برگشت
حال خوب تر

چگونه بر احساس خستگی دائم خود غلبه کنیم؟

چگونه بر احساس خستگی دائم خود غلبه کنیم؟

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که در طول روز دائما احساس خستگی کنید و حوصله انجام هیچ کاری را نداشته باشید؟آیا شده این سوال در ذهن شما بیاید که چه کار کنیم که در طول روز احساس خستگی نکنیم؟ احساس خستگی در طول روز میتواند ناشی از عوامل گوناگونی مانند استرس های بیش از حد، سبک زندگی و تغذیه، رژیم های نامناسب، کمبود خواب و مشکلاتی مانند کم خونی، دیابت، افسرگی، بیماری های قلبی و بسیاری از عوامل دیگر باشد. با ما باشید تا چند مورد از راهکارهای دوری از این خستگی را با هم بررسی کنیم.
چگونه بر احساس خستگی دائم خود غلبه کنیم؟
متن کامل :

احساس خستگی در طول روز میتواند ناشی از عوامل گوناگونی مانند استرس های بیش از حد، سبک زندگی و تغذیه، رژیم های نامناسب، کمبود خواب و مشکلاتی مانند کم خونی، دیابت، افسرگی، بیماری های قلبی و بسیاری از عوامل دیگر باشد. راهکارهایی برای اینکه در طول روز احساس خستگی نکنیم وجود دارد، که  مورد از این عوامل به شرح زیر میباشد.

به نحوه نشستن خود دقت کنید:

در دهه ی گذشته احساس خستگی در زندگی روزمره افراد بسیار به چشم میخورد به طوری که طبق یک نظرسنجی 15% از زنان و 10% از مردان بیان کردند که در طول روز دائما احساس کسالت و خستگی میکنند. اولین سوالی که پیش می آید این است که مشکل از کجاست؟ شاید یافتن اولین مشکل کار پیچیده ای نباشد، شما در طول روز ساعت ها می نشینید. طبق مطالعات آمریکایی ها حداقل شش ساعت و نیم از 8 ساعت کاری را بر روی صندلی خود نشسته اند. همچنین هنگامی که به خانه میروند جلوی تلویزیون برای ساعت ها مینشینند و یا به مطالعه ی کتاب میپردازند و بدون اینکه توجه کنند 8 تا 12 ساعت از طول روز خود را در حالت نشسته هستند.
نشستن بر میزان انرژی شما بسیار تاثیرگذار است، در صورتی که احساس خستگی میکنید بهتر است از جا بلند شوید و کمی راه بروید و یا به بدنتان حرکت بدهید. نتیجه یک تحقیق در سال 2013  نشان داد، یکی از تاثیرگذارترین راه ها برای تحریک مغز و بدن، فعالیت بدنی است. بین 15 تا 20 دقیقه ورزش میتواند بسیار مفید و موثر باشد. شاید این میزان ورزش زیاد نباشد و قابل چشم پوشی باشد. اما به طرز چشمگیری میتواند برای ساعت ها به شما انرژی دهد.

مصرف کافئین را کم کنید:

نوشیدن قهوه یکی از عادات مردم جهان است. به طوری که ترجیح میدهند صبح خود را با نوشیدن قهوه آغاز کنند. نوشیدنی هایی مانند چایی و قهوه مقدار قابل توجهی کافئین وارد بدن میکند و با تندتر کردن ضربان قلب و تاثیر بر روی سیستم عصبی به شما انرژی بیشتری برای فعالیت میدهد. کافئین باعث به جریان افتادن مقدار بیشتری خون در مغز و ماهیچه میشود و هورمون هایی که باعث شادی شما میشوند مانند سراتونین و دپامین حال شما را بهتر میکنند، بنابراین اینکه اکثر مردم دنیا قهوه را برای شروع روزشان انتخاب میکنند و یا درصورت احساس خستگی از نوشیدنی های انرژی زا استفاده میکنند، جای تعجب ندارد. ولی باید به شما بگوییم منبع زیادی از انرژی در طولانی مدت ممکن است به شما آسیب برساند. در گذر زمان کافئین میتواند به شدت بر کیفیت خواب شما تاثیر بگذارد و یک تحقیق نشان میدهد که نوشیدنی های کافئین دار ساعت بیولوژیکی بدن فرد را تحت تاثیر قرار میدهند و آن را به تاخیر می اندازد، احساس خستگی روزانه را بیشتر میکند و بیشتر طول میکشد تا خواب عمیقی داشته باشید. خواب عمیق یه بدن شما کمک میکند تا خاطرات و اطلاعات جدید را پردازش کند و برای روز بعد آماده شود. بنابراین با مقدار بیش از اندازه به بدن خود باعث میشوید مغزتان نتواند به درستی به کار خود ادامه دهد. بنابراین اگر میخواهید از احساس خستگی در طول روز راحت شوید بهتر است میزان کافئینی که در بدن خود وارد میکنید را کنترل کنید.

آهن بدنتان را بالا ببرید:

اگر به طور مداوم احساس خستگی میکنید بهتر است به تغذیه ی خود توجه بیشتری داشته باشید. خستگی میتواند ناشی از کمبود آهن در بدن باشد. در خوراکی هایی مانند حبوبات، غلات، مغزها و سبزیجات به میزان مناسبی آهن وجود دارد. کمبود آهن فعالیت های بدن را مختل میکند چراکه بدن به آهن نیاز دارد تا بتواند پروتئین قرمزی به نام هموگلوبین بسازد که این پروتئین اکسیژن را به تمام بدن انتقال میدهد، بنابراین بدون وجود هموگلوبین اجزای بدن و ماهیچه ها به درستی قادر به انجام وظیفه ی خود نیستند، در اثر این امر باعث تاثیر بر روی ماهیچه ها، مغز و ریه میشود و باعث ایجاد خستگی در طول روز میشود. به همین دلیل بهتر است از مصرف روزانه سبزیجات غافل نشوید تا بتوانید آهن بیشتری دریافت کنید و حس خستگی را از خود دور نمایید.

وعده های غذایی خود را تقسیم کنید:

اکثر ما در روز 3 وعده غذا میخوریم: صبحانه، ناهار، شام. سوال اینجاست که بین فاصله صبحانه تا ناهار اگر گرسنگی به سراغ ما بیاید باید چکار کنیم؟ بیشتر افراد خود را مجبور میکند تا وعده ی غذایی ناهار صبر کنند و در هنگام ناهار به خاطر گرسنگی بیش از حد معمول غذا میخورند. هنگامی که بیش از حد طبیعی غذا میخورید احساس خستگی بیشتری میکنید و تنبل میشوید و حس سنگینی در بدنتان دارید. برای رفع این مشکل بهتر است 3 وعده غذای بزرگ خود را به 6 یاوعده ی سبک تر بشکنید و هنگامی که گرسنه میشوید خود را منتظر نگذارید. اینگونه انرژی لازم را به بدن خود رسانده اید و همچنین گرسنگی را نیز تحمل نکرده اید.

به نحوه نفس کشیدنتان دقت کنید:

آیا تا به حال به نحوه نفس کشیدن خود دقت کرده اید؟ شاید تابه حال به اینکه نفس کشیدن چقدر میتواند مهم باشد فکر نکرده باشید. شاید عجیب باشد ولی چند دقیقه دقت در نحوه ی نفس کشیدن میتواند میزان قابل توجهی از خستگی شما را کاهش دهد. پس بهتر است صاف بنشینید و نفسی عمیق بکشید و اکسیژن را وارد شش هایتان کنید. اگر بتوانید این کار را 10 تا 15 بار در روز انجام دید، میتوانید خستگی و احساس کسالت را از خود دور کنید چراکه سرازیر شدن حجم زیادی از اکسیژن به بدن شما در افزایش بازدهی و کارایی کمک میکند و همچنین باعث آرام شدن و کاهش اضطراب شما میشود.   

 

 

بستن
تومان