مشاوره شغلی

 

مشاوره شغلی خدماتی است که به افراد کمک می کند شغل خود را شروع کنند، تغییر دهند یا در آن پیشرفت کنند. این می تواند شامل گفتگوهای یک به یک بین یک مشاور و یک جوینده شغل و همچنین ارزیابی ها، فعالیت ها و پروژه هایی باشد که برای کمک به جویندگان شغل طراحی شده تا از نقاط قوت خود نهایت استفاده را ببرند.

یک مشاور شغلی شبیه یک مربی شغلی است، زیرا متخصصان در هر دو نقش می توانند به شما کمک کنند تا مسیر شغلی خود را طی کنید. ممکن است متوجه شوید که مشاوران شغلی دارای مدرک روانشناسی، مشاوره یا توسعه انسانی هستند، در حالی که مربیان شغلی ممکن است گواهینامه های مربیگری یا تحصیلات در زمینه های خاصی داشته باشند که افراد را برای ورود به آن زمینه ها راهنمایی می کنند. تفاوت دیگری که ممکن است با آن روبرو شوید ماهیت پشتیبانی شغلی است، بدین صورت که مشاوران در طراحی یک مسیر حرفه ای و مربیان در انجام وظایف خاص مرتبط با شغل به شما کمک می کنند.

چه دانشجو باشید و چه تازه فارغ التحصیل شده باشید و یا در میانه مسیر شغلی خود هستید و به تغییر آن فکر می کنید، مشاوره شغلی می تواند به شما در تصمیم گیری صحیح کمک کند.

برخی از مواردی که با مشاوره شغلی می توانید به آنها رسیدگی کنید:

·         ارزیابی نقاط قوت، مهارت ها، تحصیلات و تجربیات شما

·         شناخت خواسته ها و رویاهای خود

·         شناسایی مناطق بالقوه استفاده نشده

·         بررسی روندهای صنعت و شیوه های استخدام

·         تحقیق در مورد لیست مشاغل و کارفرمایان

·         آماده شدن برای مصاحبه

·         تقویت رزومه

·         تهیه پیش نویس نامه ها

·         پیدا کردن اولین شغل یا تغییر شغل

·         ترسیم یک مسیر شغلی با ارزش

با توجه به رشد شغلی مورد انتظار در سراسر صنایع، از هنر تا مراقبت های بهداشتی و همچنین پیشرفت های فن آوری هیجان انگیز در بسیاری از زمینه ها، اکنون ممکن است زمان خوبی برای شما باشد تا مشاوره شغلی را دنبال کنید. در نتیجه می توانید پتانسیل خود را با راهنمایی یک مربی ماهر کشف کنید و خود را برای یک چشم انداز حرفه ای همیشه در حال تغییر آماده کنید.

چه زمانی به مشاوره شغلی نیاز دارم؟

عوامل زیادی وجود دارد که باید قبل از مشاوره شغلی در نظر بگیرید، از جمله هزینه مشاوره، اینکه تجربه چگونه است و نتایجی که می توانید انتظار داشته باشید.

نشانه های زیر ممکن است به این معنی باشد که گرفتن یک مشاوره شغلی برای شما مناسب است:

1. در آستانه یک جهش شغلی باشید

ورود به مرحله جدیدی در حرفه شما می تواند هم یک تجربه هیجان انگیز و هم اعصاب خردکن باشد. مثلا:

·     انتخاب رشته می تواند به معنای لذت بردن از درس و یادگیری در مورد موضوعاتی باشد که به نظر شما جالب است، اما یک رشته خاص منجر به چه مشاغلی می شود؟

·     فارغ التحصیلی از کالج یا دانشگاه می تواند واجد شرایط تعدادی از مشاغل باشد، اما اگر بخواهید شغلی را دنبال کنید که با مدرک تحصیلی شما مرتبط نیست، چه؟

·     تغییر شغل به طور کامل می تواند تعادل بین کار و زندگی، دستمزد بهتر و رضایت را برای شما فراهم کند، اما یک حرفه جدید به چه مهارت های جدیدی نیاز دارد؟

·         راه اندازی یک کسب و کار می تواند به معنای کار کردن با شرایط خود باشد، اما چه ریسک های مالی را متحمل خواهید شد؟

اگر می خواهید جهشی مشابه داشته باشید، ممکن است مشاوره شغلی برایتان مناسب باشد، زیرا کار با یک مشاور می تواند اعتماد به نفس شما را هنگام تصمیم گیری افزایش دهد.

2. در حال انعکاس علایق و هدف خود هستید

آیا نمی‌دانید چه مشاغلی به شما کمک می‌کند تا علایق خود را کشف کنید؟ اگر چنین است، می توانید از همکاری با یک مشاور شغلی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موارد زیر بهره مند شوید:

·         چگونه یک شغل خلاقانه را به شغل تبدیل کنیم؟

·         چگونه تعادل کار و زندگی را بهبود بخشیم؟

·         چگونه در هر نقش حرفه ای اشتیاق خود را کشف کنید؟

·         چگونه بر اساس ارزش ها، سیستم های اعتقادی و فلسفه زندگی خود تصمیم گیری کنید؟

3. می خواهید یک تجربه مربیگری متمرکزتر داشته باشید

راه های زیادی برای دریافت حمایت شغلی وجود دارد، از جمله:

·         شرکت در کلاس های گروهی در کنار سایر جویندگان شغل

·         خواندن کتاب های توسعه حرفه ای

·         استخدام یک مربی در رشته دیگری مانند مربی زندگی یا مربی هوش هیجانی

·         تسلط بر مهارت های فنی و کسب تجربه مربوط به یک حرفه خاص

·         انجام مصاحبه های اطلاعاتی با افرادی که در صنعت یا زمینه شغلی که می خواهید وارد شوید کار می کنند

همانطور که از این منابع، دانش جمع می کنید، ممکن است بخواهید گفتگوهای عمیق تری در مورد حرفه خود داشته باشید و در مورد اقداماتی که باید انجام دهید راهنمایی دقیق تری داشته باشید. اگر اینطور است، ممکن است وقت آن رسیده باشد که یک مشاوره شغلی پیدا کنید.

4. در زندگی خود فضایی برای مشاوره ایجاد می کنید

بسته به مشاوری که پیدا می کنید، گذراندن یک برنامه مشاوره شغلی احتمالاً شامل سرمایه گذاری زمان، انرژی و منابع خواهد بود. اگر در زندگی خود فضایی برای مشاوره ایجاد می کنید، ممکن است آماده باشید تا این مرحله را بگذرانید.

برای ارزیابی موارد زیر زمان بگذارید:

·         طرز فکر رشد شما: آیا آموزش پذیر هستید، پذیرای بازخورد هستید و از دیدگاه های تازه استقبال می کنید؟

·         بودجه شما: آیا منابعی را برای سرمایه گذاری در رشد شغلی خود در نظر می گیرید؟

·         برنامه شما: آیا زمانی را برای سرمایه گذاری در کار توسعه حرفه خود آزاد می کنید؟

چگونه مشاور شغلی خود را پیدا کنید؟

هنگامی که تصمیم گرفتید برای مشاوره شغلی آماده هستید، کار بعدی این است که مشاور خود را پیدا کنید. مراحل زیر را برای ساده کردن فرآیند خود دنبال کنید:

اهداف مشاوره خود را مشخص کنید.

·     از داشتن یک مشاور شغلی چه چیزی می خواهید به دست آورید؟ نتایج احتمالی مانند شناسایی مسیر شغلی جدید، احساس اعتماد به نفس بیشتر یا یافتن شغل رویایی خود را در نظر بگیرید.

·     دوست دارید به چه نوع برنامه ای بپیوندید؟ این ممکن است استخدام یک مشاور برای یک جلسه خصوصی، ثبت نام در جلسات مداوم به طور منظم، یا پیوستن به یک برنامه مشاوره آنلاین یا در محل باشد.

·     چه چیزی را می خواهید در یک برنامه تجربه کنید؟ مثال‌ها می‌تواند شامل تمرین‌های اکتشافی یا اتخاذ رویکردهای خلاقانه برای ترسیم مسیر شغلی باشد.

خدمات مشاوره شغلی را بررسی کنید.

طیف وسیعی از خدمات مشاوره شغلی را در دسترس خود خواهید یافت، اما ارزش آن را دارد که برای یافتن مناسب ترین مشاور، زمان بگذارید. در اینترنت، سایت‌های کار و همچنین پشتیبانی شغلی دانشگاهی که به دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ارائه می‌شود، جستجو کنید. در مورد نحوه کار مشاوران مختلف با جویندگان شغل، از جمله ساختار، مدت و هزینه برنامه های آنها مطالعه کنید.

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان