برگشت
سفر و سلامتی

سفر کنید، سالم بمانید

سفر کنید، سالم بمانید

آیا مسافرت بر سلامتی انسان تاثیر دارد؟ چرا اکثر مردم دنیا مسافرت رفتن را دوست دارند؟ مسافرت چه تاثیراتی بر خلق وخوی افراد میگذارد؟رفتن به مسافرت با مقاصد مختلف تاثیرات مثبتی بر جسم و جان انسانها دارد. همراه دکتر سوال باشید تا در این مقاله اهمیت سفر و پنج مورد از مهمترین تاثیرات آن برروی افراد را بررسی کنیم.
سفر کنید، سالم بمانید
متن کامل :

به نقل از پلتفرم مشاوره پزشکی آنلاین دکتر سوال؛


تحقیقات گوناگون برروی اهمیت سفر بر سلامتی نشان میدهد، مسافرت برای سلامت روحی و روانی انسان­ها بسیار موثر است. با مسافرت نه­ تنها تجارب جدیدی بدست می­ آورید و با دنیای ناشناخته­ ها روبه­ رو میشوید بلکه ناخودآگاه وضعیت سلامتی خود را نیز ارتقا میبخشید. در ادامه به بیان دلایلی می­پردازیم، که نشان می­دهد سفر از شما انسان سالم­تری می­سازد.

 مسافرت از استرس و اضطراب شما می­کاهد
اگر کار پرتنشی دارید و همیشه از کار زیاد خسته هستید سفر بهترین پیشنهاد می­باشد. مسافرت این امکان را به شما می­دهد تا کمی فشارهای روحی و جسمی را از خود دور کنید. مسافرت قطعا می تواند مانع فشارهایی باشد، که ذهن افراد را درگیر می­کند. یک سفر کوتاه به دور از شهر می تواند ذهن گردشگران را تغییر داده و حیاتی دوباره بخشد. طبق تحقیق سازمان روانشناسی آمریکا، مسافرت رفتن می­تواند کاری کند که شما احساسات منفی و استرس خود را با دوری از مکان ها و فعالیت هایی که خودشان موجب استرس هستند، مدیریت کنید و بتوانید آن را کاهش دهید.

سفر از شما انسانی خلاق می­سازد
نوآوری و خلاقیت به مقدار زیادی به نوروپلاستی یا انعطاف­پذیری مغزی بستگی دارد. سفر با محرکه­ های جدید مانند: تجربه­ های جدید، فرهنگ ­ها، مزه­ ها، احساسات و جاذبه­ های جدید، این امکان را برای شما فراهم می­کند تا باگذشت زمان از خلاقیتتان کاسته نشود. تحقیقات اخیر حاکی از آن است که افرادی که دائما در سفر میباشند، به نسبت دیگران دارای قوه تخیل قوی­تری هستند. بی­ شک مسافرت می­تواند خستگی فکری و روحی را از افراد دور کند یا مانع رکود خلاقیت گردد، و در نهایت انگیزه ای برای عملکرد بهتر مغز در درون فرد باشد.

سفر موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شما می­شود
سفر تاثیر بسزایی برروی سلامت جسمانی شما دارد و یکی از بزرگترین فواید سفر، کمک به تقویت واکنش ایمنی در برابر بیماری ­ها و موارد دیگر است. البته این به معنای کم ­دقتی در بهداشت و تمیزی نیست بلکه به دلیل فوق می­باشد. هنگامی که از مکان­ های جدید بازدید می­کنید، بدن بطور طبیعی با ذرات متفاوت و مرتبط با آن ناحیه ارتباط پیدا می کند، و در نتیجه بدن انسان شروع به تولید بیشتر پادتن می کند. این پادتن ها می توانند در طول زمان بدن را تقویت کرده و در آینده از بدن انسان در برابر بیماری های مشابه محافظت نمایند. هرچه بیشتر به مکان های جدیدتر با تنوع غذایی متفاوت سفر کنید، که تنوع جانوری و گیاهی زیادی در طبیعت داشته باشد، بیش از پیش در معرض آنتیژن ها قرار خواهید گرفت و بدن تان در برابر آنها پادتن هایی تولید خواهد کرد.

 

سفر بر سلامت روان شما چه تاثیری دارد
سفر علاوه بر کاهش استرس و دغدغه ­های فکری که در بالا به تفضیل شرح داده شد، باعث کاهش تنش­های روحی و روانی، خارج شدن انسان از حالت­های روزمرگی زندگی، تعالی روابط اجتماعی، دستیابی به تجربه ­های مختلف و متنوع زندگی، افزایش حس صمیمیت و روابط دوستانه میان فرد و جامعه و دست یافتن به حس روحیه­ ی جمعی و حس مشترک گروهی می­شود. علاوه بر تمامی موارد گفته شده، مهم ترین فواید سفر در سلامت روان فرد موجب بالا رفتن اعتماد به نفس، بالا رفتن عزت نفس، بهبود شخصیت فرد، ایجاد انگیزه، بالا رفتن توانمندی ها و همچنین شکوفایی استعداد های نهفته فرد در زندگی می شود. البته ناگفته نماند دستیابی به تمامی موارد گفته شده در گرو این است که در طول سفر به لحظات تنهایی و درگیری های روزمره زندگی فکر نکنیم.

 

سفر باعث شادی شما می­شود
ما در طول زندگیمان کارهای زیادی را با هدف یافتن شادی انجام میدهیم، اما اغلب فراموش میکنیم با سبک زندگی تکراری و کار تمام­وقت نمی­توان به دنبال لحظات شاد بود. مسافرت بهترین روش برای تجربه­ چیزهای جدید و جذاب است که میتواند شادی را برای شما به ارمغان بیاورد. مطالعات و بررسی­ ها نشان می­دهد شادی با مسافرت ارتباط تنگاتنگی دارد، چراکه رقم خوردن اتفاقات خوش باعث می­شود هورمون­های شادی(دوپامین و سروتونین) در بدن جاری گردد. پیش بینی و انتظار یک تعطیلات از قبل برنامه ریزی شده می تواند افراد را چند برابر خوشحال کند و تعادل جسمی، روحی و احساسی افراد را افزایش دهد.

 

بستن
تومان