مشاوره تحصیلی

 

مشاوره تحصیلی چیزی است که تقریباً در همه مدارس و دانشگاه ها یافت می شود و بخشی جدایی ناپذیر از زندگی دانشجویی در بسیاری از دانشگاه هاست.

مشاوره تحصیلی فرآیند مشاوره دانش آموزان در مورد تعدادی از مسائلی است که ممکن است در طول دوران تحصیلی خود با آن مواجه شوند. این مسائل ممکن است شامل مشاوره در مورد کلاس هایی که باید برگزار شود، انتخاب های شغلی پس از فارغ التحصیلی، تدریس خصوصی، کمک های مالی و مشاوره شخصی باشد.

مشاوره تحصیلی می تواند به صورت گروهی یا فردی انجام شود. به عنوان مثال، تدریس خصوصی برای آمادگی برای امتحان یا مشاوره به یک دانش آموز در مورد موضوع خاصی که در درک آن مشکل دارند.

مشاوره تحصیلی عمومی می‌تواند به گروهی داده شود که در زمینه‌های مختلفی که می‌توانند پس از فارغ‌التحصیلی وارد شوند، مشاوره می‌دهد، در حالی که مشاوره به یک فرد ممکن است بیشتر برای آماده‌سازی آنها برای مصاحبه با یک کارفرمای خاص باشد.

مشاوره تحصیلی برای بسیاری از مدارس بسیار موفق بوده است. این امر منجر به رضایت بهتر دانشجویان و به طور کلی نرخ اشتغال بالاتر برای فارغ التحصیلان شده است. این مشاوره ها همچنین می‌توانند دانشجویانی را که معمولاً به دلیل ناامیدی در مسیر دشواری زندگی دانشگاهی از دست داده‌اند، حفظ کنند.

صرف نظر از اینکه دانش آموز یا دانشجو تازه وارد است یا برای فارغ التحصیلی آماده می شود، مشاوره تحصیلی می تواند به عنوان یک سیستم پشتیبانی برای آنهایی که به کمک نیاز دارند، استفاده شود.

مشاور تحصیلی چه می کند؟

شخصی که مشاوره تحصیلی می دهد،  از نزدیک با دانش آموزان یا دانشجویان همکاری می کند تا به آنها در دستیابی به اهداف تحصیلی و شغلی کمک کند. بسیاری از دانش آموزان برای تعیین اینکه اهدافشان چه خواهند بود به کمک نیاز دارند، بنابراین وظیفه مشاور تحصیلی ارائه اطلاعات مورد نیاز برای هدایت آنها در مسیر صحیح است.

انتخاب رشته برای بسیاری از دانش‌آموزان فرآیند بسیار دشواری است، بنابراین یک مشاوره تحصیلی این فرصت را می دهد تا در کنار کمک‌های لازم برای تصمیم‌گیری مهم زندگی، کارشان را راحت تر کند. علاوه بر کمک های شغلی، مشاوران تحصیلی نیز موظفند به دانش آموزان در انتخاب رشته های مورد نیاز برای تکمیل شرایط فارغ التحصیلی خود کمک کنند. آنها همچنین پیشرفت دانش‌آموزان خود را دنبال می‌کنند تا مطمئن شوند که در مسیر درستی برای رسیدن به اهداف خود هستند و به آنها در هر گونه چالشی کمک می کنند.

در نهایت، یک مشاوره تحصیلی باید به دانش‌آموزان کمک کند تا مهارت‌های اجتماعی و تحصیلی مورد نیاز خود را برای تکمیل موفقیت‌آمیز مدرسه یا دانشگاه و شروع شغل مورد نظر خود توسعه دهند.

چرا مشاوره تحصیلی مهم است؟

مشاوره تحصیلی برای موفقیت دانش‌آموزان دبیرستانی و دانشجویان مهم است، زیرا آنها را در برنامه تحصیلی خود راهنمایی کرده و همچنین برای انتخاب دانشگاه یا مسیر شغلی دانش‌آموزان راهنمایی برنامه ریزی می کنند.

بدون راهنمایی یک مشاور تحصیلی، دانش آموز باید تحقیقات در مورد اینکه چگونه انتخاب رشته کند و شرایط لازم برای ورود به آن حرفه چیست را خودش انجام دهد. در نتیجه دانش آموز ممکن است زمینه ای برای این اطلاعات نداشته باشد، یا نداند از کجا شروع به جستجو کند. یک مشاور تحصیلی تجربه و دانش لازم برای راهنمایی او را دارد.

همچنین دانشجویانی که در مسیر شغلی قرار می گیرند به یک راهنما نیاز دارند. مشاور تحصیلی که با مقررات و شرایط رشته ها آشناست، کمک ارزشمندی برای دانشجو خواهد بود.

از طرفی دیگر نیز برخی مشاوران تحصیلی که علاوه بر شغل آکادمیک خود در حوزه کاری دیگری هم مشغول بوده یا بوده اند، می توانند اطلاعاتی در مورد آن شغل به دانشجویان بدهند. به عبارتی دیگر، آنها دانشی عملی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند تا با واقعیات آن شغل آشنا شده و بهتر تصمیم بگیرند. آنها همچنین ممکن است برای کمک به دوره های کارآموزی یا کاریابی در این زمینه ارتباطاتی داشته باشند.

در نتیجه ایجاد یک رابطه حرفه ای قابل اعتماد توسط یک مشاوره تحصیلی، برای کمک به دانش آموزان در زمینه های مربوط به عملکرد آنها، بسیار حائز اهمیت است. مشاوران تحصیلی می توانند به عنوان رابط بین دانش آموز و استادان عمل کنند تا اختلافاتی را که می تواند بر عملکرد تحصیلی دانش آموز تأثیر بگذارد، برطرف کند. آنها می توانند به دانش آموزانی که با مسائل شخصی دست و پنجه نرم می کنند کمک کرده و ارجاع مناسبی را برای مشاوره ترتیب دهند.

مشاور تحصیلی کجا کار می کند؟

یک مشاور تحصیلی به طور کلی در محیط های زیر کار می کند:

·         مدارس ابتدایی و متوسطه

·         کالج ها و دانشگاه ها

·         آموزشگاه های حرفه ای

·         بهداشت و درمان و کمک های اجتماعی

·         سازمان های دولتی

 

×
درخواست های من
درخواست های مشاور
افزایش اعتبار کیف پول بستن
لطفا مبلغ مورد نظر را وارد نمایید
تومان