متخصص دندانپزشکی

 

برای معاینات معمول، تمیز کردن و پر کردن گاه به گاه، اکثر مردم به دندانپزشک عمومی مراجعه می کنند. اما گاهی اوقات لبخند ما به مراقبت بیش از استاندارد نیاز دارد. در این مورد، انواع مختلفی از متخصص دندانپزشکی وجود دارد که هر کدام نقش خاصی را برای مراقبت از دهان شما ایفا می کنند.

متخصص دندانپزشکی، دندانپزشکی است که در یک تخصص دندانپزشکی خاص، بالاتر و فراتر از مدرک دندانپزشکی عمومی خود، آموزش های تکمیلی دریافت می کند. به دلیل وراثت، مشکلات مربوط به سلامت کلی، تصادف یا دلایل دیگر، ممکن است لازم باشد به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید.

انواع متخصص دندانپزشکی

هرکدام از تخصص های دندانپزشکی به یکی از اجزای دهان و دندان می پردازند و اگر دهان و دندان شما در یکی از این موارد دچار بیماری شد یا حتی اگر صرفا خواستید به زیبایی دهان و. دندان خود برسید، باید به یکی از این متخصصان دندانپزشکی مراجعه کنید. در ادامه 6 مورد از مهم ترین تخصص های دندانپزشکی آورده شده است.

1.        متخصص ریشه دندان (اندودنتیست)

اگر پالپ دندان شما عفونی شود یا فضای داخلی آن آسیب دیده یا بیمار شود، دندانپزشک عمومی احتمالا شما را به یک متخصص دندانپزشکی به نام اندودنتیست ارجاع می دهد.

داخل دندان‌های ما راه‌های غار مانندی به نام کانال‌ها وجود دارد که حاوی پالپ حساس، رگ‌های خونی و اعصاب است. اندودنتیست نوعی دندانپزشک است که مشکلات درون این داخلی حساس را تشخیص داده و درمان می کند. اندودنتیست ها درد دندان را تشخیص می دهند و در بسیاری از موارد، درمان کانال های ریشه را روی دندان های بیمار انجام می دهند.

2.       جراح فک و صورت

این تخصص دندانپزشکی مشکلات مربوط به بافت های سخت و نرم صورت، دهان و فک شما را درمان می کند. برای هر نوع جراحی دهان نیازی به این نوع متخصص دندانپزشکی ندارید. جراحان دهان و فک و صورت روش‌های پیچیده‌تری را انجام می‌دهند که به سطوح عمیق آرام‌بخشی فراتر از اکسید نیتروژن نیاز دارند. در واقع، جراحان دهان تنها متخصصین مراقبت های بهداشتی هستند، به غیر از متخصصان بیهوشی، که تمام سطوح آرامبخش را می توانند تجویز کنند. روش های تخصصی انجام شده توسط جراحان دهان شامل کشیدن دندان، جراحی فک اصلاحی و جراحی شکاف لب یا شکاف کام می شود.

3.       ارتودنتیست یا متخصص تراز دندان

متخصص ارتودنسی یک متخصص دندانپزشکی است که موقعیت دندان ها و فک های شما را اصلاح می کند. در صورت وجود اوربایت، آندربایت یا کراس بایت ناشی از نامرتبی فک، ممکن است به این نوع متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید. ارتودنتیست همچنین دندان های کج یا نامرتب را اصلاح می کند. در این شرایط، متخصص ارتودنسی از بریس‌ها، ترازهای شفاف، گشادکننده‌های کام یا هدگیر به عنوان بخشی از برنامه درمانی شما استفاده می‌کند. کودکان اغلب به این نوع متخصص دندانپزشکی مراجعه می‌کنند، اما با روتین‌تر شدن بریس‌های بزرگسالان و سایر ردیف‌ها، اکنون افراد در هر سنی معمولاً به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند.

4.       دندانپزشک کودکان

یک متخصص دندانپزشکی اطفال برای سلامت دهان و دندان کودک مانند یک متخصص اطفال برای سلامت جسمی آنها است. دندانپزشکان اطفال در حوزه رشد دهان و دندان و مراقبت از دندان کودکان از دوران نوزادی تا نوجوانی تخصص دارند. دندانپزشک اطفال به کودک شما کمک می کند تا در مسیر لبخندی مادام العمر گام برداشته و سالم بماند.

اکثر دندانپزشکان عمومی کودکان را نیز درمان می کنند، اما والدین اغلب یک متخصص دندانپزشکی اطفال را برای مراقبت های معمول دندانپزشکی کودکان خود انتخاب می کنند، زیرا شیوه های مناسب برای کودکان و دانش مربوط به سن آنها را در اختیار دارند. متخصصان دندانپزشکی کودکان مراقبت های معمولی مانند معاینه، تمیز کردن و پرکردن حفره را ارائه می دهند، اما همچنین منابع خوبی برای مسائل خاص کودک مانند مکیدن انگشت (ناله) هستند.

دندانپزشکان اطفال همچنین در تشخیص بیماری های دهان مرتبط مانند دیابت دوران کودکی نیز تخصص دارند. این متخصص دندانپزشکی بر رشد لبخند کودک شما نظارت می کند و در صورت نیاز به سایر متخصصان دندانپزشکی مانند ارتودنتیست ها توصیه های لازم را ارائه می دهند.

5.       پریودنتیست یا متخصص لثه

پریودنتیست، متخصص دندانپزشکی است که بر پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌هایی که بر لثه‌ها و سایر ساختارهای نگهدارنده دندان تأثیر می‌گذارند، تمرکز دارد. پریودنتیست ها مراحل اولیه بیماری لثه را تشخیص داده و درمان می کنند. آنها همچنین جراحی های جزئی مانند پیوند لثه و روش های کاهش پاکت را برای رفع بیماری شدید لثه و بازگرداندن ظاهر لبخند شما انجام می دهند.

این نوع متخصص دندانپزشکی همچنین ایمپلنت های دندانی را نصب می کند و در صورت لزوم تاج های دندان موجود را بلندتر می کند. اگر بیماری شدید لثه دارید، یا اگر سابقه پزشکی شما بیماری جزئی لثه را پیچیده می کند، دندانپزشک شما ممکن است شما را به متخصص پریودنتیست ارجاع دهد.

6.       متخصص پروتز

متخصصین پروتز، دندان های از دست رفته یا آسیب دیده را ترمیم و جایگزین می کنند. این تخصص دندانپزشکی درک منحصر به فردی از هر چیزی دارد که به یک لبخند زیبا، کاربردی و طبیعی می انجامد. متخصصین پروتز در روش‌های دندانپزشکی مانند روکش‌های چینی، روکش‌های دندانی، ایمپلنت‌های دندانی، ترمیم پل، دندان مصنوعی و دندان‌پزشکی ترمیمی تخصص دارند.

اگر برنامه درمانی دندان شما شامل تعویض یا ترمیم دندان باشد، دندانپزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که از این نوع متخصص دندانپزشکی وقت ملاقات بگیرید.

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان