برگشت
ورزش و تندرستی

آیا نشستن زیاد برای بدن ما مضر است؟

آیا نشستن زیاد برای بدن ما مضر است؟

بعد از یک روز پر مشغله نشستن میتواند لذت بخش باشد. نشستن برای چد دقیقه مشکلی را برای بدن ایجاد نمیکند ولی مسئله این است که هرچه بیشتر بنشینید بیشتر احساس ناراحتی میکنید. آیا تا به حال فکر کرده اید که نشستن میتواند چه تاثیری بر روی بدنتان داشته باشد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال همراه ما باشید.
آیا نشستن زیاد برای بدن ما مضر است؟
متن کامل :

از بررسی ساختار بدن میتوان به این نتیجه رسید که بدن ما برای تحرک و فعالیت ساخته شده است. در بدن ما بیش از 360 مفصل و 700 ماهیچه ی اسکلتی وجود دارد که حرکت را برای ما ساده و روان میکند. ساختار فیزیکی منحصر به فرد بدن، مارا قادر میسازد تا به صورت عمودی و بر خلاف کشش جاذبه ی زمین بایستیم . خون برای اینکه بتواند به طور صحیح در بدن ما به گردش درآید به تحرک و فعالیت ما نیاز دارد.

پاسخ به این سوال که آیا نشستن میتواند اثراتی منفی بر روی بدن داشته باشد شوکه کننده است. بلافاصله پس از نشستن فعالیت الکتریکی داخل ماهیچه های بدن به شدت پایین می آید و میزان کالری که بدن میسوزاند به کمتر از یک کالری در دقیقه میرسد. پس از 3 ساعت نشستن رگ های بدن 15% منقبض میشوند و در نتیجه جریان خون در بدن کاهش پیدا میکند. پس از 24 ساعت نشستن، قابلیت انسولین بدن برای مصرف گلوکز 40% کاهش پیدا میکند و احتمال مبتلا شدن به دیابت نوع دوم را افزایش میدهد. جالب است بدانید که پس از 2هفته نشستن برای مدت بیش از 6 ساعت در روز، میزان LDL کلسترول که همان کلسترول بد است به همراه مولکول های دیگری از چربی ها در بدن افزایش پیدا میکند و ریسک چاق شدن را در بدن افزایش میدهد و به علاوه آنزیم هایی که مسئول شکستن چربی ها در بدن هستند کم میشوند و به خاطر عدم تحرک در طولانی مدت، عضله های بدن شروع به از بین رفتن میکنند، رفته رفته انقباض عضله ها کمتر شده و در نتیجه نمیتوانند وظیفه ی پمپاژ خون به قلب را به خوبی انجام دهند.

مطالعات نشان میدهد که همانطور که ورزش لزوما تاثیرات منفی سیگار را از بین نمیبرد، به همین صورت تاثیرات منفی نشستن برای مدت طولانی را نیز نمیتواند از بین ببرد و پس از یک سال این تاثیرات منفی جمع میشوند و تراکم استخوان ها سالیانه 1 درصد کاهش پیدا میکنند. ورزش و حرکات فیزیکی نه تنها کمک به پمپاژ خون و اکسیژن به مغز میکند، بلکه باعث ترشح هورمون هایی میشود که باعث شادی میشوند. نداشتن تحرک باعث کم شدن کارایی مغز میشود  و سطح تمرکز را کاهش میدهد و از همه تکان دهنده تر این است که بعد از 10-20 سال و به صورت متوسط روزی 6 ساعت نشستن، مستقل از همه ی مشکلات جسمی شما حدود 7 سال از عمر مفید خود را از دست داده اید. نشستن زیاد ریسک مبتلا شدن به بیماری قلبی را تا 64 درصد افزایش میدهد و ریسک مبتلا شدن به سرطان پروستات و سینه را تا 30% افزایش میدهد. درصورتی که شخصی بیش از 3 ساعت متوالی ننشیند به طور متوسط 2سال به عمر مفید او افزوده میشود. پژوهشگران بیان کرده اند که در سراسر جهان 9 درصد از مرگ و میرهای زودرس ناشی از عدم تحرک میباشد و این آمار یعنی بیش از 5 میلیون نفر در سال که آماری قابل توجه است.

راه حل ساده و قابل مشاهده است، هنگامی که چاره ای جز نشستن نداریدسعی کنید ستون فقراتتان را صاف نگه دارید و هر نیم ساعت یکبار به خودتان یادآوری کنید که بلند شوید و کمی قدم بزنید.

بستن
تومان