برگشت
بیماری های شایع

چگونه از دیابت پیشگیری کنیم؟

چگونه از دیابت پیشگیری کنیم؟

دیابت یک بیماری مزمن است که با عوارضی مانند نارسایی کلیه، بیماری های قلبی، مشکلات بینایی و غیره همراه است. اگرچه عوامل مشخصی مانند ژن ها و سن را نمیتوان تغییر داد ولی میتوان اقداماتی برای جلوگیری از مبتلا شدن به دیابت نوع 2 انجام داد. با ما همراه باشید تا به بررسی این اقدامات بپردازیم.
چگونه از دیابت پیشگیری کنیم؟
متن کامل :

به نقل از پلتفرم مشاوره پزشکی آنلاین دکتر سوال؛


شایع ترین دلایل ابتلا به دیابت میتواند سابقه خانوادگی،توزیع وزن و چربی،نژاد، سبک زندگی و سن باشد. برای مصون ماندن از دیابت نوع 2 بهترین راه پیشگیری است. مخصوصا برای افرادی که سابقه ی خانوادگی دیابت دارند و یا وزن آن ها زیاد است این پیشگیری لازم و ضروری است. بالابردن فعالیت بدنی و نداشتن اضافه وزن از ابتدایی ترین و در عین حال موثرترین راه های پیشگیری از دیابت نوع 2 میباشد.

راه های پیشگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 به شرح زیر میباشد:

·       حذف شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده ار رژیم غذایی:
به دلیل تبدیل سریع این غذاها بعه مولکول های شکر و جذب شدن به جریان خون این خوراکی ها میتوانند ریسک ابتلا به دیابت را افزایش دهند چراکه با افزایش قندخون پانکراس تحریک میشود و انسولین تولید میکند و افزایش انسولین باعث خطر ابتلا به دیابت میشود.
·       تحرک بدنی:
فعالیت بدنی منظم مقاومت انسولینی را کاهش داده و باعث تبدیل قند به انرژی به صورت موثرتر میشود. یک پیاده روی ساده میتواند این تحرک بدنی را در شما ایجاد کند.

·       خوردن موادغذایی حاوی فیبر:
خوراکی هایی مانند:حبوبات،میوه ها،سبزیجات، آجیل شامل مقادیر قابل توجهی فیبر میباشند. فیبر با بالابردن کنترل قندخون، احتمال بروز به دیابت را در شما کاهش میدهد. از دیگر مزیت های فیبر میتوان به کنترل وزن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی اشاره نمود.

·       کم کردن اضافه وزن:
حمل چربی بیش از اندازه مخصوصا در ناحیه ی شکم، احتمال ابتلا به دیابت را افزاش میدهد.
در یک تحقیق مشخص شد که افرادیکه اضافه‌وزن دارند، با کم کردن هر یک کیلو از وزن بدنشان، خطر ابتلا به دیابت را ۱۶ درصد در خود کاهش دادند. هچنین آنهایی که وزن نسبتاً کمی پایین آورده--حداقل ۵ تا ۱۰ درصد از وزن اولیه خود--و به طور مرتب ورزش کردند، تا ۶۰ درصد احتمال ابتلا به دیابت را در خود کاهش دادند.

·       مصرف ویتامین D:
ویتامین D، برای کنترل قند خون بسیار مهم است.خوردن غذاهایی با ویتامین D بالا یا مصرف مکمل های ویتامین D می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

·       مصرف غلات:
غلات کامل میتوانند ریسک ابتلا به دیابت را پایین آورند و به حفظ سطح قندخون کمک کنند.

·       خواب کافی:
میزان خواب بین 6 تا 8 ساعت کافی است. خواب طولانی بیش از 8 ساعت و خواب کوتاه کمتر از 5 ساعت خطر ابتلا به دیابت را زیاد می کند.

·       ترک سیگار:
سیگار کشیدن باعث بیماری هایی جدی از جمله بیماری های قلبی، سرطان ریه،پستان،پروستات و دستگاه گوارش میشود. همچنین قرارگرفتن در معرض دود سیگار میزان ابتلا به دیابت را افزایش میدهد.
بستن
تومان