متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه

 

متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه، پزشکی است که به بیمار دارو می دهد تا در هنگام عمل جراحی احساس درد نکند. با این حال، این پزشکان متخصص نقش بسیار گسترده‌ تری نسبت به خواباندن افراد برای جراحی دارند. آنها همچنین در طیف وسیعی از روش‌های پزشکی دیگر، از جمله انجام ارزیابی‌ها در بخش‌ مراقبت‌های ویژه، برخورد با موقعیت‌های اورژانسی و ارائه مشاوره در مورد مدیریت درد، مشارکت دارند.

بیهوشی چیست؟

بیهوشی توسط انجمن متخصصان بیهوشی آمریکا اینگونه تعریف شده است: «عمل پزشکی اختصاص داده شده به تسکین درد و مراقبت کامل از بیمار قبل، حین و بعد از عمل»

متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه چه می کنند؟

متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه قبل، حین و بعد از جراحی، درد را تسکین می دهد، اما تعدادی نقش مهم دیگر را نیز ایفا می کند.

·         تسکین درد در جراحی

قبل از عمل، بیمار برای ارزیابی با متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه ملاقات می کند. متخصص بیهوشی برنامه ای را برای عمل تهیه می کند که نیازهای فردی بیمار را در نظر می گیرد. در روز عمل، متخصص بیهوشی بر تجویز دارو نظارت می کند تا بیمار دچار درد نشود. با این حال، متخصص بیهوشی بیشتر داروهای بیهوشی را از نظر فیزیکی ارائه نمی دهد. آنها در حین ارائه داروی بیهوشی بر یک CRNA یا دستیار بیهوشی نظارت می کنند. CRNA ها اغلب به طور مستقل و بدون نظارت نیز کار می کنند.

نوع تسکین درد در حین جراحی ممکن است به شرح زیر باشد:

بیهوشی عمومی: بیمار تا زمانی که عمل طول می کشد «به خواب می رود».

آرام بخش: داروهای وریدی بیمار را آرام می کنند یا او را از عمل بی اطلاع می کنند.

بی حسی موضعی: بی حسی موضعی در نزدیکی اعصاب تزریق می شود تا ناحیه ای که قرار است عمل شود بی حس شود. که ممکن است بلوک های عصبی یا تزریق نخاعی یا اپیدورال باشند.

در طول عمل، جراح کار جراحی را انجام می دهد، اما متخصص بیهوشی همچنان مسئولیت مدیریت پزشکی بیمار را بر عهده خواهد داشت. آنها بر عملکردهای بدن بیمار نظارت می کنند، بهترین راه برای درمان اندام های حیاتی را ارزیابی می کنند و تعادلی از داروهای متناسب با نیازهای فرد را فراهم می کنند.

عملکردهایی که آنها باید نظارت کنند عبارتند از:

·         ضربان قلب و ریتم

·         نفس کشیدن

·         فشار خون

·         دمای بدن

·         تعادل مایعات

متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه این اقدامات حیاتی و میزان درد و بیهوشی بیمار را در طول عمل کنترل می کند.

·         بعد از جراحی

پس از عمل، متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه همچنان مسئول مراقبت کلی از بیمار است. آنها اثرات بیهوشی را معکوس می کنند و به ارزیابی بیمار ادامه می دهند و او را در حین بهبودی راحت نگه می دارند. در طول این فرآیند، متخصص بیهوشی سایر کارکنان بهداشتی از جمله پرستاران متخصص را هدایت می کند.

مراقبت های بحرانی و اورژانسی و نقش های دیگر

متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه همچنین در مراقبت های ویژه و درمان و تروما نقش اساسی دارد. آنها بیماران را ارزیابی می کنند، وضعیت را تشخیص می دهند، از تنفس و گردش خون مطمئن می شوند و به اطمینان از پیشگیری از عفونت کمک می کنند.

متخصصان بیهوشی همچنین واجد شرایط هستند که در پزشکی اورژانس، احیای قلبی و همچنین کنترل درد شرکت کنند. آنها به تثبیت بیماران و آماده سازی آنها برای جراحی کمک می کنند. برخی از متخصصان بیهوشی به دنبال آموزش ها و صلاحیت های بیشتری برای تخصص در پزشکی درد و مراقبت های ویژه هستند.

تخصص ها

هر متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه برای بیهوشی جراحی آموزش دیده است، اما بسیاری از آنها نیز در زمینه های خاصی تخصص دارند.

این شامل:

·         بیهوشی قلبی، برای جراحی قلب

·         بیهوشی کودکان، برای مدیریت درد و بیهوشی در کودکان

·         بی حسی عصبی، مربوط به جراحی برای سیستم عصبی، مغز و نخاع

·         مامایی، ارائه دهنده تسکین درد در حین زایمان

زمینه های دیگر مراقبت های پزشکی شامل بیهوشی کودکان (مدیریت درد و بیهوشی در کودکان)، مراقبت از بیمار در حال مرگ در آسایشگاه، و مراقبت های تسکینی است.

کنترل درد و توصیه

یک متخصص بیهوشی که در طب درد تخصص دارد ممکن است به بیمارانی کمک کند که به دلایل مختلفی از جمله سردرد، سوختگی، دیابت و تبخال، شکم، درد لگن و غیره، درد دارند.

نقش آنها در این زمینه عبارتند از:

·         درمان بیمار

·         تجویز دارو و خدمات توانبخشی

·         انجام روش های تسکین درد

·         مشاوره بیماران و خانواده ها

آنها همچنین ممکن است یک تیم چند رشته ای را هدایت کنند، سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی را هماهنگ کنند و به عنوان مشاور در مورد بهترین راه برای ارائه مراقبت به بیمارانی که درد دارند، عمل کنند.

مراقبتهای ویژه

متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه به تشخیص و مدیریت اختلالاتی کمک می‌کند که بر همه سیستم‌های بدن تأثیر می‌گذارند، اعم از گردش خون، گوارش، کلیه‌ها، سیستم عصبی یا هر سیستم دیگری. متخصصان بیهوشی که در بخش مراقبت‌های ویژه کار می‌کنند نیز واجد شرایط هستند تا در زمانی که بیمار بیهوش است، به هر دلیلی به او کمک کنند که شامل هماهنگی مدیریت پزشکی بیمار و هماهنگی با طیف وسیعی از متخصصان پزشکی و احتمالاً خانواده و دوستان بیمار است.

زنان و زایمان

متخصصان بیهوشی در واحدهای زایمان نیز فعالیت دارند، جایی که درد را تسکین می دهند و در صورت بروز عوارض کمک می کنند. یک ماما می تواند انواع داروهای مسکن را تجویز کند، اما اگر این دارو کافی نباشد، متخصص بیهوشی می تواند داروهای قوی تری را به صورت داخل وریدی تجویز کند (IV). اپیدورال برای کاهش درد ناشی از انقباضات، داروهای بیهوشی را به قسمت پایین کمر می رساند.

در صورت نیاز به سزارین، می‌توان بی‌حس‌کننده‌های قوی‌تری را در همان محل تزریق کرد تا قسمت تحتانی بدن کاملاً برای جراحی بی‌حس شود. در صورت بروز عوارض شدید، ممکن است متخصص بیهوشی نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشد. متخصص بیهوشی می تواند تجویز داروهایی مانند مرفین، فنتانیل و غیره را فراهم کند یا بر آن نظارت داشته باشد.

ممکن است تحت نظارت متخصص بیهوشی، کنترل درد به بیمار داده شود. به این صورت که  به آنها یک پمپ تزریق داده شود تا هر زمان که بیمار دکمه را فشار می دهد، داروی ضد درد اضافی به بدنش تزریق شود.

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان