برگشت
حال خوب تر

کنترل استرس

کنترل استرس

با توجه به افزایش تکاپوی این زندگی و همچنین افزایش فاکتورهای استرس زا، همه ی ما روزانه حجمی از استرس را متحمل میشویم. راه های گوناگونی برای کاهش استرس و یا حتی کنترل کردن آن وجود دارد. همراه ما باشید تا با این راه ها بیشتر آشنا شویم
کنترل استرس
متن کامل :

استرس چیزی نیست که بتوان به صورت کامل بر آن غلبه کرد و آن را از زندگی حذف نمود. ولی میتوان با در پیش گرفتن راهکارهایی کنترل آن را در دست گرفت. استرس میتواند ناشی از عوامل زیادی از جمله:  بیماری یا آسیب برای خود یا نزدیکان، از دست دادن یک موقعیت کاری، مرگ عزیزان، جدایی یا طلاق های عاطفی، سطح رفاه و یا دلایلی از این دست باشد.توصیه های زیر بخشی از مواردی است که میتواند در این راه به شما کمک کند.

مثبت اندیش باشید
بهتر است دائما موفقیت های گذشته ی خود را به یادآورید و با خود تکرار کنید که دلیلی برای عدم انجام کاری که پیش رو دارید وجود ندارد و شما در انجام همه ی کارها موفق خواهید بود. بهتر است همیشه مثبت اندیش باشید و افکار منفی را از خودتان دور کنید. این کار میتواند تاثیر به سزایی در کاهش استرس شما داشته باشد.

 به خود سخت نگیرید
اغلب اوقات شما خودتان را به خاطر کارهایی که انجام داده‌اید نمی‌بخشید. انسانهای پر تلاش همواره سعی‌شان بر این است که خود را به استاندارد‌های بالای زندگی نزدیک کنند و خود را در همان حد نگه دارند. این خصوصیت اخلاقی باعث بروز استرس زیادی می‌شود. احساس گناه در افراد باعث بوجود آمدن اضطراب و افسردگی می‌شود. خودتان را به خاطر کارهایی که از کنترل شما خارج هستند سرزنش نکنید. بهتر است که نگاهی به افکار و احساساتتان بیندازید تا بدین وسیله قادر باشید افکار منفی درونی خود را تحت کنترل بگیرید.

خواب کافی داشته باشید
کمخوابی می‌تواند باعث ایجاد مشکلات شود. این موضوع نه تنها بر روی سلامت فیزیکی شما تاثیر گذار است بلکه می‌تواند باعث ایجاد اضطراب و استرس گردد. بنابراین همواره به خواب خود دقت داشته باشید و ساعت زیادی را در شب بیدار نمانید.

بخندید
جالب است بدانید خندیدن تاثیر فوق العاده ای در کاهش اضطراب و نگرانی دارد. شوخ طبع بودن هر دردی را درمان می‌کند. حتی خنده‌های کوتاه و گذرا باعث ایجاد تغییرات مثبتی در بدن شما می‌شوند. خنده با شل کردن ماهیچه‌ها استرس را در بدن کاهش می‌دهد. بسیاری از مردم با شوخ طبعی هم روحیه خود را عوض می‌کنند و هم روحیه مردم را تازه می‌کنند. این افراد نسبت به بقیه کمتر در معرض افسردگی و اضطراب قرار می گیرند.

نفس عمیق بکشید
وقتی دچار استرس می‌شوید ضربان نبض شما به سرعت بالا می‌رود و شروع می‌کنید به نفس نفس زدن. اگر خود را مجبور کنید که به آرامی نفس بکشید، هر چند استرس هم داشته باشید، آرامش پیدا می‌کنید. روش صحیح نفس کشیدن از راه شکم است. با فرو بردن دم، احساس کنید شکم شما بزرگ می‌شود و با بیرون دادن نفس، جمع می‌گردد.

مدیتیشن کنید
که داشنمندان دریافته‌اند این است که مدیتیشن می‌تواند مقدار ماده خاکستری در مغز را افزایش دهد و باعث ایجاد آرامش در او گردد. مطالعات انجام شده نقش و تاثیر مثبت آن را در کنترل اضطراب، استرس و نشانه‌های آن به خوبی نشان داده است. مدیتیشن همچنین به فرد کمک می‌کند ذهن و مغز خود را به خوبی درک کند. دانستن الگوهای فکری در مغز برای ایجاد افکار مثبت بسیار عالی خواهد بود.

  عضلات خود را کشش بدهید
اساساً هر چیزی که ما احساس می‌کنیم، یک نمود فیزیکی دارد. بسیاری از ما در برابر استرس با انقباض عضلانی واکنش نشان می‌دهیم. در واقع تمام تلاش ما از بین بردن علت استرس است. اما اگر عضلات خود را کشش بدهیم، لااقل احساس استرس را کاهش می‌دهیم. به عبارتی، وقتی عضلات آرامش پیدا می‌کنند، هیجان ما کمتر می‌شود. با توجه به این که ما اغلب از منشا استرس چیز زیادی نمی‌دانیم، چنین روشی موثر است و برای بیشتر مردم، این روش پاسخگوی تمام نیاز آن‌هاست.

بلند شوید و مکان را ترک کنید
فاصله گرفتن از صحنه آزاد دهنده به همان اندازه که تماشای نقاط دور دست موثر است، تاثیر مفید دارد. 

دوش آب گرم بگیری
آب گرم برای کاهش استرس مفید است. وقتی مضطرب و عصبی می‌شویم، جریان خون در دست‌ها و پاهای ما کم می‌شود. آب گرم، جریان خون را به حالت اول برمی‌گرداند و بدن را متقاعد می‌کند که در وضع خوبی به سر بده و آمادگی استراحت داشته باشد.

 

 

 

بستن
تومان