برگشت
بیماری های شایع

کبد چرب، عوامل و علایم آن

کبد چرب، عوامل و علایم آن

بیماری کبد چرب یکی از مشکلات شایع است که متاسفانه 40% ایرانیان با آن دست و پنجه نرم میکنند. این بیماری میتواند ناشی از مصرف مواد غذایی نامناسب و یا نوشیدن مشروبات الکی باشد. در این مقاله به عواملی که باعث ابتلا شدن افراد به بیماری کبد چرب میشود، پرداخته شده است.
کبد چرب، عوامل و علایم آن
متن کامل :

به نقل از پلتفرم مشاوره پزشکی آنلاین دکتر سوال؛

در بدن انسان کبد با بررسی تمام مواد غذایی و نوشیدنی که روزانه مصرف میکنیم وظیفه ی تصفیه مواد خطرناک را دارد. وجود چربی در بدن انسان طبیعی است اما درصورتی که چربی در بدن فردی بین 5 تا 10 درصد باشد بدین معنی است که این فرد مبتلا به چربی کبد شده است. عوامل زیادی در بروز کبد چرب دخیل هستند و متاسفانه چربی کبد هیچگونه علائم هشداردهنده که بیمار را از وقوع این بیماری مطلع کند، ندارد. کبد چرب درمان پذیر است ولی در بعضی موارد ممکن است عوارض خطرناک و جبران ناپذیری داشته باشد.

کبد چرب به طور کلی به سه دسته ی کلی تقسیم میشود: کبد چرب الکلی، کبد چرب غیرالکلی، کبد چرب حاد بارداری. زمانی که کبد فردی در شکستن چربی ها مشکل داشته باشد و یا در بافت های کبدی چربی جمع شده باشد، فرد به بیماری کبد چرب غیر الکلی مبتلا شده است. افرادی که به طور مستمر از مشروبات الکلی استفاده میکنند کبد خود را در برابر شکستن چربی ها ضعیف میکندد و در نتیجه مبتلا به کبد چرب الکلی میشوند. در مواردی نادر در زنان باردار با جمع شدن چربی ها در کبد ممکن است بیماری کبد چرب بارداری ایجاد شود که برای مادر و جنین خطراتی جدی را به همراه دارد.

عوامل ایجاد کبد چرب:

1.      مصرف مشروبات الکلی

2.      اضافه وزن: جالب است بدانید در کشورهایی که نرخ چاقی بیشتر است خطر ابتلا به بیماری کبد چرب هم بیشتر است

3.      نداشتن فعالیت بدنی سال یعنی همان ورزش و تحرک مفید

4.      سوءتغذیه و فشار خون بالا

5.      مصرف مداوم غذاهای چرب

6.      ابتلا بودن به دیابت نوع 2

7.      کم کاری تیروئید

8.      کم کاری هیپوفیز

9.      کاهش سریع وزن

10.  قرار گرفتن در معرض مواد سمی و شیمیایی

11.  بالارفتن سن

12.  مصرفه بی رویه ی نوشیدنی های قندی

13.  چربی اضافه شکم

14.  بیماری های خود ایمنی و یا ارثی کبدی

15.  مصرف دخانیات

علایم چربی کبد:

همانطور که گفته شد کبد چرب هیچ علامت و نشانه ای ایجاد نمیکند و برای تشخیص دقیق آن باید به پزشک مراجعه کرد ولی علائم عمومی کبد چرب به شرح زیر میباشد:

1.      خستگی

2.      تورم شکمی(آسیت)

3.      درد یا ناراحتی در قسمت فوقانی راست شکم

4.      زردی پوست

5.      کاهش اشتها و وزن

6.      حالت تهوع

7.      اختلال در تمرکز

8.      خارش دائمی در قسمت های مختلف بدن

9.      سفید شدن زبان 

10.  کهیر و حساسیت‌های پوستی 

11.  بوی بدن دهان

12.  سیاهی زیر چشم

13.  قرمز شدن کف پا و دست که گاهی با خارش و التهاب نیز همراه است

اگر میخواهید از بیماری کبد چرب در امان بمانید، بهتر است یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید و از مصرف بی رویه ی چربی ها و قندها پرهیز کنید. ورزش را در برنامه ی خود قرار دهید و همیشه مراقب وزن خودتان باشید تا چاق نشوید. درصورتی که به دیابت مبتلا هستید با پیروی از دستورالعمل های پزشک قندخون خودتان را کنترل کنید و از نوشیدن الکل نیز خودداری کنید.

بستن
تومان