مشاوره افسردگی

 

همه ما مواقعی داریم که غمگین می شویم، اما افسردگی چیزی است که بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد و لذت بردن از فعالیت های روزانه را دشوار می کند و از این رو نیاز به مشاوره افسردگی داریم.

افسردگی چیست؟

افسردگی یک اختلال خلقی است که می تواند اشکال مختلفی داشته باشد: برخی از روزها ممکن است برای شما غیرممکن باشد که از رختخواب خارج شوید یا روزهای دیگر ممکن است احساس کنید قادر به انجام کارهای عادی روزانه خود نیستید.

زندگی با افسردگی می تواند فوق العاده دشوار باشد، هم برای کسانی که از آن رنج می برند و هم برای اطرافیانشان. با این حال، با توجه به ماهیت شرایط، جستجوی کمک یا مشاوره افسردگی اغلب می تواند به تعویق بیفتد.

افسردگی یکی از رایج ترین مسائل سلامت روان است که توسط تراپی های مختلف، درمان می شود. روندهای بلندمدت در داده های تحقیقاتی نشان می دهد که افراد بیشتری هر ساله افسردگی را تجربه می کنند. این برای اکثر قومیت ها، سنین و جنسیت ها صادق است. افسردگی قابل درمان است. افسردگی یک نگرانی سلامت روان است، نه یک نقص شخصیتی. درمان های زیادی وجود دارد که می تواند به فرد کمک کند علائم خود را کاهش دهد و شادی را دوباره به دست آورد. با کمک یک متخصص سلامت روان و مشاوره افسردگی، بهبودی امکان پذیر است.

آیا من افسردگی دارم؟

قبل از اینکه به علائم افسردگی بپردازیم، مهم است به این نکته اشاره کنیم که اگر با احساسات خود دست و پنجه نرم می کنید و احساس می کنید نمی توانید با آن کنار بیایید، حتما برای بهبود آنها به دنبال راه حل باشید. شما لایق بهبودی هستید، مهم نیست که مشکلاتتان چقدر پیش پا افتاده است.

اما افسردگی چه حسی دارد؟ اگر افسردگی دارید، احتمالاً حداقل پنج مورد از علائم زیر را دارید.

مثلا ممکن است این احساسات را داشته باشید:

·         احساس بی ارزش بودن

·         احساس اینکه زندگی ارزش زیستن ندارد

·         دائما مضطرب، گریان و نگران هستید

·         نمیتوانید تمرکز کنید

·         بلاتکلیف هستید

·         تحریک پذیر هستید و تحمل دیگران را ندارید

·         از زندگی لذت کافی نمی برید

·         کمبود عزت نفس دارید

·         احساس گناه بیش از حد و نامناسب دارید

·         هیچ انگیزه یا علاقه ای به چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید ندارید

همچنین ممکن است این موارد را تجربه کنید:

·         تغییر در الگوهای خواب - شب های شکسته یا خواب زیاد

·         تغییر در الگوهای غذا خوردن - از دست دادن اشتها یا پرخوری

·         خستگی و از دست دادن انرژی

·         سردردهای مداوم و یا ناراحتی های معده

·         درد مزمن

·         الگوی صحبت کندتر از حد معمول

·         از دست دادن میل جنسی

·         تغییر در چرخه قاعدگی

همچنین ممکن است:

·         از سرگرمی ها و علایقتان غافل شوید

·         خود را از دوستان و خانواده جدا کنید

·         در فعالیت های اجتماعی کمتری شرکت کنید

·         بفهمید که در محل کارتان کاهش بهره وری دارید

در برخی شرایط، حتی ممکن است متوجه نشوید که دچار افسردگی شده اید، به خصوص اگر این روند تدریجی و طی چند هفته یا چند ماه باشد. گاهی اوقات لازم است یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا شریک زندگیتان به شما اشاره کند که ممکن است مشکلی داشته باشید.

چرا افسرده می شویم؟

گاهی اوقات فوراً مشخص می شود که علت چیست، اما گاهی اوقات دلیل واضحی وجود ندارد که چرا شما اینقدر احساس ناراحتی می کنید. ممکن است چیزی یا کسی را از دست داده باشید، یا ممکن است ناشی از ناامیدی باشد. معمولاً بیش از یک دلیل وجود دارد که شما از افسردگی رنج می برید و این دلایل از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

دلایل رایج در ایجاد افسردگی عبارتند از:

·         رویدادهای ناراحت کننده زندگی

رویدادهای ناراحت کننده زندگی می توانند بر ما تأثیر بگذارند. طلاق، مشکلات خانوادگی یا از دست دادن شغل، همگی در زندگی ما مهم هستند و می توانند خلق و خوی ما را تغییر دهند.

·         سوگواری

از دست دادن یکی از نزدیکانتان می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد. همیشه فقط از دست دادن نیست که باعث افسردگی می شود، بلکه نحوه برخورد ما با آن نیز مهم است. اگر غصه نخورید یا احساسات خود را به درستی بیان نکنید، آنها می توانند تبدیل به افسردگی شوند.

·         تجربیات دوران کودکی

تجربیات دوران کودکی شما می تواند در بزرگسالی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر در کودکی از نظر جسمی یا عاطفی مورد آزار و اذیت قرار گرفته اید یا به شما آموزش داده نشده که با مشکلاتی که وارد زندگی شما می شود چگونه کنار بیایید، ممکن است در بزرگسالی با مشکلاتی مواجه شوید. این یکی از مهم ترین مواردی است که به مشاوره افسردگی نیاز دارد.

·         خشم

«خشم منجمد» اصطلاحی است که ارتباط نزدیکی با افسردگی دارد. ممکن است چیزی را پشت سر گذاشته باشید که باعث عصبانیت شما شده است، اما در آن زمان نتوانستید احساسات خود را به درستی بیان کنید. این نوع خشم سرکوب شده و اغلب باعث افسردگی می شود.

·         موقعیت

احساس تنهایی، استرس، خستگی جسمی یا اینکه کسی را ندارید که با او صحبت کنید، همگی می توانند در ایجاد این وضعیت موثر باشند.

·         الکل

نوشیدن زیاد مشروبات الکلی می تواند شما را مستعد ابتلا به افسردگی کند.

·         بیماری جسمی

برخی از انواع بیماری های جسمی می توانند افراد را مستعد افسردگی کنند:

·         مشکلات هورمونی، به عنوان مثال تیروئید کم کار

·         عفونت های ویروسی، به عنوان مثال تب غده ای یا آنفولانزا (شایع در افراد جوانتر)

·         بیماری های دردناک یا پایدار، به عنوان مثال آرتروز

·         شرایط تهدید کننده زندگی، به عنوان مثال بیماری قلبی و سرطان

·         شرایط مزمن، به عنوان مثال دیابت و صرع

انواع افسردگی

انواع مختلفی از افسردگی وجود دارد که همگی نیاز به مشاوره افسردگی  دارند. از جمله:

·     افسردگی خفیف: زمانی است که علائم افسردگی تأثیر محدودی بر زندگی روزمره داشته باشد. به طور کلی، مبتلایان به افسردگی خفیف، خلق و خو و روحیه ضعیف دائمی را تجربه خواهند کرد. برای آنها ممکن است انگیزه دادن به خود برای انجام کارهایی که معمولاً از آنها لذت می برند، دشوار باشد.

·     افسردگی عمده (بالینی): شکل شدیدتری که می تواند منجر به بستری شدن در بیمارستان شود. در این نوع افسردگی، علائم بارزتر خواهند بود و با زندگی روزمره تداخل خواهند داشت. آنها می توانند بر عادات غذایی، خواب و سایر فعالیت های روزانه تأثیر بگذارند. برخی از مبتلایان ممکن است احساس خودکشی کنند و زندگی برایشان دیگر ارزش زیستن ندشاته باشد.

·     اختلال دوقطبی: نوعی از افسردگی شیدایی که با بالا و پایین های شدید مشخص می شود. به عنوان مثال، یک دوره بیش فعالی که در آن مبتلایان هیجان زده هستند و برای کارهای بیش از حد جاه طلبانه برنامه ریزی می کنند، یک دوره افسردگی شدید به دنبال دارد.

·     اختلال عاطفی فصلی (SAD): شکلی که ارتباط نزدیکی با طول روز دارد. معمولاً در ماه های پاییز و زمستان که روزها کوتاهتر هستند، رخ می دهد. هنگامی که روزها روشن تر و طولانی تر می شوند، علائم کاهش می یابد.

·         افسردگی پس از زایمان: وضعیتی که می تواند در هر کسی که زایمان می کند یا شریک زندگی آنها پس از زایمان ایجاد شود.

چه زمانی به مشاوره افسردگی نیاز دارید؟

اگر علائم افسردگی را بیش از دو هفته تجربه می کنید، باید از پزشک عمومی خود کمک بگیرید. اگر احساسات شما روی بسیاری از قسمت های زندگی شما تأثیر می گذارد، این نشانه ای است که ممکن است به حمایت تخصص و مشاوره افسردگی نیاز داشته باشید.

بخش هایی از زندگی شما که افسردگی می تواند تأثیر منفی بر آنها بگذارد شامل موارد زیر است، اما محدود به آنها نیست:

·         روابط

·         کار

·         منافع

·         احساس کلی شادی و لذت

افکار خودکشی و خودآزاری نیز علائم هشدار دهنده ای هستند که وضعیت شما در حال بدتر شدن است. اگر این موارد را تجربه کردید، باید به دنبال پشتیبانی حرفه ای باشید.

برای بسیاری، درمان افسردگی ممکن است کاری غیرممکن به نظر برسد، اما هر چه زودتر به دنبال کمک باشید، بهتر است. در برخی موارد، بیماری می تواند بدون درمان ناپدید شود. با این حال، همیشه اینطور نیست و این خطر وجود دارد که زندگی با این بیماری، فشار روحی و جسمی قابل توجهی بر سلامت و رفاه شما وارد کند. بنابراین، بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی مشاوره افسردگی و درمان را انتخاب می کنند.

در مراحل اولیه، پزشک عمومی شما با انجام آزمایشاتی برای رد سایر مشکلات سلامتی مانند تیروئید کم کار به دنبال تشخیص این بیماری است. سپس آنها سوالات مختلفی در مورد سلامت عمومی شما و اینکه چگونه احساسات شما بر سلامت ذهنی و جسمی شما تأثیر می گذارد، می پرسند و سپس گزینه های درمانی مناسب دنبال می شود. البته همه اینها به ماهیت افسردگی و شرایط شخصی شما بستگی دارد.

درمان و حمایت افسردگی

صحبت با یک متخصص، چه پزشک عمومی یا یک مشاور، می تواند به شما در درک آنچه نیاز دارید کمک کند. این می تواند از راهنمایی های خودیاری و تمرینات تنفسی گرفته تا روان درمانی یا داروها باشد. همه افراد متفاوت هستند و به سطوح مختلف حمایت نیاز دارند.

افسردگی حتی در شدیدترین شکل آن یک بیماری قابل درمان است. طیف وسیعی از گزینه های درمانی باید ارائه شود. دو نوع رایج ارائه شده مشاوره و دارو هستند که اغلب به صورت ترکیبی استفاده می شوند، به ویژه در موارد شدیدتر.

مشاوره افسردگی چیست؟

مشاوره افسردگی اغلب به عنوان یک طرح درمانی ترکیبی توصیه می شود. گفتار درمانی می تواند به شما کمک کند تا افکار منفی و خودشکوفایی را که ممکن است بر نحوه رفتار شما با افسردگی تأثیر بگذارد، شناسایی، رسیدگی و مدیریت کنید. انواع مشاوره افسردگی و روان درمانی به صورت زیر است:

·         درمان شناختی رفتاری (CBT)

بر اساس دستورالعمل های صادر شده توسط موسسه ملی بهداشت و مراقبت عالی (NICE)، درمان شناختی رفتاری از جمله درمان های توصیه شده برای درمان افسردگی است. این درمان بر این فرض استوار است که نحوه رفتار و تفکر ما، بر احساس ما تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به افسردگی تمایل دارند افکار خود را شکست دهند که می تواند منجر به رفتارهای منفی شود. هدف CBT کمک به مبتلایان در شناسایی و رفع افکار منفی و الگوهای رفتاری غیر مفیدشان است.

·         مشاوره برای افسردگی (CfD)

CfD مدلی از درمان روان‌شناختی است که توسط NICE برای درمان افسردگی توصیه شده و برای ارائه در برنامه بهبود دسترسی به درمان‌های روان‌شناختی (IAPT) تایید شده است. مشاوره افسردگی یکی از درمان هایی است که علاوه بر CBT توصیه می شود.

·         درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی (MBCT)

این نوع گفتار درمانی، به طور خاص برای کمک به افرادی که از افسردگی مکرر رنج می برند طراحی شده است. شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی، عناصر شناخت درمانی و تکنیک های ذهن آگاهی (تمرینات تنفسی و مدیتیشن) را ترکیب می کند تا به شکستن یا تغییر رابطه شما با الگوهای افکار منفی کمک کند.

·         درمان بین فردی (IPT)

درمان بین فردی بر این موضوع تمرکز دارد که چگونه سلامت روان ما بر روابط ما تأثیر می گذارد و برعکس. تفکر پشت آن هم این است که علائم روانشناختی، مانند افسردگی، معمولاً پاسخی به مشکل در ارتباط ما با دیگران است. علائم به دست آمده از این نیز می تواند باعث بدتر شدن ارتباط شود و در نتیجه باعث ایجاد چرخه شود. IPT با کسانی که مشکلات قابل شناسایی دارند بهترین کار می کند.

·         روان درمانی

هدف روان درمانی این است که بفهمد افکار ناخودآگاه فرد چگونه بر رفتار آنها تأثیر می گذارد. این نوع درمان می‌تواند به افراد کمک کند تا احساسات و تجربیات ریشه‌دار خود را درک کرده و کشف کنند.

·         گروه درمانی

اگرچه اصطلاح «گروه درمانی» را می‌توان برای بسیاری از درمان‌های گفتاری به کار برد، اما عمدتاً برای درمان‌هایی استفاده می‌شود که در پویایی گروهی به بهترین نحو کار می‌کنند. یکی از مزایای اصلی این نوع درمان، شبکه حمایتی همتایانی است که از مشکلات مشابهی رنج می برند. هدف آن تشویق شما برای به اشتراک گذاشتن تجربیات و تلاش برای درک بهتر خود است.

·         هنر درمانی

هنر درمانی که یکی از روش های مشاوره افسردگی است، از رسانه های هنری استفاده می کند تا به افراد کمک کند تا احساسات خود را به روشی جدید کشف کنند. از هنر به‌عنوان شکلی از ارتباط استفاده می‌کند. این به‌ویژه برای کسانی که به سختی می‌توانند احساسات خود را به صورت کلامی بیان کنند، خوب است.

·         دارو

در کنار مشاوره، ممکن است پزشکان عمومی برای کمک به بیمارانی که افسردگی متوسط تا شدید را تجربه می‌کنند، دارو تجویز کنند. داروهای ضد افسردگی می توانند به کاهش علائم رایج افسردگی مانند خواب ضعیف، خلق و خوی ضعیف و تمرکز ضعیف کمک کنند. آنها می توانند به بیماران کمک کنند تا عملکرد بهتری داشته باشند و حتی در صورت بروز شرایط، توانایی آنها را برای مقابله با موقعیت های دشوار افزایش دهند.

با این حال، چنین دارویی برای همه موثر نیست و به تنهایی با علت اصلی مقابله نمی کند. به همین دلیل است که مشاوره افسردگی همراه با مداخله پزشکی توصیه می شود.

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان