برگشت
دکتر انگیزه

چگونه برای زندگی خود هدف گذاری کنیم؟

چگونه برای زندگی خود هدف گذاری کنیم؟

هدف گذاری یکی از اصلی ترین راه های رسیدن به موفقیت در زندگی است. هنگامی که شما برای خود هدفی داشته باشید، برای رسیدن به آن تلاش میکنید و مسیر موفقیت را برای خود هموارتر میسازید. همراه ما باشید تا روش های هدف گذاری را با یکدیگر بررسی کنیم.
چگونه برای زندگی خود هدف گذاری کنیم؟
متن کامل :

برای رسیدن به موفقیت تنها داشتن هدف کافی نیست و داشتن برنامه ایی جامع و تلاش و کوشش نیز موثر است. یادگیری اصول هدف گذاری یکی از راه های رسیدن به موفقیت و رسیدن به اهداف است. در این قسمت با چند قانون اصلی برای هدف گذاری بیشتر آشنا خواهید شد.

1.اهداف خود را بنویسید
نوشتن اهداف بر روی کاغذ از گذشته تا به امروز یکی از روش های اصلی هدف گذاری محسوب شده است. این برای فراموشی یا انجام ندادن کارها هیچ عذر و بهانه ای به شما نمیدهد. همچنین نوشتن اهداف باعث میشود شما در موقعیت های مختلف تصمیم های بهتری بگیرید و موفقیت های بیشتری کسب کنید.

2.اهدافتان را هوشمندانه انتخاب کنید
هدفی که شما انتخاب میکنید باید شامل پنج ویژگی اصلی یعنی مشخص بودن، قابل اندازه گیری بودن، قابل دستیابی بودن، مرتبط بودن آن ها با شرایط و اهداف بلند مدت و وابسته به زمان باشد.

3. اهدافی را انتخاب کنید که انگیزه شما را بالا ببرد
بهتر است هدف خود را طوری انتخاب کنید که به آینده ی شما کاملا مرتبط باشد و رسیدن به آن برای شما بسیار ارزشمند باشد. درصورتی که اهداف با الویت بالا را انتخاب کنید، تمرکز و تلاش شما برای رسیدن به آن اهداف هم افزایش میبابد و شانس دستیابی به آن ها بیشتر میشود.

4.به هدف گذاری خود وفادار باشید
برای رسیدن به موفقیت باید به خود و هدفهایتان پایبند باشید. وفادار بودن باعث میشود تا رسیدن به اهداف آسانتر شود.

5.فهرستی از تمام کارهایی که برای رسیدن به هدف باید انجام دهید، تهیه کنید
از موانع و مشکلاتی که باید بر آن ها غلبه کنید، دانش و مهارت هایی که برای رسیدن به اهداف نیاز دارید، همه ی کارهایی که برای رسیدن به هدفتان باید انجام دهید، فهرستی تهیه کنید. این کار شمایی کلی برای رسیدن به هدفتان به شما میدهد. پس از نوشتن فهرست بهتر است کارهای خود را الویت بندی کنید و بر طبق الویت تمرکز خود را بر روی کارها بگذارید.

6.در تلاش برای رسیدن به اهدافتان مصمم باشید
سعی کنید با هرگونه اتفاقی دچار آشفتگی و سردرگمی نشوید و همیشه در جهت رسیدن به اهدافتان گام بردارید. شما برای رسیدن به هدفتان باید عزم خود را جزم کنید و هرگز اجازه ندهید اتفاقات شما را از حرکت باز نگه دارند و با اشتیاق به راه خود ادامه دهید.

7.بزرگ فکر کنید
بزرگ فکر کنید و قدرت ریسک بالایی داشته باشید. با توجه به اینکه قدرت ذهن بی انتها و نامحدود است رویاپردازی کنید و خلاقیت به خرج دهید.

به عنوان سخن آخر، همیشه اهداف خود را پیگیری کنید، چراکه زندگی کردن بدون داشتن هدفی مشخص کسالت بار و یکنواخت است. این نکته که ما چه رویاها و اهدافی در سر داریم و میخواهیم به کدام یک از آن ها برسیم، بسیار مهم است. پس بهتر است پیوسته در راه اهداف خود گام برداریم.

 

 

بستن
تومان