مشاوره کودک و نوجوان

 

مشاوره کودک و نوجوان به کودکان یا جوانان کمک می کند تا هر گونه نگرانی را که ممکن است باعث ایجاد مشکل در رشد اجتماعی، عاطفی یا شناختی آنها شود، کشف کنند. فرآیند درمانی به آنها این فرصت را می دهد که احساسات دشوار یا گیج کننده را در یک محیط امن با مرزهای روشن بیان کنند.

بازی یک وسیله ارتباط طبیعی برای کودکان است و استفاده از بازی و تکنیک های خلاقانه در مشاوره، بیان آزادانه احساسات و عواطف را تسهیل می کند. همچنین به کودکان کمک می کند تا تاب آوری و عزت نفس خود را افزایش دهند. رابطه بین کودک و مشاور در TAC همیشه غیر رهنمودی است و به کودک اجازه می‌دهد خود را به صورت فیزیکی، کلامی یا خلاقانه بیان کند.

درمان برای نوجوانان و جوانان می‌تواند از افراد، توسط رشد آگاهی برای مقابله با موقعیت‌های اجتماعی، روابط شخصی و حرفه‌ای (از جمله فشار همسالان و خانواده)، تحصیلات و مسائل مربوط به سلامت جنسی حمایت کند.

نشانه هایی که ممکن است نوجوان شما به مشاوره کودک و نوجوان نیاز داشته باشد

تشخیص اینکه چه زمانی نوجوانان از نظر ذهنی دچار مشکل هستند و به مشاوره کودک و نوجوان برای والدین و مراقبان می تواند دشوار باشد. تغییرات هورمونی و سایر تغییرات بلوغ، دلایل بسیاری از مسائل زمینه‌ ای به طور بالقوه نگران‌کننده، هستند. بنابراین مهم است که مراقب هر یک از علائم زیر باشید که نشان می‌دهد نوجوان شما ممکن است به مشاوره کودک و نوجوان نیاز داشته باشد:

·     انزوای اجتماعی: معمولاً نوجوانان با گذراندن دوران بلوغ از نظر اجتماعی منزوی تر می شوند، اما اگر متوجه شدید که این تغییر بیش از حد است، ممکن است به مشاوره کودک و نوجوان نیاز داشته باشید.

·     تغییر رفتار یا علایق ناگهانی: تغییر در رفتارها، عادات و حتی علایق می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که یک جوان ممکن است به مشاوره نیاز داشته باشد. این تغییرات ممکن است واکنش‌های عاطفی به عوامل استرس‌زا باشد و اگر عادت‌هایی مانند خوردن و خوابیدن تحت تأثیر قرار گیرند، ممکن است باعث بروز مشکلات بعدی شود.

·     سرپیچی: اگر نوجوانی نیاز به مشاوره داشته باشد، مشکلات رفتاری و سرپیچی هم در خانه و هم در مدرسه می تواند ایجاد شود. هرچند می تواند پاسخی به عوامل استرس زا نیز باشد.

·     نگرانی بیش از حد: وقتی فرد به سن نوجوانی می رسد، نگرانی و استرس بخشی عادی از زندگی است، اما اگر نگرانی و اضطراب عمومی بیش از حد شود، ممکن است مراجعه به مشاوره کودک و نوجوان سودمند باشد.

چه چیزی می تواند باعث مشکلات سلامت روان در کودکان و نوجوانان شود؟

مواردی وجود دارد که می‌تواند باعث مشکلات روانی کودکان و نوجوانان شود. اما برخی از آنها ساده‌تر از دیگران هستند. به عنوان مثال، کودکی که در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد، احتمالاً عواقبی بر سلامت روان او خواهد داشت. اما همین مشکلات می‌تواند ناشی از عوامل کمتر آشکار دیگری مانند نقل مکان به خانه ای دیگر، مواجهه با طلاق یا قرار گرفتن در معرض آزار عاطفی در خانه باشد. در حالی که مجموعه ای از مسائل وجود دارد که می تواند سلامت روان ما را از سنین بسیار پایین تحت تاثیر قرار دهد، در زیر برخی از رایج ترین آنها آورده شده است:

·         ناپایداری خانواده (به عنوان مثال طلاق)

·         شاهد خشونت یا آزار در خانه

·         داشتن یک بیماری طولانی مدت یا ناتوانی یادگیری

·         نقل مکان به خانه ای دیگر یا انتقال مدرسه

·         قلدری

·         سوگواری

مزایای مشاوره برای کودک چیست؟

والدین می توانند با گرفتن مشاوره کودک و نوجوان:

·         شادی، سلامت و رفاه فرزندشان را هم در خانه و هم در مدرسه بهبود بخشند

·         علل اصلی مشکلات رفتاری و نحوه رسیدگی به آنها را بیاموزند

·         درک و پشتیبانی صحیح برای مشکلات یادگیری داشته باشند

·         کشف کنند که چگونه عوامل محیطی بر فرزندانشان تأثیر مستقیم می گذارد و اقدامات لازم را انجام دهند

مزایای مشاوره برای یک نوجوان چیست؟

نوجوانان می توانند:

·         از فرصتی برای گفتگوی باز و صادقانه بهره مند شوند

·         در روابط با خانواده و دوستان بهبود پیدا کنند

·         علل ریشه ای مسائل خاص و نحوه رسیدگی به آنها را با یک برنامه درمانی بلندمدت درک کنند

·         شادی، سلامتی و رفاه را هم در خانه و هم در مدرسه یا دانشگاه بهبود بخشند

·         یاد بگیرند که موانع ذهنی و عاطفی را از بین ببرند

در یک جلسه مشاوره کودک و نوجوان چه انتظاری باید داشت؟

در جلسه مشاوره کودک و نوجوان، اولین اقدام متخصص، بحث در مورد مسائل بیمار در سطح عالی خواهد بود. بسته به سن کودک، ممکن است نیاز به حضور والدین یا مراقب باشد. هنگامی که نگرانی های کلیدی مشخص شد، متخصص احتمالاً جزئیات بیشتری را در مورد اینکه چه چیزی ممکن است باعث این مشکلات شود و اینکه آیا علائم شروع کننده مشکلات یا عادات ناسالم دیگری هستند، توضیح می دهد.

آنچه در جلسه مشاوره بیان می شود، تا حد زیادی به نگرانی کلیدی کودک یا نوجوان برای درمان بستگی دارد. یک متخصص می‌تواند تکنیک‌های درمانی خاصی را پیشنهاد کند. برای مثال، در برخی موارد، دارو ممکن است بهترین راه پیش‌رو باشد، در حالی که در سناریوهای دیگر، بحث در مورد علل ریشه‌ای مسائل خاص ممکن است سودمندتر باشد.

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان