برگشت
ممنوعه های خوردنی

خوردنی ها و نخوردنی ها در زخم معده

خوردنی ها و نخوردنی ها در زخم معده

در این مقاله گزارشی از خوراکی های مجاز و غیرمجاز برای زخم های گوارشی و به خصوص زخم معده به شما ارائه می شود. زخم پپتیک یک بیماری مزمن است که به دلیل فرسایش و آسیب سدهای دفاعی سلولهای مخاط پوشش دهنده معده در برابر فعالیت های اسیدی و هضمی پپسین به‌‍وجود می آید. نکته جالب توجه این که زخم معده باعث اختلال در فعالیت سلولهای تولیدکننده اسید در معده می شود و به همین دلیل با کاهش ترشح اسید همراه است!
خوردنی ها و نخوردنی ها در زخم معده
متن کامل :

به نقل از پلتفرم مشاوره پزشکی آنلاین دکتر سوال؛

شایع ترین دلیل ایجاد زخم معده، عفونت یک باکتری به نام هلیکوباکترپیلوری است که در این صورت بیمار با دریافت یک نسخه هفت روزه آنتی بیوتیک در ابتدای دوران بیماری، بهبود می یابد و به زندگی عادی خود باز می گردد. طبق آمارها حدود 75 درصد جمعیت ایران دارای باکتری هلیکوباکتر هستند و ایران صدرنشین سرطان معده در دنیاست.

مصرف خودسرانه داروهای ضدالتهابی استروئیدی (مسکن) مثل ایبوپروفن، ناپروکسن، آسپرین و زخم های ناشی از استرس، از اصلی ترین دلایل پیدایش زخم معده است.

از تظاهرات بالینی این بیماری می توان به احساس درد، نفخ، تهوع و گرسنگی اشاره کرد. این نشانه ها بلافاصله بعد از غذاخوردن ظاهر می شوند.

v   خوراکی ها و مواد غذایی مجاز و توصیه شده در زخم معده چیست؟

در بیماران مبتلا به زخم معده، استفاده از روغن های گیاهی مثل زیتون و کانولا مناسب تر است. بنابرنظر انجمن تغذیه و رژیم درمانی آمریکا، مصرف ماهی، گوشت لخم گاو و گوسفند، طیور(مرغ، بوقلمون)، تخم مرغ و دانه های مغذی بلامانع است مگر در صورتی که فرد پس از مصرف این گروه موادغذایی نشانه هایی از حساسیت های غذایی یا ناراحتی های گوارشی بروز دهد.

مصرف ماست به علت جلوگیری از تکثیر هلیکوباکترپیلوری برای این افراد مجاز شناخته شده است. همچنین مواد غذائی پرپروتئین به علت جذب اسیدآمینه های ضروری جهت بازسازی بافت های آسیب دیده و التیام زخم معده بسیار مفید هستند.

طبق تحقیقات انجام شده در دانشکده بهداشت دانشگاه هاروارد آمریکا، رژیم غذایی سرشار از فیبر مثل میوه ها و سبزیجات تازه به علت دارا بودن ویتامین ها، موادمعدنی و آنتی اکسیدان های فراوان  به کاهش پیشرفت زخم معده کمک کرده و روند درمان را تسریع می کند.

برای کاهش علائم زخم پپتیک و جلوگیری از ایجاد زخم معده، دو بازوی مهم یعنی داشتن یک رژیم غذایی مناسب و کاهش استرس را همواره قوی نگه دارید.

برای جلوگیری از عفونت باکتریایی H.Pylori  از غذاهای کاملا پخته شده استفاده کنید. همچنین لازم است تا تمامی اصول نظافت دست ها و مکان غذاخوردن خود را رعایت کنید.

داروهای ضددرد و مسکن که در قسمت های قبلی همین مقاله باعنوان دلایل پیدایش زخم معده نام برده شد را نیز با احتیاط کامل مصرف کنید و از خوردن بی رویه و بی دلیل این داروها جدا خودداری نمائید.

یکی از بهترین راه های درمان زخم معده، کم کردن حجم غذا و زیاد کردن تعداد وعده های غذایی است. زیرا در این حالت معده کمتر خسته می شود، خالی نمی ماند و درد نمی گیرد.

برای کاهش عفونت دستگاه گوارشتان پس از مشورت با پزشک متخصص خود، می توانید از پروبیوتیک هایی که در قالب کپسول توسط شرکت های دارویی تولید می شوند هم استفاده کنید.

به طور کلی خوراکی هایی مانند قهوه، غذاهای تند، چرب و پرادویه، نوشابه های گازدار، گوجه فرنگی و آب مرکبات، الکل، مواد آلرژی دار و سیگار دشمن معده هستند و برای بهبود زخم معده باید چشمانتان را رویشان ببندید!

بستن
تومان