برگشت
ورزش و تندرستی

ورزش برای سیستم ایمنی مفید است یا مضر؟

ورزش برای سیستم ایمنی مفید است یا مضر؟

آیا ورزش میتواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمکی کند؟ جالب است بدانید ورزش هم برای سیستم ایمنی میتواند مفید باشد و هم مضر. همراه ما باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.
ورزش برای سیستم ایمنی مفید است یا مضر؟
متن کامل :

ورزش هم درست مثل یک رژیم‌غذایی سالم می‌تواند با سلامت انسان و در نتیجه سلامت سیستم ایمنی در ارتباط باشد. ورزش می‌تواند با تقویت گردش خون که باعث شود سلول‌ها و مواد سیستم ایمنی آزادانه در سراسر بدن حرکت کنند و به درستی وظیفه خود را انجام دهند، تاثیر مستقیمی بر تقویت سلامت سیستم ایمنی بدن داشته باشد. ورزش همچنین سلامت قلبی-عروقی را بالا می‌برد، فشار خون را کاهش می‌دهد، به حفظ وزن سالم کمک می‌کند .

مطالعاتی که اخیرا در مجله آمریکایی پزشکی منتشر شده نشان می‌دهد زنانی که در طول روز ۳۰ دقیقه پیاده‌روی می‌کنند کمتر از دیگران دچار سرماخوردگی میشوند. پیش از این نیز مطالعات انجام شده نشان داده بود افراد بالای ۶۵ سال که به صورت مداوم ورزش می‌کنند سیستم ایمنی بدنشان به اندازه افرادی که نیمی از سن آن‌ها را دارد سالم است .اما این درست نیست که هر چه بیشتر تمرین کنید بیشتر در مقابل بیماری ها می توانید مبارزه کنید! در حقیقت زمانی که بحث تقویت سیستم ایمنی بدن مطرح باشد ، بیش از حد تمرین کردن به اندازه هرگز تمرین نکردن مضر است.

سازمان بهداشت جهانی حداکثر 300 دقیقه در هفته تمرینات هوازی برای اکثر بزرگسالان توصیه می کند. این مقدار برابر روزانه حدود 45 دقیقه می باشد. همان طور که می دانید دوره های طولانی مدت تمرینات هوازی باعث ضعیف تر شدن قلب و شش ها می شود. از این رو تحقیقات متعددی نشان می دهد که انجام بیش از حد تمرینات هوازی به تقویت سیستم ایمنی کمک نمی کنند.

مطالعات زیادی به بررسی اثر تمرینات هوازی بر سیستم ایمنی پرداخته‌اند و نتیجه این بوده که ورزش هوازی در حد متوسط، تأثیرات مثبتی بر عملکرد ایمنی دارد و حتی می‌تواند ریسک ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مثلاً سرماخوردگی را افزایش بدهد. اما ورزش‌های سنگین یا ورزش‌های طولانی مدت مانند ماراتن، اثر معکوس دارند چون دفاع بدن در برابر عفونت را با افزایش احتمال ابتلا به ویروس‌های مزاحم ضعیف می‌کند. بزرگ‌ترین آسیب به عملکرد ایمنی، سخت و شدید تمرین کردن بدون فرصت دادن به بدن جهت ریکاوری است.تأثیر فزاینده‌ی تمرینات خسته کننده که تمرینات شدید دیگری را به دنبال دارند، اثر منفی بر سیستم ایمنی می‌گذارند. بیش از حد تمرین کردن بدون ریکاوری و استراحت کافی، فعالیت سلول‌های قاتل را سرکوب می‌کند، سلول‌هایی که با ویروس‌ها می‌جنگند و کمک می‌کنند سلول‌های تومور جای پای خود را در بدن محکم نکنند.

 بنابراین بهتر است ورزش را از حد اعتدال نگذرانید و با تمرینات مناسب به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک شایانی کنید. 

بستن
تومان