مشاوره جنسی

 

مشاوره جنسی نوعی گفتگو درمانی است که برای کمک به افراد و زوج ها طراحی شده است تا عوامل پزشکی، روانی، شخصی یا بین فردی موثر بر رضایت جنسی را بررسی کنند. هدف از مشاوره جنسی کمک به افراد برای عبور از چالش های فیزیکی و عاطفی برای داشتن یک رابطه رضایت بخش و زندگی جنسی لذت بخش است.

اختلال عملکرد جنسی شایع است. در واقع، 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان گزارش می دهند که در طول زندگی خود نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه کرده اند. این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اختلال در نعوظ
 • میل جنسی کم
 • کمبود علاقه
 • انزال زودرس
 • اعتماد به نفس پایین
 • عدم پاسخ به محرک های جنسی
 • ناتوانی در رسیدن به ارگاسم
 • میل جنسی بیش از حد
 • ناتوانی در کنترل رفتار جنسی
 • افکار جنسی ناراحت کننده
 • فتیش های جنسی ناخواسته

یک زندگی جنسی رضایت بخش، زندگی سالم و طبیعی است. صمیمیت فیزیکی و عاطفی، بخش‌های اساسی سلامتی شماست. هنگامی که اختلال عملکرد جنسی رخ می دهد، داشتن آن زندگی جنسی کامل می تواند دشوار باشد. مشاوره جنسی  ممکن است بتواند به شما کمک کند تا چالش های جنسی خود را مجدداً تنظیم کنید و رضایت جنسی خود را افزایش دهید.

مشاوره جنسی چگونه کار می کند؟

مشاوره جنسی مانند هر نوع روان درمانی دیگر است. شما با صحبت کردن از طریق تجربیات، نگرانی ها و احساسات خود، این بیماری را درمان می کنید. به همراه درمانگر خود، مکانیسم‌های مقابله‌ای را برای کمک به بهبود پاسخ‌های خود در آینده به کار می‌برید تا بتوانید زندگی جنسی سالم‌تری داشته باشید.

در طول قرارهای اولیه، درمانگر شما یا فقط با شما صحبت خواهد کرد یا با شما و شریک زندگیتان با هم صحبت خواهد کرد. درمانگر آنجاست تا به شما کمک کند تا چالش فعلی خود را پردازش کنید:

 • آنها آنجا نیستند که طرف یک نفر را بگیرند یا به متقاعد کردن کسی کمک کنند.
 • همچنین درمانگر جنسی با کسی رابطه جنسی نخواهد داشت یا به کسی نشان نمی دهد که چگونه رابطه جنسی داشته باشد.

با هر جلسه، درمانگر، شما را به سمت مدیریت بهتر و پذیرش نگرانی‌هایتان که ممکن است منجر به اختلال عملکرد جنسی شود، سوق می‌دهد. تمام گفتار درمانی، از جمله رابطه جنسی، هم یک محیط حمایتی و هم یک محیط آموزشی است. این به معنای ایجاد آرامش و تشویق برای تغییر است. شما احتمالاً دفتر درمانگر خود را با تکالیف و کارهایی که باید قبل از قرار بعدی خود انجام دهید، ترک خواهید کرد.

اگر درمانگر شما مشکوک باشد که اختلال عملکردی که تجربه می کنید نتیجه یک نگرانی جسمی جنسی است، ممکن است شما را به یک پزشک ارجاع دهد. درمانگر و پزشک شما می توانند در مورد علائم و نشانه های شما مشورت کنند و برای کمک به یافتن هر گونه نگرانی فیزیکی که ممکن است به مشکلات جنسی بیشتر منجر شود، اقدام کنند.

آیا به مشاوره جنسی نیاز دارم؟

یکی از راه‌های تشخیص اینکه آیا نیاز به مراجعه به یک مشاوره جنسی دارید یا خیر، این است که تجزیه و تحلیل کنید که چه بخش‌هایی از زندگیتان بیشتر تحت تأثیر احساس شما در حال حاضر است.

اگر کیفیت زندگی و سلامت عاطفی شما به شدت تحت تاثیر اختلال عملکرد جنسی شما قرار گرفته است، بهتر است به یک مشاور جنسی مراجعه کنید. به همین ترتیب، اگر فقدان صمیمیت یا مشکل در برقراری ارتباط با شریک زندگی شما، به جدی ترین نگرانی شخصی تان منجر می شود، یک مشاوره جنسی بهترین مکان برای شروع است.

چگونه یک مشاور جنسی پیدا کنم؟

یک مشاور جنسی معتبر می تواند یک روانپزشک، روانشناس، درمانگر ازدواج و خانواده یا مددکار اجتماعی بالینی مجاز باشد. این متخصصان سلامت روان تحت آموزش های اضافی گسترده ای در زمینه تمایلات جنسی انسان قرار می گیرند تا به عنوان یک درمانگر جنسی معتبر مورد تایید قرار گیرند.

می‌توانید در گوگل یا شبکه های اجتماعی به جستجوی درمانگران منطقه خود بپردازید. اگر توصیه شخصی بیشتری می خواهید، با پزشک عمومی، متخصص زنان یا اورولوژیست خود صحبت کنید. بسیاری از پزشکان هر روز با درمانگرهای جنسی ملاقات کرده و آنها را به بیماران خود توصیه می کنند. آنها ممکن است بتوانند شما را به سمت ارائه‌دهنده‌ای هدایت کنند که سبک آن کاملاً با سبک شما همسو باشد.

شما همچنین می توانید با دوستان خود صحبت کنید. بیان جزئیات جنسی ممکن است برای برخی افراد دشوار باشد، اما اگر از یک دوست راحت بپرسید، آنها ممکن است بتوانند دکتری را توصیه کنند که شما و شریک زندگیتان به آن اعتماد دارید.

آنچه قبل از مشاوره جنسی باید بدانید

هنگامی که آماده شروع مشاوره جنسی هستید، این پنج مورد را در نظر داشته باشید تا تصمیم بگیرید که چه کسی را برای درمان ملاقات کنید.

 • سازگاری

درمانگران منحصر به فرد هستند. درمان موفقیت آمیز تا حد زیادی به این بستگی دارد که چقدر با درمانگر خود ارتباط برقرار می کنید و چقدر به او اعتماد دارید و راهنمایی های او برای کمک به شما برای رفع نگرانی هایتان چقدر موثر بوده است. اگر در هیچ زمانی با یک درمانگر جنسی احساس راحتی نمی کنید، به دنبال دیگری باشید.

 • انفرادی یا دو نفره

لازم نیست شریک زندگی خود را برای مشاوره جنسی همراه خود بیاورید. برای برخی افراد، مشاوره جنسی انفرادی برای رفع نگرانی ها کافی است. برای دیگران، حضور هر دو نفر در طول درمان ممکن است به بهبود رضایت و ایجاد ارتباط قوی‌تر کمک کند. در مورد انتخاب خود برای شروع درمان با همسرتان صحبت کنید.

 • موقعیت مکانی

هنگام تصمیم گیری در مورد یک درمانگر جنسی، مهم است که به خاطر داشته باشید که دفتر درمانگر شما کجاست و چقدر راحت می توانید به آنجا بروید. ممکن است در ساعات ناهار، بعد از کار، یا در روزهای که یک ساعت آزاد دارید، در قرار ملاقات شرکت کنید. برخی از درمانگران جلسات از راه دور نیز ارائه می دهند، بنابراین ممکن است بتوانید به راحتی در خانه با آنها به صورت آنلاین ملاقات کنید. اطمینان حاصل کنید که دسترسی به مطب پزشکتان راحت است، در غیر این صورت ممکن است بهانه‌هایی برای اجتناب از آن پیدا کنید.

 • طرح درمان

در طول اولین قرار ملاقات شما، درمانگر شما احتمالاً یک برنامه درمانی اولیه را با شما انجام خواهد داد. برای اکثر افراد و زوج ها، در ابتدا چندین جلسه مورد نیاز است. با این حال، هنگامی که درمان تفاوت قابل توجهی ایجاد کرد و درمانگر شما مطمئن شد که می توانید چالش های آینده را مدیریت کنید، جلسات به پایان می رسند.

 • پوشش بیمه

هر نوع بیمه درمانی، روان درمانی را پوشش نمی دهد. بیمه هایی که این نوع خدمات را پوشش می دهند ممکن است شرایط ویژه ای داشته باشند. قبل از رفتن به مشاوره جنسی، جزئیات را با شرکت بیمه خود هماهنگ کنید تا ببینید چه میزان بودجه باید در نظر بگیرید.

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان