مشاوره ازدواج

 

عاشق شدن و ازدواج هر دو در نوع خود استرس زا هستند. اما ممکن است بگویید که این تازه بخش آسان کار است. حفظ یک ازدواج است که می تواند دشوار باشد. بزرگ کردن بچه ها، مشکلات مالی، ساعت های طولانی کار کردن، مواجهه با مشکلات شخصی. یاد گرفتن اینکه چگونه در فراز و نشیب زندگی مشترک گام بردارید، می تواند بر هر رابطه ای تأثیر بگذارد. از این رو مشاوره ازدواج می تواند آموزش های لازم برای حفظ زندگی مشترک را به ما بدهد.

مشاوره ازدواج چیست؟

مشاوره ازدواج یا زوج درمانی، نوعی مشاوره است که به طور خاص بر ازدواج و روابط آن متمرکز است. مشاوران ازدواج  به طور خاص برای کمک به زوج ها در تشخیص مشکلات خود و کار بر روی راه حل ها آموزش دیده اند. مشاوره ازدواج مکانی امن برای زوج‌ها است تا مسائل را باز کنند و در مورد آنچه واقعاً در ذهنشان است صحبت کنند. هنگام حل مشکلات ازدواج، ارتباط، عنصر کلیدی است و مشاوره ازدواج یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود مهارت‌های ارتباطی، رسیدن به درک متقابل و چگونگی زندگی به‌عنوان یک زوج یا حتی پایان دادن دوستانه به یک ازدواج است.

چه کسانی باید به دنبال مشاوره ازدواج باشند؟

اغلب مردم به مشاوره ازدواج دید بدی دارند. بسیاری از مردم فکر می کنند که تنها زوج هایی که در شرف طلاق یا جدایی هستند به مشاوره ازدواج مراجعه می کنند. اما حقیقت این است که همه ازدواج ها مشکلات خود را دارند. اکثر زوج ها می توانند در یک زمان یا زمان دیگر از مشاوره ازدواج بهره مند شوند.

اگرچه به آن "مشاوره ازدواج" می گویند، اما برای گرفتن مشاوره ازدواج نیازی به ازدواج ندارید. هر زوجی بدون در نظر گرفتن وضعیت رابطه خود می توانند به دنبال مشاوره باشد. مشاوره ازدواج برای زوج‌های مستقیم، زوج‌هایی از همه نژادها، و زوج‌هایی که روابط سنتی کمتری دارند هم هست. چه تازه شروع کرده اید و چه 40 سال است که ازدواج کرده اید، می توانید به مشاوره ازدواج مراجعه کنید. حتی بسیاری از زوج ها قبل از ازدواج به دنبال مشاوره ازدواج هستند.

باز هم، واقعاً هیچ محدودیتی در مورد اینکه چرا ممکن است مشاوره ازدواج را در نظر بگیرید، وجود ندارد. هر مشکلی که فکر نمی کنید به تنهایی بتوانید آن را حل کنید یا می خواهید از یک دیدگاه آموزش دیده، عینی و بی طرفانه بهره مند شوید، می توانید چند جلسه مشاوره ازدواج داشته باشید.

با این حال، برخی مسائل خاص وجود دارد که معمولاً زوج‌ها را وادار می‌کند تا به دنبال مشاوره باشند، از جمله:

·         زوج‌هایی که احساس می‌کنند بارها و بارها با هم دعوا می‌کنند و به سختی می‌توان راه‌حلی برای آن پیدا کرد.

·         زوج هایی که در مورد انتخاب های فرزندپروری، مسائل مالی یا شیوه زندگی اختلاف نظر دارند.

·     زوج‌هایی که احساس می‌کنند مسئولیت‌های خانه نابرابر است و نمی‌توانند نحوه برقراری ارتباط مؤثر در این مورد یا راه‌حل‌هایی را بیابند.

·         زوج هایی که احساس می کنند روابط جنسی یا عاشقانه خود را از دست داده اند.

·         زوج هایی که احساس می کنند ازدواجشان عادی شده است.

·         زوج هایی که احساس می کنند شنیده نمی شوند یا احساس می کنند که شریک زندگی آنها از نظر عاطفی در دسترس نیست.

·         زوج هایی که اخیراً یک تراژدی یا از دست دادن را تجربه کرده اند و در پردازش آن با هم مشکل دارند.

·         زوج هایی که با سوء مصرف مواد، خیانت یا مسائل مربوط به سلامت روان سروکار دارند.

آیا مشاوران ازدواج طلاق را توصیه می کنند؟

مشاوران ازدواج معمولاً طلاق را توصیه نمی کنند. آنها نظرات شخصی خود را برای خود نگه می دارند. مشاوران ازدواج معمولاً معتقدند که فقط شرکای درگیر می توانند از نظر اخلاقی چنین تصمیمی بگیرند. در یک رابطه خشونت‌آمیز، اگرچه اکثر درمانگران هنوز طلاق را توصیه نمی‌کنند، اما مطمئناً به قربانی کمک می‌کنند تا خودش را جدا کند و کمک پیدا کند.

در مشاوره ازدواج چه اتفاقی می افتد؟

اکثر مشاوران ازدواج هر دو طرف را تشویق می کنند که در جلسات مشاوره حضور داشته باشند. این مؤثرترین راه برای کارکرد مشاوره ازدواج است، زیرا مشاور می‌خواهد نحوه برقراری ارتباط شما را ببیند و هر دو ابزار را برای بهبود ارتباطات به شما ارائه دهد. با این حال، اگر شریک زندگی شما تمایلی به آمدن ندارد، یا به دلایلی قادر به آمدن نیست، می توانید به تنهایی در مشاوره ازدواج شرکت کنید و این کار هنوز هم می تواند مزایایی برای شما داشته باشد. چراکه می توانید در مورد خودتان و احساسی که در مورد رابطه خود دارید یاد بگیرید.

مانند اکثر جلسات درمانی، مشاوره ازدواج همیشه از نظر احساسی راحت نیست. مشاوره ازدواج مکانی امن برای شماست تا برخی از احساساتی را که همیشه آشکار نیستند و برای شما و شریک زندگیتان دشوار است به اشتراک بگذارید. معمولاً مشاوره ازدواج شامل احساسات شدید، برخی گریه ها و احتمالاً صدای بلند است که طبیعی است و اشکالی ندارد.

اکثر مشاوره های ازدواج کوتاه مدت هستند، زیرا زوج ها معمولاً با مشکل خاصی که به دنبال حل آن هستند وارد می شوند. مشاوره ازدواج نیز بسیار کاربردی است. حتی ممکن است جلسه را با «تکالیف» یا تاکتیک‌های خاص ترک کنید تا دفعه بعد که مشکلی برایتان پیش آمد، خودتان آن را حل کنید.

نحوه شروع مشاوره ازدواج

در بیشتر موارد شما و شریک زندگیتان هر دو باید مایل به شروع مشاوره ازدواج باشید تا مؤثر واقع شود. اگر به نظر می رسد که شریک شما تمایلی ندارد، بسیاری از مشاوران ازدواج موافقت می کنند که ابتدا هر یک از طرفین را جداگانه ببینند. به این ترتیب، هر فرد احساس می کند که می تواند بدون انتقاد از طرف خود، داستان خود را بیان کند. همچنین ممکن است بتوانید با گفتن اینکه فقط همین یک جلسه است، شریک زندگی خود را به رفتن ترغیب کنید.

چگونه شوهرم را متقاعد کنم که به مشاوره زوجین مراجعه کند؟

پیشنهاد مشاوره زوجین به همسرتان می تواند ترسناک باشد، به خصوص زمانی که نمی دانید آنها چگونه واکنش نشان خواهند داد. مهمترین چیز این است که با توضیح روشن، انگیزه های خود را بگویید و با شریک زندگیتان خود صادق باشید و ارتباط برقرار کنید. آنها را سرزنش نکنید، بلکه بیان کنید که آنها را دوست دارید و فقط می خواهید روی تقویت رابطه کار کنید. بسیاری از مردم فکر می کنند که شما فقط برای رفع یک ازدواج شکست خورده به مشاور ازدواج مراجعه می کنید، اما می توانید توضیح دهید که مشاوره ازدواج می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه نیز مورد استفاده قرار گیرد. مشاوره ازدواج ابزارهای ارزشمندی را برای کمک به حفظ ازدواج شما در طولانی مدت ارائه می دهد.

زوج‌درمانی آنلاین راه‌حلی فوق‌العاده برای زوج‌هایی است که سبک زندگی لازم برای انجام درمان حضوری را ندارند، هزینه‌های مرتبط با درمان را بازدارنده می‌دانند یا تمایلی به انجام درمان سنتی ندارند. زوج‌هایی که مرتب سفر می‌کنند، ساعت‌های طولانی کار می‌کنند یا بچه‌های کوچک و گزینه‌های کمی برای مراقبت از کودک دارند، مشاوره آنلاین ازدواج مفید خواهند بود.

نه تنها درمان آنلاین به همان اندازه درمان حضوری مؤثر است، بلکه درمان آنلاین می‌تواند برای افرادی که در درمان حضوری عصبی می شوند یا هرگز درمان نکرده‌اند، فوق‌العاده باشد. قبل از درمان آنلاین، مشاوره از طریق پیام‌های متنی، پیام‌های صوتی و تصویری انجام می‌شود و بسیاری از افراد ارتباط کتبی را راحت‌تر از حضوری می‌دانند. همچنین ممکن است به آنها اجازه داده شود که برای پاسخ دادن به پیام های شریک یا درمانگر خود کمی زمان اضافی داشته باشند.

با هر شکلی از مشاوره ازدواج که به دنبالش هستید، حتما مطمئن شوید که مشاور ازدواج، فردی است که به آن اعتماد دارید، مثبت‌اندیش، روشن‌فکر و راه‌حل‌گرا است و با هر دوی شما با دلسوزی رفتار می‌کند.

آیا مشاوره ازدواج موثر است؟

آمارهای مربوط به مشاوره ازدواج امیدوارکننده است. بر اساس تحقیقات انجمن ازدواج و خانواده درمانی آمریکا (AAMFT)،  98 درصد از زوج هایی که مشاوره ازدواج را امتحان می کنند، گزارش می دهند که درمانگران آنها "عالی" یا "خوب" هستند. از زوج هایی که مشاوره ازدواج را امتحان می کنند، 90 درصد احساس می کنند که سلامت عاطفی آنها بهبود می یابد و دو سوم از آنها بهبود در سلامت جسمانی خود را گزارش می دهند.

البته شاید مهم‌ترین آمار از همه این‌ها این باشد که تا سه چهارم زوج‌ها بعد از مشاوره ازدواج شاهد بهبود در روابط خود هستند. ازدواج نیز مانند هر چیز دیگری نیازمند کار و نگهداری است. برای بسیاری از زوج‌ها، مشاوره ازدواج تنها چیزی است که به آنها کمک می‌کند تا مشکلات خود را پشت سر بگذارند و به عنوان یک زوج دوام بیاورند. مشاوره ازدواج ممکن است همیشه آسان نباشد، به خصوص در ابتدا، اما ازدواج شما ارزشش را دارد.

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان