برگشت
سلامت خواب

عوارض کم خوابی و یا بی خوابی

عوارض کم خوابی و یا بی خوابی

همه ما میدانیم که بی خوابی و یا کم خوابی دارای پیامدهای منفی است ولی شاید هیچگاه به دلیل آن فکر نکرده باشیم و آن را جدی نگرفته باشیم. جالب است بدانید کم خوابی و یا بی خوابی به شدت برای بدنتان مضر است و می تواند آسیب های زیادی به سلامتی شما وارد کند،آسیب هایی که شاید غیرقابل جبران باشند و نتوان به سادگی آن ها را رفع کرد. با ما باشید تا در ادامه با عوارض این مسئله بیشتر آشنا شویم.
عوارض کم خوابی و یا بی خوابی
متن کامل :

کم خوابی یا بی خوابی به هر دلیلی که باشد به شدت برای سلامتی و حافظه انسان ضرر دارد و سیستم دفاعی بدن را تحت تاثیر قرار میدهد و حتی شادابی را از چهره ی شما میگیرد. این پیامدها سریع خود را نشان نمیدهند و ممکن است سال ها بعد کم کم اثر کنند. در طول شبانه روز بزرگسالان به 7 الی 9 ساعت خواب نیاز دارند. کمبود خواب برروی فعالیت های روزانه تاثیر منفی میگذارد و نیز منجر به کاهش تمرکز برروی کارها میشود. برخی از پیامدهای کم خوابی و یا بی خوابی به شرح زیر است:

·         خطر ابتلا به دیابت: تحقیقات نشان میدهد افرادی که در طول شبانه روز کمتر از 5 ساعت میخوابند در ریسک ابتلا به دیابت هستند. به خاطر اختلالاتی که کم خوابی در متابولیسم بدن دارد با مقاومت در برابر انسولین به مرور زمان باعث دیابت نوع 2 میشود.

·         خطر ابتلا به بیماری قلبی: افراد کم خواب نسبت به بقیه ی افراد دارای ضربان قلب تندتری هستند و غلظت پروتئین واکنش C  که یکی از علائم ابتلا به بیماری های قلبی است در آن ها بیشتر از سایرین است.

·         خطر اضافه وزن و عدم تناسب اندام: محققان به این نتیجه دست یافته اند که کم خوابی پرخوری را به همراه دارد و پرخوری باعث چاقی و عدم تناسب اندام میشود. همچنین کم خوابی باعث افزایش مصرف انرژی و چربی می گردد.

·         سردرد: شاید شما هم بعد از یک بی خوابی طمع سردرد را چشیده باشید. میگرن ها میتواند ناشی از بی خوابی باشد.

·         کاهش میل جنسی: محققان خواب میگویند کمبود خواب باعث کاهش میل جنسی میشود. عوامل تاثیرگذار در این موضوع میتواند بی انرژی بودن، تنش زیاد در اثر کم خوابی و خواب آلودگی باشد.

·         طراوت را از پوستتان میگیرد: افرادی که کمبود خواب دارند دچار چشم هایی پف کرده و پوستی زردرنگ میشوند و زیر چشمانشان سیاه میشود. کم خوابی باعث تولید بیشتر هورمون کورتیزول که هورمون استرس است میشود. مقادیر زیاد کورتیزول باعث تجزیه  ی کلاژن میشوند و پوست شما جوانی خودش را از دست میدهد.

·         خطر ابتلا به سرطان: پزشکان با مطالعه برای یافت عواقب بیخوابی به این مهم دست یافتند که بیخوابی، خطر رشد سلول های سرطانی را در بدن افزایش میدهد که دلیل آن آسیب دیدن سیستم ایمنی بدن میباشد.

·         روند ابتلا به فراموشی را تسریع میبخشد: محققان دریافتند رویدادهای مغزی به نام امواج هوشیارانه و تیز، مسئول تقویت حافظه هستند. این امواج همچنین اطلاعات یاد گرفته شده را از هیپوکامپ به قشر تازه مغز انتقال می دهند، جایی که حافظه بلندمدت ذخیره می شود. بنابراین اگر میخواهید حافظه خوبی داشته باشید، شب ها به مقدار کافی بخوابید.

·         اختلال گفتاری: محققان با تحقیق بر روی چند داوطلب که 36 ساعت بیخوابی داشتند به این نتیجه رسیدند که محرومیت شدید از خواب انسان باعث اختلالات گفتاری میشود و فرد مذکور قادر نخواهد بود افکار خود را درست بیان کنند و به صورت غیرقابل تشخیص سخن میگویند.

·         تاثیرات مخرب بر سیستم بینایی: کمبود خواب پیامدهایی مانند: محدود شدن حوزه دید، دوگانه بینی و تار شدن دید میشود. همچنین میتواند باعث بروز توهم و مشاهده ی تصاویر غیرواقعی نیز گردد.

با نگاهی گذرا بر پیامدهای محرومیت از خواب میتوان نتیجه گرفت که خواب در زندگی انسان بسیار مهم و حائز اهمیت است. پس از همین امروز سعی کنید خواب خود را تنظیم کنید و بین 7 تا 9 ساعت به بدنتان وقت استراحت بدهید.

 

 

بستن
تومان