متخصص پوست و مو

 

متخصص پوست و مو، شرایطی را که روی مو، پوست و ناخن شما تأثیر می گذارد، تشخیص داده و درمان می کند. آنها همچنین شرایطی را که بر غشاهای مخاطی یا بافت ظریفی که بینی، دهان و پلک های شما را می پوشاند، درمان می کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) تخمین می زند که سالانه 44 میلیون بازدید از منابع مورد اعتماد متخصصان پوست و مو صورت می گیرد. دلایل اصلی این ملاقات ها شامل درمان موارد زیر است:

·         ضایعات پوستی

·         آکنه

·         بثورات پوستی

·         تغییر رنگ یا رنگدانه

فراتر از این مسائل پزشکی و زیبایی، متخصص پوست و مو همچنین می‌تواند به تشخیص علائم و نشانه‌های مشکلات اساسی سلامت کمک کند. به عنوان مثال، بیماری مانند دیابت می تواند علائمی ایجاد کند که ظاهر پوست شما را تحت تاثیر قرار دهد. یک متخصص پوست و مو ممکن است اولین کسی باشد که علائم را تشخیص می دهد.

تخصص پوست و مو چیست؟

کلمه لاتین این تخصص به نام دراماتوژی شناخته می شودکه ریشه آن درم یا درمیس است و از کلمه یونانی derma گرفته شده است که به معنای پوست است.

پوست حوزه خاصی از پزشکی است که بر روی شرایطی تمرکز دارد که بر پوست شما تأثیر می گذارد. علاوه بر پوست شما، دراماتولوژی همچنین شامل درمان ناخن ها، موها و پوشش ظریف پلک ها، بینی و دهان نیز می شود.

پوست، بزرگترین عضو بدن شماست. که شامل پایانه های عصبی، غدد عرق، فولیکول های مو، منافذ، عروق خونی و بسیاری از ساختارهای دیگر است. در نتیجه مراقبت از آن برای سلامت کلی شما مهم است.

در حالی که پزشکان عمومی و پزشکان داخلی ممکن است قادر به تشخیص و درمان همین شرایط باشند، متخصص پوست و مو درک عمیق‌تر و تجربه بیشتری دارد. در واقع، بسیاری از پزشکان مراقبت های اولیه بیماران خود را برای مراقبت های تخصصی به متخصصان پوست ارجاع می دهند.

متخصص پوست و مو چه می کند؟

کار یک متخصص پوست و مو معمولاً به سه بخش تقسیم می شود:

·     پزشکی: پوست و مو می تواند شرایطی را که روی پوست شما تأثیر می گذارد، تشخیص داده و درمان کند. این شامل شرایطی مانند پسوریازیس پلاکی، روزاسه و آکنه است. متخصص پوست همچنین می‌تواند علائمی را روی پوست شما شناسایی کند که می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های دیگر باشد. به عنوان مثال، خارش و خشکی پوست گاهی اوقات می تواند نشان دهنده مشکلات کلیه باشد.

·     عمل جراحی: بسیاری از متخصصان پوست جراحی های جزئی مانند برداشتن خال یا زگیل یا بیوپسی پوست انجام می دهند. سایر متخصصان پوست در جراحی های گسترده تر تخصص خواهند داشت. این روش ها می تواند شامل برداشتن کیست های خوش خیم یا سرطان پوست باشد.

·     لوازم آرایشی: پوست و مو می تواند مشکلات پوستی را که ظاهر شما را تحت تاثیر قرار می دهد درمان کند. این ممکن است شامل ریزش مو، لکه های تیره یا چین و چروک باشد. بسیاری از متخصصان پوست برای انجام درمان های زیبایی نیز آموزش دیده اند که شامل پرکننده ها، لایه برداری شیمیایی و لیزر موهای زائد است.

پوست و مو چه نوع بیماری هایی را درمان می کند؟

متخصصان پوست و مو می توانند هزاران بیماری را که بر پوست، مو یا ناخن شما تأثیر می گذارد، درمان کنند. چند مورد از شایع ترین شرایطی که آنها درمان می کنند عبارتند از:

·     آکنه: بر اساس شدت آکنه، متخصص پوست می‌تواند این عارضه را با درمان‌های موضعی، دارو، لیزر، یا سایر روش‌های نور درمانی، لایه‌برداری شیمیایی یا با برداشتن کیست‌های بزرگ درمان کند.

·     سرطان پوست: سرطان پوست می تواند در هر جایی از بدن شما رخ دهد. متخصص پوست می‌تواند سلول‌های سرطانی را حذف کند و شما را تحت نظر داشته باشد تا مطمئن شود که سرطان برنمی‌گردد.

·     درماتیت: درماتیت انواع مختلفی از بیماری های پوستی را در بر می گیرد که باعث التهاب و تحریک می شود. این ممکن است شامل اگزما، کلاهک گهواره و واکنش های آلرژیک باشد.

·     عفونت ها ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها همگی می‌توانند به پوست شما راه پیدا کنند و باعث انواع عفونت‌های پوستی شوند. متخصص پوست و مو می تواند به تشخیص علت عفونت و تجویز درمان کمک کند.

·     ریزش مو: ریزش مو ممکن است به دلیل طاسی ارثی باشد. شرایطی مانند استرس، بیماری و تغییرات هورمونی نیز ممکن است بر ریزش مو تأثیر بگذارد. متخصص پوست می تواند علت زمینه ای را تعیین کند و در صورت امکان به درمان آن کمک کند.

مشکلات ناخن لکه ها، تغییر رنگ و جدا شدن ناخن از مشکلات رایج ناخن هستند که توسط متخصص پوست و مو درمان می شوند.

متخصص پوست و مو از چه روش هایی استفاده می کنند؟

پوست و مو می‌تواند طیف گسترده‌ای از روش‌ها را انجام دهد. از روش‌های جزئی مانند برداشتن برچسب پوستی گرفته تا موارد دشوارتر، مانند جراحی سرطان پوست.

برخی از اقداماتی که متخصصان پوست به طور منظم انجام می دهند عبارتند از:

·     بیوپسی ها: متخصص پوست می تواند انواع مختلفی از روش های بیوپسی را برای تشخیص یا رد سرطان پوست یا سایر شرایط انجام دهد.

·     لیزر درمانی: لیزر درمانی ممکن است برای از بین بردن زگیل، خال، لکه های خورشیدی، خالکوبی، اسکار آکنه، لک، چین و چروک یا موهای ناخواسته استفاده شود.

·     برداشتن جراحی: یک متخصص پوست ممکن است یک برش جراحی برای برداشتن ضایعات مانند خال ها، برچسب های پوستی و ضایعات دیگر انجام دهد. این کار معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود تا دردی احساس نکنید.

·     سرما درمانی: کرایوتراپی یک روش درمانی منحصر به فرد است که شامل قرار گرفتن کنترل شده در دمای بسیار سرد است. می توان از آن برای درمان بیماری های پوستی مانند زگیل، برچسب های پوستی و برخی تومورها استفاده کرد.

·     اسکلروتراپی: اسکلروتراپی روشی است که به درمان رگ های عنکبوتی و واریسی کمک می کند. این روش شامل تزریق مواد شیمیایی به رگ های آسیب دیده است که به کاهش ظاهر این نوع رگ ها کمک می کند.

·     جراحی موهس: این نوع جراحی سرطان پوست، لایه های نازکی از بافت اطراف تومور را از بین می برد. بین هر بار برداشتن، پزشک پوست را برای علائم سلول های سرطانی اضافی بررسی می کند. وقتی دیگر سلول سرطانی یافت نشد، برداشتن بافت متوقف می شود.

·     لایه برداری شیمیایی: لایه برداری شیمیایی پوست آسیب دیده را از بین می برد. لایه برداری می تواند به جوان سازی پوست جدید و کاهش علائم پیری کمک کند.

·     تزریقات زیبایی: متخصص پوست و مو می‌تواند با تزریق بوتاکس یا فیلرها در حین مراجعه به مطب، به کاهش چین و چروک و افتادگی پوست کمک کند.

·     درم ابریژن: این روش لایه برداری می تواند ظاهر خطوط ریز، لکه های ناشی از افزایش سن، اسکارهای آکنه و لکه های پوستی پیش سرطانی را کاهش دهد.

·         لیپوساکشن تومسنت: متخصصان پوست از لیپوساکشن برای حذف چربی های ناخواسته از نواحی مورد نظر بدن شما استفاده می کنند.

چه زمانی به متخصص پوست مراجعه کنیم؟

اگر پوستی دارید که ممکن است مستعد ابتلا به سرطان پوست باشد، بهتر است سالیانه توسط یک متخصص پوست و مو معاینه شوید. در طول این ملاقات، متخصص پوست و مو به دقت پوست شما را از نظر علائم هشدار دهنده سرطان پوست بررسی می کند.

اگر مطمئن نیستید که آیا نیاز به بررسی سالیانه پوست دارید یا خیر، از پزشک عمومی خود بخواهید تا به شما مشاوره دهد. همچنین اگر چیزی مربوط به پوست یا مو شما را آزار می دهد، متخصص پوست و مو می تواند به تشخیص و درمان این بیماری کمک کند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

·         بثورات پوستی یا تحریک پوست

·         خارش، پوسته پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن پوست

·         آکنه

·         لک یا تغییر رنگ پوست

·         خال ها، زگیل ها یا سایر رشدهای پوستی

·         رگهای واریسی

·         علائم پیری، مانند چین و چروک، آسیب آفتاب، یا افتادگی پوست

·         ریزش مو یا آسیب مو

·         شوره سر

·         مشکلات ناخن

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان