برگشت
حال خوب تر

ویتامین ها در بدن چگونه کار میکنند؟

ویتامین ها در بدن چگونه کار میکنند؟

ویتامین های گوناگونی همچون A,B,C,E,D,k اجزای سازنده ای هستند که بدن را سرپا نگه میدارند. ویتامین ها انواع گوناگونی دارند و هرکدام مسئول انجام وظیفه ای خاصی در بدن میباشند. همراه ما باشید تا با ویتامین ها و انواع آن بیشتر آشنا شوید.
ویتامین ها در بدن چگونه کار میکنند؟
متن کامل :

ویتامین ها ترکیبات آلی هستندکه ما به مقدار کمی از آن ها برای کارکردن بدنمان نیاز داریم، آنها سازندگان بدن، مدافعان بدن و نگه دارندگان آن میباشند که در ساخت ماهیچه ها، استخوان ها، استفاده از مواد مغذی، دریافت و استفاده از انرژی و درمان زخم ها به بدن کمک میکنند. درحالی که قارچ ها و گیاهان ویتامین موردنیاز خودشان را میسازند، بدن انسان نمیتواند ویتامین موردنیازش را تامین کند و نیازمند این است که از منابع دیگر آن را تهیه کند.

حال این سوال پیش میاید که بدن چگونه این ویتامین ها را از بیرون دریافت میکند؟ ویتامین ها دونوع هستند: محلول در آب و محلول در چربی. تفاوت این دو نوع تعیین میکند که چگونه بدن ویتامین ها را انتقال داده و ذخیره کرده و مقدار اضافی آن ها را دفع میکند. ویتامین های C  و B complex محلول در آب هستند. جالب است بدانید ویتامین های B که در هشت نوع مختلف هستند هر کدام کار منحصر به فردی را انجام میدهند. این ویتامین ها در بخش آبکی میوه ها، صیفی جات و غلات حل شده اند، وقتی این غذاها داخل سیستم بدن قرار میگیرند هضم شده و ویتامین های درون آن ها مستقیما وارد جریان خون میشود. از آنجایی که پلاسمای خون نیز مایع است، انتقال ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین B و C راحت صورت میگیرد و آن ها میتوانند آزادانه در بدن حرکت کنند. ویتامین های محلول در چربی، در خوراکی هایی مانند لبنیات و روغن ها یافت میشود. اینگونه ویتامین ها با ویتامین های محلول در آب متفاوت هستند. این ویتامین ها وارد معده و روده ها میشوند و کمک ماده ای اسیدی که از کبد به آنجا میاید یعنی همان صفرا، چربی ها را شکسته و آن ها را برای جذب از دیواره ی روده ها آماده میکند. ویتامین های محلول در چربی نمیتوانند در خون شناور باشند و این پروتئین ها هستند که این ویتامین ها را در سرتاسر بدن انتقال میدهند. ویتامین های محلول در آب به راحتی میتوانند از طریق کلیه ها به بیرون دفع شوند، به همین دلیل است که این ویتامین ها باید روزانه از طریق رژیم غذایی تامین شوند. اما ویتامین های محلول در چربی قدرت پایداری بیشتری دارند زیرا میتوانند در کبد و سلول های چربی ذخیره شوند. بدن با این قسمت مانند انبار موادغذایی رفتار میکند و ویتامین ها را در آن جا ذخیره و در زمان نیاز آن ها را به صورت جیره بندی آزاد میکند و این به این معناست که ما نباید مقدار زیادی از این ویتامین ها رابخوریم و باید در مصرف آن ها دقت داشته باشیم.

 هنگامی که بدن ترتیب تدارکات حمل و نقل و ذخیره سازی را داد، ویتامین ها هرکدام سرکاری که از ابتدا برای انجام آن آمده اند، میروند. بعضی از آن ها ، مانند بسیاری از ویتامین B complex کوآنزیم ها را میسازند که کارشان کمک به آنزیم ها برای آزادسازی انرژی موجود در غذا میباشد. از ویتامین C، شما توانایی مبارزه با عفونت ها و ساخت کلاژن ها را میگیرید، که کلاژن نوعی از بافت است که دندان و استخوان را تشکیل میدهد و زخم را بهبود میبخشد. ویتامین A برای ساخت گلبول های سفید خون که مسئول دفاع از بدن هستند، کمک میکند و همچنین به شکل گرفتن استخوان ها کمک کرده و با چک کردن مداوم سلول های چشم موجب بهبود دید میشود. ویتامین D کلسیم و فسفر را در بدن جمع میکند و باعث تشکیل استخوان ها میشود. ویتامین K، توانایی لخته کردن خون را به بدن میدهد و به ساخت پروتئین  هایی کمک میکند که این کار را انجام میدهند.

بدون این گستره ویتامین ها، انسان ها با ناکارایی در بدن مواجه خواهد شد که طیف وسیعی از مشکلات را باعث میشود مانند خستگی، آسیب در سیستم اعصاب، اختلالات قلبی و یا بیماری هایی مانند نرمی استخوان و اسکوروی. از طرف دیگر مقدار  زیادی از هر ویتامین میتواند عامل مسمومیت در بدن شود. در واقع باید تعادل در مصرف ویتامین ها همیشه وجود داشته باشد.

 

بستن
تومان