مشاوره کودک و فرزند

 

مشاوره کودک و فرزند نوعی درمان است که بر کودکان خردسال و نوجوانان مبتلا به یک یا چند بیماری روانی تمرکز دارد. همچنین به جوانانی که تروما یا محیط خانه ناکارآمد یا استرس زا را تجربه می کنند، کمک می کند. روانشناسان کودک آموزش دیده اند تا به کودکان کمک کنند آنچه را که در ذهن، بدن و زندگی آنها می گذرد درک کنند.

بسیاری از مسائلی که این کودکان با آن مواجه هستند، از دسته مسائلی است که بزرگسالان در زندگی روزمره خود با آن مواجه هستند. برخی از این مسائل رایج عبارتند از اضطراب، افسردگی و اندوه. با این حال، هدف مشاوره کودک و فرزند این است که مشکلات را به بخش‌های قابل کنترل تقسیم کند تا کودکان بتوانند بهتر آن‌ها را درک کنند و با آنها کنار بیایند.

مشاوره کودک و فرزند چه کسی است؟

مشاوره کودک و فرزند متخصص سلامت روانی هستند که بینش ارزشمندی را در مورد رشد اجتماعی و عاطفی و سلامت روان کودک شما ارائه می دهند. درک این نکته مهم است که بسیاری از اوقات "اشکالات" در مورد کودکان ممکن است برای افراد نزدیک به کودک قابل مشاهده نباشد. اینجاست که مشاوره کودک و فرزند وارد عمل می شود.

این افراد دانش و تخصص لازم برای تشخیص، شناسایی، تعیین دقیق، ارزیابی، تشخیص و درمان طیف وسیعی از شرایط سلامت روان، مسائل سازگاری (طلاق، مدرسه جدید، قلدری، غم و اندوه و غیره) و پریشانی روانی را دارند.

به طور خاص، مشاوره کودک و فرزند که گاهی اوقات به آنها کودک درمانگر و روانشناس کودک نیز گفته می شود (بسته به سطح تحصیلات و مجوز)، آموزش دیده تا «به ذهن کودکان راه پیدا کند» و تا بتوانند به آنها کمک کنند تا آنچه را که در ذهن، بدن و زندگی آنها جریان دارد، درک کنند.

وظایف مشاوره کودک و فرزند چیست؟

مشاوران کودک خدمات زیادی را به جوانان آسیب پذیر انجام می دهند. مهمتر از همه، این متخصصان سلامت روان از همه چیز آگاه هستند تا به کودک شما کمک کنند تا برای حل مشکلاتش و از سرگیری یک زندگی سالم و سازنده، آماده شود. درک این نکته مهم است که کودکانی که از مشکلات روانی یا ناراحتی روانی رنج می برند، ممکن است این نگرانی ها را با والدین خود در میان نگذارند. این به دلیل اینکه که فرزندتان شما را دوست ندارد، اتفاق نمی افتد. بلکه به این دلیل رخ می دهد که او می ترسد شما را ناامید کند.

بنابراین، هدف مشاوران کودک این است که به کودکان کمک کنند تا مسائلی را که تجربه می‌کنند و یا آسیب‌های وارده را به نحوی که بتوانند پردازش و درک کنند، تفسیر کنند. زمانی که مسائل اجتماعی و عاطفی و ناراحتی های روانی کودک درمان نشود، می تواند بر آرزوهای آموزشی و نقاط عطف رشد او تأثیر منفی بگذارد.

مهمتر از آن، می تواند باعث تاخیرهایی شود که تا بزرگسالی ادامه می یابد. البته به خاطر داشته باشید که کودکان در هر سنی، از کودکان نوپا و پیش دبستانی گرفته تا نوجوانان و جوانان، می توانند از جلسات مشاوره بهره مند شوند.

در نهایت، این شکل از مشاوره با هدف کمک به کودکان برای مقابله با احساسات خود، به طوری که آنها می توانند زندگی سالم و عادی بدون اثرات پایدار ترس، سردرگمی، اضطراب، و یا تروما داشته باشند. خبر خوب این است که شما می توانید نقش مهمی در سلامت روان کودک خود داشته باشید.

اگر متوجه شدید که رفتار فرزندتان به طور ناگهانی و یا به طور چشمگیری تغییر کرده است، با پزشک اطفال کودک خود مشورت کنید یا برای ارزیابی عمیق تر به دنبال یک مشاور کودک بگردید. قضاوت صحیح می تواند تضمین کند که کودک شما بهترین درمان ممکن را برای وضعیت یا مشکل خود دریافت می کند.

چه زمانی باید برای کودک خود به دنبال مشاوره کودک و فرزند باشید؟

وقتی کودکی از ناراحتی و یا آسیب روانی، اجتماعی، عاطفی یا روانی رنج می‌برد، کنار آمدن با آن می‌تواند سخت باشد، به‌ویژه زمانی که احساس می‌کنید کاری نمی‌توانید انجام دهید تا این وضعیت را اصلاح کنید. اینجاست که یک مشاور کودک می تواند بسیار سودمند باشد.

این متخصص سلامت روان می تواند مسائل اساسی را که بر سلامت و رفاه کلی فرزند شما تأثیر می گذارد شناسایی کند و اینگونه گودک می تواند به سرعت درمان مورد نیاز خود را دریافت کند تا احساس بهتری داشته باشد. حقیقت این است که بسیاری از کودکان قادر به پردازش کامل پیچیدگی‌های همراه با مسائل عاطفی و یا روان‌شناختی نیستند، بنابراین مشاوره ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که کودک شما برای تلاش در جهت تمامیت ذهنی به آن نیاز دارد.

علاوه بر این، مشاوره کودک و فرزند می تواند برای کودکانی که از اختلال وسواس فکری-اجباری، اختلال استرس پس از سانحه یا اختلال اضطراب عمومی رنج می برند بسیار ارزشمند باشد. معمولاً والدین، پزشکان اطفال و معلمان در صورت نیاز به کمک حرفه ای، به دنبال خدمات مشاوره برای کودکان هستند. چرا؟ خوب، زیرا مشاوران کودک می توانند علت اصلی ناراحتی کودک شما را مشاهده، ارزیابی و شناسایی کنند.

به یاد داشته باشید که هدف اصلی مشاوره کودک و فرزند استفاده از دانش و تخصص یک مشاور کودک آموزش دیده برای رفع نگرانی های شما و کمک به کودک شما برای دریافت کمک های مورد نیاز برای عملکرد صحیح است. یک مشاور کودک می تواند ابزارهای مورد نیاز برای مقابله با مسائل و هر وضعیت سلامت روانی را به روشی سالم و سازنده در اختیار شما و فرزندتان قرار دهد. علاوه بر این، این متخصص می‌تواند به شما و فرزندتان کمک کند تا در زمان‌های ناراحت‌کننده، ترسناک، اضطراب‌انگیز و چالش‌برانگیز با استرس و آشفتگی کمتری عبور کنید.

شما به عنوان والدین، چیزی جز سلامتی و شادی برای فرزندتان نمی‌خواهید، اما گاهی اوقات موقعیت‌هایی پیش می‌آید که به‌تنهایی نمی‌توانید آن‌ها را برطرف کنید. به‌خصوص زمانی که به‌اندازه‌ی پدر و مادر از نظر احساسی روی آن موقعیت سرمایه‌گذاری می‌کنید. در آن زمان است که بهتر است به فردی با تخصص در این زمینه تکیه کنید.

بنابراین، زمانی که متوجه شدید فرزندتان در حال تقلا یا رفتار نامشخص است، باید برای او مشاوره بگیرید. یک مشاور کودک تکنیک های مفیدی را به او آموزش می دهد که سلامت روانی و رفاه او را در کانون توجه قرار می دهد.

مشاوره کودک و فرزند چه نوع مسائلی را درمان می کند؟

مشاوران کودک مسائل مختلفی را درمان می کنند. به عنوان مثال، آنها با کودکانی که ضربه روحی یا حوادث ناراحت کننده ای مانند از دست دادن والدین، حیوان خانگی، عزیزان، خواهر و برادر، خانه و غیره تجربه کرده اند، کار می کنند.

اساساً، مشاوران کودک هر موضوعی را که باعث ناراحتی اجتماعی یا عاطفی کودکان شده و یا هر وضعیت سلامت روانی که زندگی کودک را تحت تأثیر قرار می دهد، درمان می کنند. هدف این متخصصان این است که به کودک شما کمک کنند تا هر موضوع یا مسائلی را که با آن مواجه است به روشی سالم شناسایی کند و با آن کنار بیاید.

برخی از رایج ترین مسائلی که مشاوران کودک به آن رسیدگی می کنند عبارتند از:

·         طلاق

·         غم و اندوه و مرگ یک عزیز، حیوان خانگی، خانه و غیره.

·         شاهد یا تجربه یک رویداد (های) تروما

·         شرایط سلامت روان و پریشانی روانی (مانند اضطراب و افسردگی)

·         قلدری

·         آزار جنسی، عاطفی و یا فیزیکی

·         مسائل جابجایی (مانند تغییر مدارس، خانه ها، خانواده ها و یا شهرها)

·         سوء مصرف خانوادگی یا اعتیاد به مواد

چگونه می توانید بفهمید که فرزندتان به مشاوره نیاز دارد؟

علائمی وجود دارد که ممکن است نشان دهد که کودک شما به مشاوره نیاز دارد. به عنوان مثال، کودکی که شروع به رفتار «خارج از شخصیت» کرده و یا کودکی که به طور ناگهانی شروع به مشکلات رشد یا طغیان کرده است، به روشی که برای کودکان آن سن «رفتار عادی» تلقی نمی شود، ممکن است نیاز داشته باشد با یک حرفه ای صحبت کنید.

علاوه بر این، اگر فرزند شما اخیراً یا در گذشته آسیب قابل توجهی را تجربه کرده است (مانند آزار، مرگ یک عزیز یا حیوان خانگی، ریشه کن کردن، طلاق، بیماری مزمن و غیره) اما درمان یا درمانی برای آن دریافت نکرده است، به احتمال زیاد از مشاوره کودک و فرزند سود خواهد برد.

بنابراین، چه نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد فرزند من در مضیقه است و می تواند از مشاوره کودک و فرزند بهره مند شود؟

علائم شایع مشکلات سلامت روان یا پریشانی روانی عبارتند از:

·         پرخاشگری بی دلیل

·         بی اختیاری ادرار

·         مشکل در سازگاری با موقعیت های اجتماعی یا موقعیت های جدید

·         کابوس های مکرر، وحشت های شبانه یا مشکلات خواب مانند بی خوابی

·         نمرات پایین یا افت تحصیلی ناگهانی

·         نگرانی و اضطراب مداوم

·         کناره گیری از فعالیت هایی که فرزندتان زمانی دوست داشت انجام دهد

·         کاهش قابل توجه یا ناگهانی اشتها یا کاهش شدید وزن

·         انجام مکرر آداب و رسوم و کارهای معمولی مانند شستن دست ها

·         افکار یا تلاش برای خودکشی

·         پاسخ به صدایی که فرزند شما در سرش می شنود

·         بیشتر وقت خود را به تنهایی یا درگیر شدن در انزوای اجتماعی داوطلبانه می گذراند

·         مصرف، سوء مصرف، یا اعتیاد به الکل و یا مواد مخدر

·         افزایش شکایات فیزیکی، علیرغم گزارش سالم از یک متخصص پزشکی

·         درگیر شدن در شیوه های خودآزاری، مانند بریدن خود

برخی از اهداف مشترک مشاوره کودک و فرزند چیست؟

اهداف مشترک مشاوره کودک و فرزند بسته به موضوع یا مسائل کودک متفاوت است. با این حال، معمولاً بر روی مسائلی در زندگی کودک تمرکز می کند که به طور قابل توجهی بر رشد، سلامت روان و رفاه او تأثیر می گذارد. هدف این است که به فرزندتان کمک کنید ابزارها، تکنیک‌ها و روش‌هایی را بیاموزد که می‌توانند او را برای هر چالشی که در حال حاضر و در آینده با آن روبرو می‌شود، بهتر آماده کنند.

بنابراین، یک هدف مشترک از مشاوره کودک و فرزند کمک به کودک شما برای مقابله با موقعیت های چالش برانگیز است که احساسات زیر را تحریک می کند:

·         اضطراب

یکی از مزایای اصلی مشاوره برای کودکان این است که به آنها می آموزد چگونه به تنهایی، پریشانی و اضطراب عاطفی را مدیریت کنند. به طور خاص، کودکان یاد می‌گیرند که چگونه از حملات پانیک جلوگیری کنند و به روش‌های سالم‌تری با اضطراب مقابله کنند.

به عنوان مثال، یک کودک مضطرب ممکن است تمرینات تنفسی، تکنیک‌های مدیریت استرس و آرام‌سازی را یاد بگیرد. مثلا ایکنه چگونه ماهیچه‌هایش را کنترل کند، به طوری که وقتی استرس دارد دچار تنش نشوند. صحبت کردن با کسی در زمانی که احساس می کنید تحت فشار قرار گرفته اید یا از نظر ذهنی خسته، سردرگم، مضطرب، افسرده و یا مضطرب هستید، بسیار اهمیت دارد.

یک مشاور کودک می تواند به کودک شما کمک کند تا بفهمد که نگه داشتن این احساسات در درون خود فقط همه چیز را بدتر می کند. با در میان گذاشتن این نگرانی‌ها و ترس‌ها با یک دوست یا خویشاوند یا حداقل یک دوست مورد اعتماد، کودک شما می‌تواند کمکی را که برای مقابله، مدیریت و یا حل مسائلی که باعث آشفتگی او می‌شود، دریافت کند.

بنابراین، مشاوره کودک و فرزند می‌تواند جعبه ابزار مهمی از مکانیسم‌های مقابله‌ای را در اختیار کودک شما قرار دهد. ابزاری که می‌تواند هنگام تجربه اضطراب از آن استفاده کند.

·         ضربه

حقیقت این است که برخی از کودکان در معرض موقعیت‌های آزاردهنده‌ای قرار می‌گیرند که به آنها آسیب وارد می‌کند. رویدادهایی که هیچ کودکی نباید شاهد آن باشد یا تجربه کند. اثرات منفی و دلخراش تروما می تواند شامل شوک، ناباوری، جدایی، بی حسی عاطفی یا اجتماعی، ترس، اضطراب و افسردگی باشد. همچنین متأسفانه در برخی موارد می تواند منجر به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) شود.

علائم PTSD ممکن است شامل تمایل شدید به اجتناب از افراد و یا مکان‌های مرتبط با تروما، خاطرات شدید و ناراحت‌کننده، بازگشت به گذشته و یا کابوس‌های شبانه، مشکلات خواب مانند بی‌خوابی و عصبانیت غیرقابل کنترل، پرخاشگری و یا بی‌قراری باشد. خبر خوب این است که مشاوره کودک و فرزند می تواند به کودکان مبتلا به PTSD کمک کند تا احساسات، ترس ها و نگرانی های خود را به اشتراک بگذارند.

به عبارت دیگر، می‌تواند به این کودکان صدایی بدهد که در آن می‌توانند درباره آنچه برایشان اتفاق افتاده و آن زمان چه احساسی در آن‌ها ایجاد کرده و اکنون چه احساسی در آنها ایجاد می‌کند، صحبت کنند. همچنین می‌تواند این افراد را تشویق کند تا احساسات خود را بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی هستند به اشتراک بگذارند، به جای اینکه آنها را در درون خود نگه دارند.

در نهایت، مشاوره می تواند به این کودکان کمک کند تا بفهمند که آنها مقصر آنچه برایشان اتفاق افتاده نیستند. آنها بازماندگان هستند، نه قربانیان یا مجرمان.

بنابراین، مشاوران کودک می توانند به فرزند شما بیاموزند که صحبت کردن در مورد اتفاقی که برای او افتاده اشکالی ندارد. در واقع می توانند به کودک شما انواع مکانیسم های مقابله ای را آموزش دهند تا در زمانی که شرایط سخت می شود، از آنها استفاده کند. به عبارت دیگر، وقتی کودک شما خاطره ای را تجربه می کند که او را ناراحت می کند، می تواند ابزاری را از جعبه ابزار خود بیرون بکشد تا با آن مقابله کند.

این ابزارها ممکن است شامل تمرین‌های تنفس عمیق، وقفه برای جمع‌بندی مجدد، صحبت با یک دوست یا خویشاوند مورد اعتماد در مورد احساس او، تمرین تکنیک‌های مدیریت استرس و آرام‌سازی، تمرکز بر موارد مثبت و نگاه کردن به رویداد یا تجربه باشد.

·         طلاق

وقتی یک پیوند زناشویی به پایان می رسد، می تواند برای یک کودک بسیار ناراحت کننده باشد. در واقع، معمول است که فرزندان، خود را مقصر طلاق می دانند. همچنین معمولاً این کودکان احساس می کنند که چون باعث پایان ازدواج شده اند، دوست داشتنی نیستند.

از دیگر پیامد ناگوار طلاق، مسائل مربوط به حضانت فرزند است. گاهی اوقات ترتیبات حضانت دوستانه است، اما گاهی اوقات پرتنش هستند.

انتخاب بین والدین باعث می شود کودکان احساس ناراحتی، اضطراب و گناه کنند، به خصوص وقتی صحبت از این باشد که با چه کسی می خواهند زندگی کنند. علاوه بر این، کودکانی که انتخاب‌هایشان با والدین یا خواهر و برادرشان همسو نیست، اغلب احساس غمگینی، سردرگمی، پریشانی و غرق شدن می‌کنند.

خبر خوب این است که مشاوره کودک و فرزند می تواند به کودکانی که طلاق را پشت سر می گذارند یا پشت سر گذاشته اند، نحوه کنار آمدن با احساسات متناقض و گیج کننده خود را از طریق طیف گسترده ای از تکنیک ها، مانند تنفس عمیق، هنر یا موسیقی درمانی، خودسازی مثبت آموزش دهد. تکنیک هایی همچون یادداشت روزانه، ورزش کردن و صحبت کردن با یک دوست یا خویشاوند مورد اعتماد درباره احساسات و افکارشان.

·         غم و اندوه

مرگ یک عزیز، حیوان خانگی، دوست، خانه، مدرسه و یا سلامتی می‌تواند منجر به مقدار قابل توجهی غم و اندوه شود. این موارد اگر برای یک بزرگسال ناراحت کننده است، می دانید که برای کودکی که سطح بلوغ، تجربیات زندگی یا مکانیسم های مقابله ای را ندارد، ده برابر بدتر است.

در واقع، برای کودکانی که فرآیند سوگواری را پشت سر می گذارند، عبور از آن می تواند بسیار دشوار باشد. در واقع، آنها ممکن است درگیر احساسات گیج کننده، متضاد و نوسانی مانند بی حسی، انکار، از دست دادن، اندوه، ناامیدی، افسردگی، اضطراب و خشم شوند.

آنها دلتنگ شخص، حیوان خانگی، مکان یا چیزی هستند که خیلی دوست داشتند و نمی دانند چگونه درد را به چیزی سالم تر هدایت کنند. این کودکان ممکن است الگوهای فکری غیرمنطقی داشته باشند، مانند اینکه آنها نیز خواهند مرد یا شخص دیگری که دوستشان دارند، آنها را ترک خواهد کرد. آنها ممکن است صادقانه باور کنند که این از دست دادن به دلیل کاری است که انجام داده اند یا انجام نداده اند. علاوه بر این، آنها ممکن است احساس گناه بی‌اندازه‌ای داشته باشند که می‌توانستند کاری برای جلوگیری از ضرر انجام دهند، اما این کار را نکردند.

مشاوران کودک، به کودکان کمک می کنند تا فرآیند غم و اندوه را بهتر درک کنند و در عین حال به آنها آموزش می دهند که خوب است احساسات متضاد و گیج کننده را تجربه کنند. مشاوران به کودکان توضیح می دهند که غم و اندوه یک احساس عادی است که اغلب به صورت موجی بروز می کند. آن‌ها همچنین به کودکان توضیح می‌دهند که برای بهبودی از دست دادن، تجربه آن‌ها مهم است.

این متخصصان همچنین کودکان را تشویق می‌کنند که تا حد امکان در مورد فقدان صحبت کنند تا زمانی که بتوانند آن را به روشی که برایشان منطقی است پردازش کنند.

هیچ محدودیت زمانی برای مدت زمانی که باید غصه بخورد وجود ندارد و هیچ راه درست یا غلطی برای انجام آن وجود ندارد. با این حال، مهم است که شما به‌عنوان والدین مراقب فرزندتان باشید و اگر به نظر می‌رسد که او بیشتر و بیشتر دور می‌شود و بعد از یک سال قدمی در جهت بهبودی برنمی‌دارد، با یک مشاور کودک قرار ملاقات بگذارید.

یک مشاور کودک به کودک شما راهبردهای مقابله ای را آموزش می دهد، مانند اینکه چقدر مهم است احساسات خود را با یک عزیز یا دوست مورد اعتماد در میان بگذارید، غم و اندوه را به سمت فعالیت های خلاقانه مانند موسیقی، روزنامه نگاری، و یا هنر هدایت کنید. خاطرات عاشقانه فرد، مکان یا چیزی که کودک از دست داده است را به اشتراک بگذارید.

متخصصان بهداشت روان به کودکان عزادار می آموزند که لایه های زیادی در فرآیند سوگواری وجود دارد و هر یک از آنها مهم است و باید برای درمان موفقیت آمیز تجربه شود.

·         تغییر دادن

برای بسیاری از کودکان، تغییر (مانند تغییر مدرسه، نقل مکان به شهر یا ایالت جدید، به فرزندخواندگی یا ورود به سیستم سرپرستی، ازدواج مجدد، طلاق، رفتن به زندگی با بستگان دیگر، از دست دادن عزیز یا حیوان خانگی و غیره) می تواند آسیب زا باشد

بزرگسالان، مانند من و شما، ابزارهایی برای پذیرش و انطباق با این تغییرات در اختیار دارند، اما بسیاری از اوقات، کودکان اینگونه نیستند. بنابراین، اگرچه تغییرات ممکن است به طور قابل توجهی به توانایی شما برای عملکرد آسیب نرساند، ممکن است تأثیر کاملاً متفاوتی روی فرزند شما داشته باشد.

کودکانی که تغییر قابل توجهی را در زندگی خود تجربه کرده اند، ممکن است برای بیان احساس واقعی خود مشکل داشته باشند. به طور خاص، یک تغییر بزرگ می تواند منجر به اضطراب، عزت نفس پایین، شک به خود، عدم اطمینان، اضطراب، افسردگی، ترس، فوبیا، نگرانی، عصبانیت و خشم نسبت به والدینشان و هر کس دیگری شود.

 

در حالی که اینها واکنش های طبیعی به تغییر هستند، به طور کلی، برخی از کودکان ممکن است به سختی از کنار این احساسات به تنهایی عبور کنند. اینجاست که مشاوره کودک و فرزند وارد عمل می شود.

مشاوران کودک به کودکان می آموزند که چگونه با تمرکز بر جنبه های مثبت (و تغییر ناپذیر) زندگی خود به طور موثر با تغییر کنار بیایند. آنها همچنین به کودکان می آموزند که چگونه خودگویی مثبت را تمرین کنند، زمانی که احساس می کنند تحت تأثیر همه تغییرات زندگی خود قرار گرفته اند.

هدف این متخصصان این است که به کودک شما کمک کنند تا بفهمد (و بپذیرد) که تغییر طبیعی است و احساسات آنها موقتی است. در نهایت، او با شرایط سازگار می شود و این احساسات محو می شوند.

·         عزت نفس پایین و اعتماد به نفس

حقیقت این است که برخی از کودکان با عزت نفس و اعتماد به نفس پایین دست و پنجه نرم می کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، می تواند منجر به اضطراب، افسردگی، سوء مصرف مواد، اختلالات در خوردن و حتی افکار آسیب رساندن به خود و خودکشی شود. کودکی که عزت نفس پایینی دارد ممکن است احساس دوست دشاته نشدن، پوچی و بی ارزشی کند.

در نتیجه، او ممکن است شروع به این باور کند که عزیزان و دوستانش بدون آنها "بهتر" خواهند بود. مشاوران کودک می توانند به روش های بی شماری به این کودک کمک کنند تا عزت نفس و اعتماد به نفس خود را افزایش دهد. به عنوان مثال، یک مشاور کودک ممکن است به کودکی که عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی دارد، آموزش دهد که چگونه به تصویری بزرگتر نگاه کند و برای یافتن علت اصلی مشکلات عمیق تر فکر کند.

او همچنین ممکن است به این کودک کمک کند تا درک کند که چگونه افکار منفی و صحبت با خود باعث ایجاد احساس بد در او می شود. این متخصص همچنین می تواند به کودک توضیح دهد که چگونه خودگویی مثبت می تواند عزت نفس، اعتماد به نفس و زندگی کلی او را به طور چشمگیری بهبود بخشد.

برخی از چیزهایی که فرزند شما در مشاوره کودک و فرزند خواهد آموخت شامل مزایای استفاده از جملات تاکیدی مثبت برای افزایش اعتماد به نفس و پذیرش خود و اهمیت صحبت با یک دوست عزیز یا دوست مورد اعتماد در مورد احساسات و افکار ناراحت کننده است. حتی اگر اعتماد به نفس و عزت نفس پایین او ناشی از چیز جدی تری مانند اختلال خوردن باشد، یک مشاور کودک می تواند به کودک شما کمک کند.

انواع مختلف مشاوره کودک و فرزند چیست؟

انواع مختلفی از مشاوره کودک و فرزند وجود دارد، مانند درمان شناختی-رفتاری، درمان شناختی-رفتاری متمرکز بر تروما و درمان های جایگزین.

·         درمان شناختی رفتاری (CBT)

هدف درمان شناختی-رفتاری (CBT) کمک به کودکان در تغییر الگوهای فکری و رفتارهای منفی از طریق قالب بندی مجدد طرز تفکر آنها در مورد مسائل و رویدادها است. هدف این است که به کودکان کمک کنیم افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنند تا بتوانند پاسخ سالم تری به مسائل، خود و دنیای اطراف خود داشته باشند.

به طور خاص تر، CBT کودکان را تشویق می کند تا سیستم های اعتقادی خود را در زمانی که صحبت از خودشان می شود به چالش بکشند. اینگونه آنها می توانند به طور دقیق، خود و موقعیت را از طریق یک لنز واقعی تر و مثبت ببینند. بنابراین، CBT می تواند ابزارهای مورد نیاز کودک شما را برای مقابله موثر با موقعیت های چالش برانگیز و استرس زا در زمان بروز آنها فراهم کند.

·         درمان شناختی-رفتاری متمرکز بر تروما (TF-CBT)

هدف درمان شناختی-رفتاری متمرکز بر تروما (TF-CBT) کمک به کودکان در بهبود اثرات تروما است. مشابه CBT، این مشاوران به کودکان می آموزند که چگونه تروما را به شیوه ای واقع بینانه تر ببینند، بدون اینکه خودشان را سرزنش کنند.

TF-CBT همچنین تکنیک‌هایی را به کودکان آموزش می‌دهد که در صورت تجربه یک فلاش بک، می‌توانند از آن‌ها با هدف کار بر روی آن خاطرات از محل کنترل و درک، استفاده کنند. در نتیجه، TF-CBT می تواند به کودک شما توانایی استفاده از این ابزارها را در زمانی که از خاطره تروما مضطرب می شود، ارائه دهد.

·         درمان های جایگزین

کودکی که مشکلات سلامت روانی یا پریشانی روانی را تجربه می‌کند، ممکن است از درمان‌های جایگزین مانند موسیقی و یا هنر درمانی، ورزش، ورزش درمانی، حرکت درمانی، اسب درمانی، ذهن آگاهی و یا آب درمانی بهره مند شود.

در یک مشاوره کودک و فرزند به دنبال چه چیزی باشم؟

هنگام جستجوی یک مشاور کودک باید چندین نکته را در نظر بگیرید. اولاً، مشاور باید برای فرزند شما مناسب باشد. چرا؟ خوب، زیرا احتمال زیادی وجود دارد که فرزند شما از دیدن یک مشاور کودک ناراحت، مضطرب و یا کمی (یا خیلی) خجالت بکشد. ممکن است از خودش بپرسد که یعنی من دیوونم؟ من و شما می دانیم که اینطور نیست، اما یک کودک ممکن است اینطور نباشد.

بنابراین، مهم است که مشاوری بیابید که با فرزندتان «اخت» شود. حقیقت این است که ممکن است مدتی طول بکشد تا کودک شما احساس راحتی کند، بنابراین مشاور باید بداند چگونه یخ او را بشکند. اگر قطع ارتباط وجود داشته باشد یا فرزندتان از مشاور ابراز ناراحتی یا نارضایتی کند، باید مشاور دیگری پیدا کنید. چرا؟ زیرا اگر فرزند شما به مشاور خود اعتماد نداشته باشد، مشاوره از بین خواهد رفت.

علاوه بر این، مهم است که از قبل در مورد مشاوران بالقوه تحقیق کنید. اعتبار او را در نظر بگیرید. اعم از صلاحیت های آموزشی، رویکرد و نظرات مشتری. همه آن چیزها مهم هستند. همچنین ضروری است که مشاور در زمینه مشاوره کودک و فرزند تخصص داشته باشد. چراکه اینگونه می‌توانید از این که او می‌داند چگونه از تکنیک‌های درمانی به‌گونه‌ای استفاده کند که واقعاً به کودک شما کمک کند.

از آنجایی که سلامت روان و رفاه فرزند شما در درجه اول اهمیت قرار دارد، در بررسی مراجع مشاور تردید نکنید. اگر همه اینها حل شد، قرار ملاقاتی با او بگذارید. آیا با مشاور احساس راحتی می کنید؟ اگر هر دو احساس راحتی می کنید، ادامه دهید. اما، اگر حال و هوای خوبی ندارید، دوباره شروع کنید، تا زمانی که موردی را پیدا کنید که سطح راحتی شما را برآورده کند.

چگونه می توانم یک مشاور کودک خوب پیدا کنم؟

تصمیم گیری برای مراجعه به مشاوره کودک و فرزند تصمیم آسانی نیست و پیدا کردن مشاور مناسب ممکن است حتی سخت تر باشد. بنابراین، هنگام تحقیق در مورد درمانگران از سایر والدین و مراقبان، معلمان و پزشکان درخواست معرفی کنید.

وقتی به دنبال یک مشاور کودک خوب می گردید، معمولاً هیچ چیز ارزشمندتر از پرسش شفاهی نیست. با این حال، به خاطر داشته باشید که آنچه ممکن است برای یک کودک خوب باشد ممکن است برای دیگری بد باشد، پس ذهن خود را باز نگه دارید و تصمیم خود را بگیرید.

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان