متخصص خون و آنکولوژی

 

متخصص خون و آنکولوژی یا «انکولوژیست هماتولوژیست» پزشکی است که در درمان سرطان های خون تخصص داشته و به صورت دقیق تر در سیستم خون، سیستم لنفاوی، مغز استخوان و سرطان ها تمرکز دارند. اصطلاح «آنکولوژیست هماتولوژیست» از دو نوع مختلف پزشک می آید. متخصصان هماتولوژی در تشخیص و درمان بیماری های خونی تخصص دارند. انکولوژیست ها در تشخیص و درمان سرطان تخصص دارند. انکولوژیست هماتولوژیست در هر دو تخصص دارد. در صورت ابتلا به سرطان خون یا مشکوک به سرطان خون، باید به یک انکولوژیست هماتولوژیست مراجعه کنید.

متخصص خون و آنکولوژی چه کار می کند؟

یک متخصص خون و آنکولوژی، سرطان را در همه سنین درمان می کند. اگرچه برخی ممکن است در زمینه سرطان شناسی کودکان یا انواع خاصی از سرطان های خون آموزش بیشتری ببینند. انواع سرطان های خونی عبارتند از:

·         سرطان خون

·         لنفوم

·         مولتیپل میلوما

دلایل مراجعه به متخصص خون و آنکولوژی

اگر به یک متخصص خون و آنکولوژی مراجعه می کنید، احتمالاً به این دلیل است که پزشک عمومی به شما توصیه کرده است که به آنکولوژیست مراجعه کنید. پزشک مراقبت های اولیه ممکن است بر اساس علائم شما مشکوک به سرطان خون باشد. در نتیجه برای اطمینان و دریافت مشاوره در مورد درمان، شما را به متخصص خون و آنکولوژی ارجاع می دهند.

در زمان ویزیت متخصص خون و آنکولوژی چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که برای اولین بار به یک متخصص خون و آنکولوژی مراجعه می کنید، سابقه پزشکی شما از جمله سابقه خانوادگی و آلرژی را بررسی می کند. سپس علائم حیاتی شما - مانند ضربان قلب، فشار خون و بینایی را بررسی می‌کند و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. پس از آن، نتایج آزمایش شما را بررسی کرده و گزینه های درمانی را مورد بحث قرار می دهد.

چند نمونه از تست هایی که ممکن است دریافت کنید عبارتند از:

·         آزمایشات خون

·         آزمایشات مغز استخوان

·         بیوپسی ها

·         تست های تصویربرداری

نتایج این آزمایشات گزینه های درمانی را تعیین می کند. برخی از درمان ها عبارتند از:

·         شیمی درمانی

·         پرتو درمانی

·         انتقال خون (گرفتن خون از شخص دیگری که در بدن شما قرار می گیرد)

·         ایمونوتراپی

·         پیوند مغز استخوان

شیمی درمانی

شیمی درمانی یک درمان رایج برای سرطان است که از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی در بدن شما استفاده می کند. عوارض جانبی به نوع درمان بستگی دارد اما می تواند شامل خستگی و ریزش مو باشد. همچنین پس از توقف درمان می تواند منجر به مشکلات سلامتی طولانی تری شود.

پرتو درمانی

این درمان با ارسال انفجارهای بزرگ انرژی به نام تشعشع به قسمت های خاصی از بدن شما، سلول های سرطانی را از بین می برد. حدود نیمی از بیماران سرطانی به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود پرتودرمانی دریافت می کنند.

نواحی مختلف تحت پرتودرمانی عوارض جانبی مختلفی برای شما دارند. عوارض جانبی پرتودرمانی بسته به اینکه کدام قسمت از بدن شما پرتو می شود، متفاوت است. برخی از نمونه‌های عوارض جانبی عبارتند از خشکی دهان، تنگی نفس و اسهال.

پیوند مغز استخوان

این روش با جایگزین سلول های خونی آسیب دیده در بدن باعث بازیابی تولید خون شما می شود. پیوند مغز استخوان باعث بازیابی گلبول های قرمز، گلبول های سفید و تولید پلاکت می شود. انواع پیوند مغز استخوان که ممکن است انجام دهید عبارتند از:

·     پیوند اتولوگ: این پیوند سلول های بنیادی خون سالم را از بدن خود شما می گیرد. مزیت این امر این است که هیچ نگرانی در مورد ناسازگاری سلول های خونی وجود ندارد. قبل از شیمی درمانی، پزشک شما سلول های خونی را استخراج می کند و آنها را برای پیوند در دوران نقاهت منجمد می کند.

·         پیوند آلوژنیک: این پیوند سلول های بنیادی سالم را از بدن شخص دیگری می گیرد. سلول ها باید با بدن شما سازگار باشند.

بعد از ویزیت

پس از اولین ملاقات خود با یک متخصص خون و آنکولوژی، احتمالاً به طور منظم با آن شخص کار خواهید داشت. یک انکولوژیست هماتولوژیست در کل برنامه درمانی با شما خواهد بود. آنها یکی از پزشکان اصلی شما در تیم پزشکی خواهند بود و می توانند به هر سوالی که ممکن است در این راه داشته باشید، پاسخ دهند.

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان