متخصص پزشکی قانونی

 

متخصص پزشکی قانونی یک فوق تخصص آسیب شناسی است که حوزه صلاحیت ویژه آن معاینه افرادی است که به طور ناگهانی، غیرمنتظره یا با خشونت فوت می کنند. او در تشخیص علت و نحوه مرگ متخصص است. متخصص پزشکی قانونی به طور ویژه برای برای انجام کالبد شکافی برای تعیین وجود یا عدم وجود بیماری، آسیب یا مسمومیت آموزش دیده است. این پزشک همچنین برای ارزیابی اطلاعات تحقیقاتی، تاریخی و اجرای قانون مربوط به نحوه مرگ، برای جمع آوری شواهد پزشکی، مانند شواهد ردیابی و ترشحات، برای مستندسازی تجاوز جنسی و بازسازی چگونگی آسیب دیدگی یک فرد نیز دارای تخصص است.

آموزش

آسیب شناسان قانونی در علوم متعدد پزشکی قانونی و همچنین طب سنتی آموزش دیده اند. سایر زمینه های علمی که متخصص پزشکی قانونی باید داشته باشد شامل: سم شناسی، معاینه اسلحه گرم (بالستیکی زخم)، شواهد ردیابی، سرولوژی پزشکی قانونی و فناوری DNA می شود.

متخصص پزشکی قانونی به عنوان هماهنگ کننده پرونده برای ارزیابی علمی پزشکی و پزشکی قانونی یک مرگ خاص عمل می کند و مطمئن می شود که رویه ها و تکنیک های جمع آوری شواهد، به درستی اعمال می شود.

هنگامی که متخصص پزشکی قانونی به عنوان بازرس مرگ استخدام می شود، تخصص خود را در تفسیر صحنه مرگ، در ارزیابی زمان مرگ، تطابق اظهارات شاهدان با جراحات و تفسیر الگوهای جراحت یا دیگر الگوها به کار می گیرد. در حوزه های قضایی که سیستم های معاینه پزشکی وجود دارد، معمولاً از آسیب شناسان قانونی برای انجام کالبد شکافی برای تعیین علت و نحوه مرگ استفاده می شود.

متخصص پزشکی قانونی چه می کند؟

متخصص پزشکی قانونی به عنوان یک پزشک متخصص در بررسی مرگ‌های ناگهانی، غیرمنتظره و خشونت‌آمیز تلاش می‌کند تا هویت متوفی، زمان مرگ، نحوه مرگ (طبیعی، تصادف، خودکشی یا قتل) و علت مرگ را تعیین کند. اگر مرگ بر اثر جراحت باشد، ماهیت وسیله ای که باعث مرگ شده است را نیز تعیین می کند.

ابتدا، متخصص پزشکی قانونی تاریخچه ای از نحوه وقوع مرگ جمع آوری می کند و اغلب سابقه پزشکی قبلی متوفی را نیز به دست می آورد. در مرحله بعد، بدن را به صورت خارجی بررسی می کند و سپس نمونه های کوچکی از بافت ها را برای بررسی زیر میکروسکوپ از نظر تغییرات غیر طبیعی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، می گیرد. این معاینه پس از مرگ به عنوان کالبد شکافی شناخته می شود.

کالبد شکافی

در طول کالبد شکافی، آزمایش‌های مختلفی ممکن است انجام شود. از جمله عکس‌برداری با اشعه ایکس، احتباس مایعات بدن مانند خون و ادرار و نمونه‌های کوچکی از بافت‌ها مانند کبد یا مغز برای تجزیه و تحلیل سم‌شناسی و کشت مایعات و اندام‌های بدن برای شواهد. هنگامی که تمام اطلاعات از جمله شرح حال، نتایج کالبد شکافی و آزمایش های آزمایشگاهی کامل شد، متخصص پزشکی قانونی همه اطلاعات را با هم مرتبط می کند و در مورد علت و نحوه مرگ نتیجه می گیرد.

سپس گزارشی تهیه می شود که این یافته ها را خلاصه می کند. او می تواند انتظار داشته باشد که برای شهادت در دادگاه ها در مورد یافته ها و نتایج آسیب شناسی احضار شود. پزشکی قانونی، بازرسان پزشکی و پاتولوژیست، کپی گزارش های رسمی خود را در اختیار طرفینی مانند بیمه گزاران یا سازمان های دولتی قرار می دهند که منافع قانونی در علت و نحوه مرگ شهروندان را دارند.

چگونه متخصص پزشکی قانونی از مدارک و آزمایشات استفاده می کند؟

تاریخ مرگ، نقطه شروع تحقیق است و در تعیین علت مرگ از اهمیت بالایی برخوردار است. بررسی صحنه ممکن است، داروها یا سمومی را که ممکن است به علت مرگ مرتبط باشد، فاش کند. برخی از عوامل سمی در غربالگری‌های معمول دارویی تشخیص داده نمی‌شوند، بنابراین پاتولوژیست باید از داروها و سموم آگاهی داشته باشد تا آزمایش‌های تحلیلی خاص مورد نیاز برای تشخیص آنها را درخواست کند.

به عنوان مثال می توان به "استشمام" پیشرانه های آئروسل اشاره کرد، یک فعالیت خطرناک که اغلب در نوجوانان گزارش شده است. استشمام مواد پیشران می تواند با تسریع آریتمی های کشنده قلبی باعث مرگ ناگهانی شود. یک آنالیز ویژه (کروماتوگرافی گازی با تجزیه و تحلیل فضای سر) برای تشخیص مواد شیمیایی موجود در خون مورد نیاز است.

تعیین علت مرگ

در مواردی ممکن است بیماری طبیعی کافی برای مرگ وجود داشته باشد، اما ممکن است فرد در واقع به دلیل مصرف بیش از حد دارو یا سایر علل دیگر فوت کرده باشد. در مورد غرق شدن و خفگی، یافته های کالبد شکافی ممکن است مشخص نباشد و تحقیقات پلیس ممکن است برای درک مرگ حیاتی باشد.

داده‌های ایجاد شده توسط پزشکان، بازرسان پزشکی و آسیب‌شناسان توسط اپیدمیولوژیست‌های پزشکی و آژانس‌های بهداشت و ایمنی مورد مطالعه قرار می‌گیرند تا استراتژی‌هایی برای پیشگیری از بیماری و آسیب ایجاد کنند و در نتیجه جان انسان‌ها را نجات دهند. داده‌های توسعه‌یافته در مورد جراحات و مرگ‌های ناشی از آتش‌سوزی منجر به قوانینی شد که به کمربند ایمنی در وسایل نقلیه و آشکارسازهای دود در ساخت و ساز ساختمان‌ها نیاز داشت.

در معاینه بقایای اسکلتی یا به شدت تجزیه شده، متخصص پزشکی قانونی نیاز به دانش عملی در مورد روش های متعدد شناسایی از جمله انسان شناسی قانونی به منظور ایجاد هویت دارد. اگر قطعات اسکلتی کافی باقی بماند، پاتولوژیست ممکن است بتواند سن، نژاد و جنسیت فرد را تعیین کند و گاهی مدت زمان پس از مرگ را تخمین بزند. گاهی اوقات، علائم خاصی روی استخوان‌ها ممکن است به پاتولوژیست کمک کند تا در مورد علت مرگ به نتیجه برسد.

اهمیت انجام کالبد شکافی در فردی که علت مرگ او «مشخص» است چیست؟

اهمیت معاینه افرادی که علت مرگ در آنها آشکار است چندین برابر است. در مورد تیراندازی یا سایر حملات مرگبار، متخصص پزشکی قانونی، در طول معاینه، ممکن است گلوله ها یا سایر شواهد مهم ردیابی را پیدا کند. در مورد سرنشینان وسایل نقلیه موتوری، تعیین اینکه چه کسی رانندگی می کرده و ارزیابی عوامل راننده، عوامل وسیله نقلیه یا عوامل محیطی که ممکن است باعث تصادف شده یا نقش داشته باشند، مهم است.

کالبد شکافی پزشکی قانونی ممکن است بیماری هایی ارثی را شناسایی کند که خطری برای نزدیکان به شمار می رود. به عنوان مثال می توان به انواع خاصی از بیماری قلبی (آترواسکلروز زودرس، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک) و انواع خاصی از بیماری کلیوی (بیماری کلیه پلی کیستیک بزرگسالان) اشاره کرد. اطلاع رسانی به خانواده ها، خدمت مهمی برای افراد زنده خواهد بود. در افرادی که پس از فروپاشی یا آسیب، تحت درمان پزشکی قرار گرفته‌اند، مهم است که یافته‌ها را برای اهداف آموزشی با پزشکان معالج در میان بگذارند.

همچنین کالبد شکافی بیمارستان اغلب بر روی افرادی انجام می شود که بیماری عامل مرگ در آنها مشخص است. هدف از از این کالبد شکافی، تعیین وسعت بیماری و یا اثرات درمان و وجود هر بیماری تشخیص داده نشده ای است که ممکن است منجر به مرگ شده باشد است. نزدیکان باید اجازه کالبد شکافی را بدهند و ممکن است وسعت تشریح را محدود کند (به عنوان مثال فقط قفسه سینه و شکم، به استثنای سر).

کالبد شکافی پزشکی قانونی توسط متخصص پزشکی قانونی یا بازرس پزشکی مطابق با مجوز قانونی با هدف قانونی تعیین علت مرگ و پاسخ به سایر سؤالات پزشکی قانونی انجام می شود. البته شاید نزدیکان اجازه ندهند و ممکن است دامنه کالبد شکافی را محدود نکنند. سوالات متداول در این کالبد شکافی شامل هویت فرد متوفی، زمان جراحت و مرگ و وجود شواهد پزشکی (به عنوان مثال گلوله، مو، الیاف، مایع منی) است.

مشاهدات انجام شده در کالبد شکافی روشن می کند که چگونه و با چه سلاحی آسیب کشنده وارد شده است. در طول کالبد شکافی پزشکی قانونی، خون و سایر مایعات بدن به طور معمول به منظور بررسی الکل و سایر مواد مخدر گرفته می شود. کالبد شکافی پزشکی قانونی باید کامل باشد (شامل سر، قفسه سینه، شکم و سایر قسمت های بدن همانطور که نشان داده شده است).

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان