متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان

 

روانپزشکی به شاخه خاصی از پزشکی اطلاق می شود که بر علل، پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های روانی تمرکز دارد. به طور کلی، رشته روانپزشکی بر این ایده استوار است که عوامل بیولوژیکی مانند ژنتیک منجر به ایجاد علائم سلامت روانی و عاطفی می شود.

متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان تشخیص می‌دهد که عوامل اجتماعی و محیطی نیز می‌توانند نقش داشته باشند، اما معمولاً علائم سلامت روان را از زاویه بیولوژیکی می‌بیند. آنها در بسیاری از زمینه های مرتبط نیز آموزش می بینند، از جمله:

·         ژنتیک

·         بیوشیمی

·         عصب شناسی

·         روانشناسی

·         علوم اجتماعی

·         روانپزشکی (تأثیر داروها بر خلق و خو و سلامت روان)

برخی از روانپزشکان ممکن است در تخصص هایی زیر هم کار کنند:

·         داروی اعتیاد

·         روانپزشکی کودک و نوجوان

·         روانپزشکی سالمندان

·         روانپزشکی قانونی

·         داروی درد

·         داروی خواب

متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان چه می کند؟

متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان به تشخیص و درمان بیماری های روانی کمک می کنند. آنها مجوز ارائه مراقبت های بهداشت روانی و فعالیت به عنوان پزشکان را دارند. آنها سابقه پزشکی شما را می گیرند و ارزیابی می کنند تا ببینند آیا شرایط زمینه ای یا داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید ممکن است در علائم شما نقش داشته باشد یا خیر.

مدرک پزشکی آنها همچنین به آنها امکان می دهد آزمایش های پزشکی بنویسند و برای درک بهتر و درمان علائم شما دارو تجویز کنند.

متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان می تواند در هر یک از این مکان ها کار کند:

·         مطب های خصوصی

·         بیمارستان ها

·         بیمارستان های روانی

·         مراکز درمانی دانشگاهی

·         خانه های سالمندان

·         زندان ها

·         برنامه های توانبخشی

·         آسایشگاه ها

متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان در چه مواردی می تواند کمک کند؟

متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان شما با پرسیدن سوالاتی شروع می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد علائم سلامت روان شما به دست آورد. همچنین بسته به علائم شما، ممکن است از ارزیابی‌های روان‌شناختی استفاده کند یا آزمایش‌های خاصی را برای یافتن تشخیص درست توصیه کنند.

آزمایش‌های پزشکی مانند آزمایش خون یا EKG نمی‌توانند شرایط سلامت روان را شناسایی کنند، اما این آزمایش‌ها می‌توانند به رد علل پزشکی علائم شما کمک کنند. آزمایش‌ها همچنین می‌توانند اطلاعاتی در مورد نگرانی‌های اساسی سلامتی ارائه دهند. چیزهایی که ممکن است خطر عوارض جانبی هنگام مصرف برخی داروها را افزایش دهد.

پس از بررسی آزمایش ها، روانپزشکان ممکن است دارو یا درمان دیگری را تجویز کنند، شما را برای گفتار درمانی به روان درمانگر ارجاع دهند، یا هر دو را توصیه کند.

روانپزشکان ممکن است برای درمان بیماری های زیر دارو تجویز کنند:

·         اختلالات اضطرابی

·         اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)

·         اختلال دو قطبی

·         افسردگی شدید

·         اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

·         شیزوفرنی

·         اختلالات مصرف مواد

البته، ممکن است ترجیح دهید به جای دارو، علائم خود را با روان درمانی برطرف کنید. با این حال، اگر با علائمی جدی روبرو هستید، بهتر است با یک متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان نیز مشورت کرده تا گزینه های دارویی را بررسی کنید.

هنگام درمان کودکان، روانپزشکان با یک معاینه جامع سلامت روان شروع می کنند که به آن‌ها کمک می‌کند تا عوامل کلیدی زیربنای نگرانی‌های مربوط به رشد عصبی یا سلامت روان، از جمله عوامل عاطفی، شناختی، آموزشی، خانوادگی و ژنتیکی را بشناسند.

آنها ممکن است یک برنامه درمانی را توصیه کنند که شامل ترکیبی از موارد زیر باشد:

·         درمان فردی، گروهی یا خانوادگی

·         دارو

·         مشاوره با سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی در مدارس، آژانس های اجتماعی یا سازمان های اجتماعی

متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان چه درمان هایی می تواند ارائه دهد؟

داروهایی که ممکن است متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان تجویز کند عبارتند از:

·         داروهای ضد افسردگی

·         داروهای ضد روان پریشی

·         تثبیت کننده های خلق و خو

·         محرک ها

·         آرام بخش ها

پس از شروع مصرف دارو، آنها علائم شما را برای پیگیری علائم بهبود، همراه با عوارض جانبی که تجربه می کنید، زیر نظر خواهند گرفت. بر اساس این اطلاعات، ممکن است دوز شما را تغییر دهند یا داروی دیگری را تجویز کنند. گاهی اوقات، آنها همچنین آزمایش های منظم و مداوم را تجویز می کنند تا مطمئن شوند که دارو بر عملکرد سیستم ایمنی یا سلامت کبد، کلیه و سایر اندام های شما تأثیر نمی گذارد.

روانپزشکان همچنین می توانند انواع دیگری از درمان ها را تجویز کنند، از جمله:

·     درمان تشنج الکتریکی: درمان تشنج الکتریکی شامل اعمال جریان الکتریکی به مغز است. یک متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان ممکن است ECT را برای افسردگی شدید و اختلال دوقطبی، زمانی که علائم به هیچ نوع درمان دیگری پاسخ نمی‌دهند، توصیه کند.

·     انواع دیگر تحریک مغز: هر دو تحریک عصب واگ (VNS) و تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) می توانند به درمان علائم افسردگی شدید کمک کنند. با TMS، سیم پیچی که روی پوست سر شما قرار می گیرد، پالس های مغناطیسی را به مغز شما می رساند. با VNS، یک ژنراتور کاشته شده در قفسه سینه، درست زیر پوست، پالس های الکتریکی مداوم را به عصب واگ شما می رساند.

·     نور درمانی: این رویکرد شامل استفاده از نور مصنوعی برای درمان علائم افسردگی است. اغلب برای افسردگی فصلی توصیه می شود، به خصوص زمانی که در جایی زندگی می کنید که نور خورشید زیادی دریافت نمی کند.

روانپزشکان در مقابل روانشناسان

در مقایسه با متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان، روانشناسان تمایل دارند به جای عوامل بیولوژیکی، بیشتر بر روی عوامل اجتماعی، فرهنگی و محیطی تمرکز کنند. آنها به شناسایی الگوهای افکار منفی و سایر زمینه های عملکرد مغز کمک می کنند. الگوهایی که ممکن است بر رفتار و سلامت عاطفی شما تأثیر بگذارد.

اغلب، روانشناسان از درمان برای کمک به رفع و درمان علائم سلامت روان استفاده می کنند. آنها همچنین ممکن است به عنوان مشاور با سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی عمل کنند.

تفاوت در عمل

روانپزشکان و روانشناسان در بسیاری از مراکز مراقبت بهداشتی مشابه کار می کنند: مطب های خصوصی، کلینیک ها، برنامه های توانبخشی، مدارس و موارد دیگر.

روانشناسان علائم سلامت روان را با گفتار درمانی، درمان می‌کنند و فضایی را برای به اشتراک گذاشتن ناراحتی‌های عاطفی و علائم سلامت روانی که تجربه می‌کنید در طی یک سری جلسات فراهم می‌کنند. آنها می توانند با درک این علائم، راهنمایی و پشتیبانی مورد نیاز را ارائه و مهارت های مقابله ای برای هدایت آنها را آموزش دهند.

گفتار درمانی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله:

·         درمان یک به یک

·         زوج درمانی

·         خانواده درمانی

·         گروه درمانی

احتمالاً در مورد درمان شناختی رفتاری (CBT)، یکی از رایج ترین انواع گفتار درمانی شنیده اید. هدف CBT کمک به افراد در درمان برای یادگیری و تمرین تکنیک های خاص برای کار بر روی احساسات ناخواسته و الگوهای فکری منفی است.

اما بسیاری از انواع دیگر درمان وجود دارد. روانشناسان می توانند در طیف وسیعی از رویکردها تخصص داشته باشند:

·         روانشناسی انسان گرا

·         روانشناسی کودک

·         روان درمانی

·         درمان متمرکز بر هیجان

·         هنر درمانی

·         رویکردهای درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی

·         درمان مبتنی بر ذهنیت

·         طرحواره درمانی

روانشناسانی که با کودکان کار می کنند همچنین ممکن است مهارت های تفکر و توانایی های تحصیلی آنها را ارزیابی کنند و رویکردهای منحصر به فرد مناسب برای کودکان مانند بازی درمانی ارائه دهند. روانشناس می تواند شرایط سلامت روان را از طریق مصاحبه و مشاهداتی که در درمان انجام می دهد، تشخیص دهد. بسته به آموزش، ممکن است تست‌های عصبی روان‌شناختی را نیز انجام دهند که به مواردی مانند حافظه و توانایی خواندن برای ارزیابی توانایی شناختی افراد می‌پردازد.

با این حال، در بیشتر ایالت‌ها، روانشناسان نمی‌توانند دارو تجویز کنند یا آزمایش‌های آزمایشگاهی را برای رد شرایط پزشکی تجویز کنند. اما اگر به این نتیجه برسند که دارو ممکن است علائم شما را بهبود بخشد، ممکن است در ادامه درمان، شما را به روانپزشک ارجاع دهند.

چگونه بین روانشناس و متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان انتخاب کنم؟

اغلب، علائم و موقعیت خاص شما می تواند شما را راهنمایی کند. اگر دوران سختی را پشت سر می گذارید یا می خواهید روی درک بهتر افکار و رفتارهای خود کار کنید، یک روانشناس ممکن است گزینه خوبی باشد.

همچنین اگر می خواهید علائم خود را با روان درمانی به جای ترکیبی از درمان و دارو درمان کنید، ممکن است ترجیح دهید با یک روانشناس مشورت کنید. فقط بدانید که اگر نتیجه بگیرند که علائم شما ممکن است تنها با روان درمان بهبود نیابد، ممکن است ارتباط با روانپزشک را توصیه کنند.

اگر نگرانی های پیچیده تری در مورد سلامت روان دارید که ممکن است به دارو نیاز داشته باشد، متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان می تواند انتخاب بهتری باشد، از جمله:

·         افسردگی حاد

·         اختلال دو قطبی

·         جنون جوانی

متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان همچنین می‌تواند توصیه‌های درمانی اضافی را در زمانی که درمان منجر به بهبود زیادی نشود، ارائه دهند. به خاطر داشته باشید که متخصصان سلامت روان ممکن است ترکیبی از روان درمانی و دارو را برای درمان علائم بسیاری از بیماری‌های رایج سلامت روان، از جمله افسردگی و اضطراب، توصیه کنند. پس اگر به نظر می رسد روان درمانی تأثیر زیادی برایتان نداشته، مراجعه به یک روانپزشک می تواند ازشش را داشته باشد. چراکه احتمالا دارو می تواند تفاوت بیشتری در علائم شما ایجاد کند.

متخصص روانپزشکی و اعصاب و روان معمولاً گفتگو درمانی مداوم ارائه نمی دهد. اگر ابتدا با یک روانپزشک تماس بگیرید، احتمالاً شما را تشویق می کنند که همزمان با یک تراپیست کار کنید.

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان