برگشت
بارداری

علائم و نشانه های بارداری

علائم و نشانه های بارداری

خانم ها در زمان اقدام به بارداری، علائم مشابهی را تجربه نمی کنند. حتی ممکن است یک خانم هنگام بارداری علائمی شبیه به بارداری های قبلی خود را نیز تجربه نکند. با این وجود نشانه هایی مانند نداشتن دوره قاعدگی و افزایش وزن در همه حاملگی ها مشترک است.
علائم و نشانه های بارداری
متن کامل :

بسیاری از علائم اوایل بارداری مثل خستگی، تغییرات خلقی، حساسیت پستان ها،  گرفتگی خفیف عضلات و دیواره رحم، کمردرد و ... نشانه هایی هستند که معمولا زنان پیش از قاعدگی تجربه می کنند.

در نهایت ساده ترین، رایج ترین و مطمئن ترین روش برای تشخیص بارداری، انجام آزمایشات روتین خون یا ادرار (استفاده از بیبی چک) است.

علائم بارداری از چه زمانی شروع می شوند؟

با توجه به اینکه این نشانه ها شبیه به علائم پیش از قاعدگی هستند، تشخیص دادن آنها راحت نیست. این علائم در بعضی از زنان در سه ماه اول بارداری و در بعضی دیگر در طول دوران بارداری رخ می دهد.

در این مقاله به برخی از نشانه های ابتدایی جهت تشخیص بارداری اشاره خواهیم کرد:

علائم اولیه:

-         افزایش وزن

-         سردرد و تغییرات خلقی

-         کمردرد

-         حساسیت و سیاهی هاله دور پستان ها

-         خستگی و تورم پاها

علائم ثانویه:

ممکن است شما به برخی علائم و نشانه ها پیش از اینکه تست حاملگی بدهید توجه نمائید. این علائم در هفته های بعدی و با تغییرات سطوح هورمون‌های زنانه شما اتفاق می افتد.

پریود عقب افتاده:

این نشانه یکی از نشانه های بدیهی و اولیه بارداری است (البته قدیمی ترین و راحت ترین راه شناسایی نیز می باشد). با این وجود یک دوره عادت ماهیانه به تعویق افتاده لزوما به معنای بارداری نیست علی الخصوص اگر شما دارای چرخه عادت ماهیانه نامنظم باشید.

اختلالات و بیماری های بسیار زیادی برای به تعویق افتادن پریود وجود دارند.

سردرد:

یکی از نشانه های بسیار رایج در بارداری اولیه، سردرد است. این معمولا به دلیل جابجایی سطح هورمون ها و افزایش سطح فشارخون است. اگر سردرد شما خیلی طول کشید یا دردناک شد حتما به پزشک اطلاع بدهید.

نشانه ها در شروع دوران بارداری:


1.    توقف عادت ماهیانه

        قاعدگی عقب افتاده مشخصه اصلی بارداری است چرا که در حاملگی قاعدگی وجود ندارد. گاهی اوقات لکه های هنگام کاشت تخمک بارور شده و گرفتگی خفیف در رحم با دوره ی قاعدگی اشتباه گرفته می شود. قطعا بانوانی که پریود نامنظم دارند، فورا متوجه توقف پریود خود نمی شوند، پس بهتر است با مشاهده نشانه های دیگری مثل حالت تهوع، دردناک، سفت و حساس شدن سینه ها و تکرر ادرار احتمال بارداری خود را جدی بگیرند.

2.    گرفتگی عضلات رحم و لکه بینی

        6 تا 12 روز پس از لقاح، هنگام چسبیدن تخمک بارورشده به دیواره رحم نشانه هایی مثل لکه بینی طبیعی است که ممکن است همراه با گرفتگی عضلات نیز باشد.

3.    ترشحات واژن

    برخی از خانم ها در هفته اول بارداری و با ضخیم شدن دیواره رحم، متوجه ترشحات غلیظ و شیری رنگ می شوند که با بوی بد، سوزش و خارش تخلیه می شود. در صورت مشاهده این علامت باید حتما پزشک زنان خود را در جریان بگذارید.

4.    ضعف و سرگیجه

    از نشانه های مهم بارداری به دلیل تغییرات هورمونی موثر بر سطح گلوکز و فشارخون، ضعف، بی حالی و سرگیجه است.

5.    کمردرد

    شایع ترین علامت دوران بارداری است که در اواخر حاملگی بیشتر بروز می کند اما در موارد زیادی نیز این علامت از همان ابتدا با فرد همراه بوده است.

6.    ویار (تمایل یا تنفر از غذا)

    ویار یا هوس خوردن در دوران حاملگی به شکل های مختلفی بروز می کند. این مسئله به دلیل تغییرات هورمونی است و یک اتفاق رایج در دوران بارداری محسوب می شود. مثلا در شخصی میل به خوردن مواد غیرخوردنی مثل گچ یا کاهگل به طور ناگهانی رخ می دهد؛ در شخص دیگری بیزاری از غذای موردعلاقه مثل قورمه سبزی! ویارهای شدید در زنان باعث تهوع، استفراغ و در نتیجه سوء‌تغذیه و کاهش وزن می شود. البته ویارهای مثبتی مثل هوس خوردن یک بستنی غول پیکر یا پیتزای داغ در نیمه شب هم عادی و طبیعی است!

7.    تنگی نفس

    این مورد هم از شایع ترین نشانه های بارداری است که به دلیل تقاضای اکسیژن بیشتر بدن برای حمایت از رشد جنین رخ می دهد. این علامت هم بیشتر در سه ماهه سوم دوران بارداری با نشانه هایی همچون تغییرات خلقی، خستگی، بزرگ شدن اندازه رحم و افزایش وزن همراه خواهد بود.

8.    سوزش ادرار

    سوزش ادرار یکی از مشکلات شایعی ست که در دوران حاملگی خانم ها را درگیر می کند. این عارضه یکی از علائم عفونت ادراری است که همراه با تکرر ادرار و نیاز به دفع متوالی بروز می کند. احتمال دارد یکی از دلایل شیوع عفونت ادراری در بارداری، تغییرات هورمونی و تاثیر آن بر مجاری ادراری باشد. به علاوه بزرگ شدن رحم، مثانه را تحت فشار قرار می دهد و خارج کردن تمام ادرار را مشکل می کند، در نتیجه ادرار باقی مانده و باکتری ها باعث عفونت و سوزش ادرار می شوند.

9.    تشخیص بارداری با انجام تست های دقیق آزمایشگاهی

    در نهایت ساده ترین، رایج ترین و مطمئن ترین روش برای تشخیص حاملگی، استفاده از تست هایی مثل آزمایش خون یا آزمایش ادرار است. تشخیص به‌وسیله آزمایش خون در روزهای هشتم تا دهم و با آزمایش ادرار در روزهای 21 تا 28 بارداری صورت می پذیرد. به‌یاد داشته باشید که اگر علائم حاملگی دارید و پاسخ آزمایش منفی درآمد، مجددا پس از یک هفته یا ده روز آن را تکرار کنید.

اگر نیاز به گفتگو با متخصص زنان و زایمان دارید از اینجا میتوانید به صورت آنلاین و در طول شبانه روز با ایشان گفتگو کنید

بستن
تومان