متخصص بیماری های عفونی

 

با ادامه همه گیری COVID-19، متخصص بیماری های عفونی که به عنوان متخصصان ID نیز شناخته می شود، بیش از هر زمان دیگری در کانون توجه مراقبت های بهداشتی قرار دارد. با این حال، اکثر مردم از اینکه متخصص بیماری های عفونی چیست یا شغلشان چه چیزی را در بر می گیرد، آگاه نیستند. پزشک بیماری‌های عفونی یک پزشک دارای گواهی MD یا DO است که عفونت‌های حاد و مزمن ناشی از باکتری‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها از جمله COVID-19 را درمان می‌کند. به طور خاص این ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به موارد زیر می پردازند:

·         عفونت های حاد با علل ناشناخته

·         عفونت های مزمن که نیاز به مراقبت مداوم دارند، مانند هپاتیت C و HIV

·         عفونت های ویروسی مسری مانند COVID-19

·         عفونت هایی که شامل خون، استخوان یا پروتز کاشته شده است

·         عفونت های نادر ناشی از کنه، پشه یا انگلی

·         پیشگیری از شرایط سلامتی که ممکن است هنگام سفر به یک مکان گرمسیری رخ دهد

·         عفونت هایی که به آنتی بیوتیک های رایج مقاوم هستند

·         عفونت های حاد ناشی از چندین ارگانیسم مختلف

پزشک بیماری های عفونی چه چیزی را درمان می کند؟

متخصص بیماری های عفونی طیف گسترده ای از عفونت ها و بیماری های پزشکی حاد و مزمن را درمان می کند. در محیط بیمارستان، پزشکان ID معمولاً عفونت های چند میکروبی (عفونت هایی که بیش از یک ارگانیسم را درگیر می کنند) درمان می کنند. عفونت های باکتریایی رایج ممکن است توسط استاف اورئوس، اشریشیا کلی و سودوموناس آئروژینوزا ایجاد شوند. عفونت های باکتریایی می توانند شامل استخوان (استئومیلیت)، دریچه های قلب (اندوکاردیت)، خون (باکتریمی) یا ایمپلنت های جراحی پروتز شوند. سایر عفونت ها ممکن است توسط ارگانیسم های ویروسی یا قارچی ایجاد شوند. عفونت های قارچی می توانند حاد یا مزمن مانند بلاستومایکوز و آسپرژیلوزیس باشند. در کلینیک‌ها، م متخصص بیماری های عفونی اساساً بیماری‌های مزمن مانند HIV و هپاتیت را درمان می‌کند، اما ممکن است بیمارانی که قبلاً در بیمارستان بستری شده‌اند را نیز پیگیری کند و بیمارانی را با شرایط طولانی مدت یا عفونت‌های حاد ببینند.

متخصص بیماری های عفونی چگونه با سایر پزشکان کار می کند؟

یک متخصص بیماری های عفونی با بسیاری از انواع دیگر کلینیک های سلامت و پزشکان بیمارستان همکاری می کند. در بیمارستان به صورت مشاوره ای کار و به عنوان پزشکان اصلی مراقبت‌های بهداشتی که از بیماران بستری در بیمارستان مراقبت می‌کنند، خدمت می‌کنند. با این حال، هنگامی که مورد بیمار پیچیده است، پزشکان بیمارستان با متخصصان ID مشورت خواهند کرد. پزشک معالج بیمارستان همچنان پزشک اصلی تیم مراقبت از بیمار خواهد بود، اما متخصصان ID نیز می توانند به مدیریت مراقبت از بیمار کمک کنند. معمولاً متخصص بیماری های عفونی با تنظیم داروهای آنتی بیوتیکی و ضد قارچی روی علت عفونی تمرکز می کند و در عین حال سایر مسائل و علائم پزشکی را به پزشک بیمارستان واگذار می کند.

در کلینیک‌ها، پزشکان ID معمولاً بیمارانی را که به آنها ارجاع داده می‌شوند یا قرار ملاقات بیمارانی که قبلاً در بیمارستان بستری شده‌اند، درمان می‌کنند. به عنوان مثال، یک پزشک خانواده یا پزشک عمومی (پزشک عمومی) ممکن است در یک غربالگری معمول متوجه افزایش آنزیم های کبدی بیمار شود. این امر مستلزم بررسی بیشتر و غربالگری برای هپاتیت توسط پزشک مراقبت های اولیه یا پزشک عمومی است. اگر آزمایش هپاتیت بیمار نشان دهنده عفونت مثبت باشد، به متخصصین ID ارجاع می شود. متخصص بیماری های عفونی بیمار را در کلینیک می بیند و دستور انجام آزمایشات برای تعیین میزان آسیب کبدی، بار ویروسی هپاتیت و فشار ویروسی هپاتیت را می دهد. پس از انجام آزمایشات، بیمار می تواند درمان هپاتیت خود را آغاز کند. با پیشرفت های جدید در درمان هپاتیت، ویروس معمولاً طی دو ماه پس از درمان کاملاً از بین می رود.

فوق تخصص بیماری های عفونی

پس از اتمام دوره دو ساله فلوشیپ بیماری های عفونی، چندین زمینه فوق تخصصی وجود دارد که متخصص ID می تواند در آنها آموزش ببیند:

·         HIV/AIDS

·         طب گرمسیری

·         هپاتیت

·         مالاریا

·         سلامت عمومی

·         بیماری عفونی کودکان

·         بیماری سل

·         بیماری عفونی پیوند

·         متخصص بیماری های عفونی و مراقبت از کووید 19

متخصصان بیماری های عفونی با آموزش تخصصی در درمان عفونت های ناشی از قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها، در خط مقدم درمان بالینی بیماران مبتلا به کووید 19 قرار دارند.

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان