برگشت
یوگا

یوگای خنده چیست؟!

یوگای خنده چیست؟!

خنده درمانی یعنی با هربهانه ای می خندیم! طبق مطالعات دانشمندان، خنده درمانی یک کار جادویی است که با افزایش اندورفین خون و کاهش میزان استرس فرد به تقویت سیستم دفاعی بدن، حفاظت از قلب و غلبه بر اختلالات روحی مثل افسردگی کمک بسزایی می کند. یوگا از جمله ورزش هایی‌ست که برای سلامت جسم و روح فواید بی شماری دارد. اما چقدر درباره یوگای خنده شنیده اید؟!
یوگای خنده چیست؟!
متن کامل :

نخستین بار در سال 1995 میلادی یک پزشک هندی پس از برررسی و شناخت فواید خنده، تصمیم گرفت با واردکردن خنده به عنوان یک ابزار آسان و کاربردی به زندگی روزمره، نشان دهد که برای خندیدن نباید به دنبال بهانه بگردیم. پس او با چند تن از دوستانش به پارک نزدیک محل زندگیش رفت و تمرین بی دلیل خندیدن را آغاز کردند.

این حرکت شاید در آن زمان، کار بی معنی و مفهومی تلقی می شد، اما امروزه حدود 6000 باشگاه خنده در بیش از 100کشور در سراسر دنیا، بازتاب همان افکار و مسیر هستند.

خندیدن با افزایش ترشح هورمون ضددرد(اندورفین) در بدن باعث ایجاد حالت سرخوشی و التیام دردهای مختلف می شود. همچنین با افزایش ترشح ماده دوپامین، قدرت تفکر، خلاقیت و مثبت نگری فرد را بیشتر می کند. طبق تحقیقاتی که در دانشگاه اوهایو انجام شده است خندیدن حتی باعث افزایش طول عمر فرد نسبت به سایرین می شود.

یوگای خنده شامل تمریناتی است که باعث می شوند بی دلیل و بهانه بخندید! این حرکات ترکیبی شامل تنفس عمیق و مراقبه خنده هستند.

جالب است بدانید که یک کودک تا 200بار در روز می خندد اما این عدد برای یک فرد بزرگسال 10 تا 15 بار است! مکانیسم خنده در بچه ها به صورت یک عمل تقریبا غیرارادی است اما در بزرگسالان باید با شنیدن لطیفه های خنده دار، فیلم های کمدی یا مواجه شدن با یک صحنه خنده دار صورت بگیرد.

دکتر مادان کاتاریا طی تحقیقات ارزشمند خود به حقیقتی شگفت انگیز درباره خنده دست پیدا کرد؛ مبنی بر اینکه بدن انسان تفاوتی بین خنده واقعی و غیرواقعی یا بی دلیل قائل نیست!

این به آن معناست که اگر شما ادای خندیدن را دربیاورید و بعد هم بدون بهانه آن را تبدیل به یک خنده واقعی کنید، همان اثرات مشابه را بر روی سلامتی و بدنتان دارد.

خندیدن غیر ارادی، خالص و مسری است؛ وقتی با دوستانتان تصمیم می گیرید که یک کلاس یوگای خنده راه بیاندازید، فقط با نگاه کردن به چشمان دوستانتان که از خنده پر از اشک شده است، در یک مدار رضایت و حال خوب می توانید ساعت ها از ته دل قهقهه بزنید!

یوگای خنده یعنی حتی زمانی که احساس خوبی ندارید می توانید بخندید! به آدمهای افسرده و پژمرده دقت کرده اید؟ همه کارهایشان کند و بی حال است؛ این به علت ارتباط مستقیم بدن و روان انسان است. پس اگر بدنتان را به تحرک وادار کنید، روح و روانتان هم شاداب و پویا می شود.

روز جهانی خنده برای بزرگداشت دکتر کاتاریای هندی، اولین یکشنبه ماه می هر سال میلادی‌ست که نماد و پیام آور صلح و دوستی در دنیاست!

نکته پایانی و جالب اینکه زنان 126% بیشتر از مردان می خندند!

یادتان نرود تنها کافی ست بخندید تا از فواید بی نظیرش بهره مند شوید!...

بستن
تومان