برگشت
آرامش با موسیقی

تاثیر موسیقی بر انسان

تاثیر موسیقی بر انسان

آیا از اثری که موسیقی میتواند بر روح و جان آدمی بگذارد آگاه هستید؟؟ اکثر مردم دنیا طرفدار موسیقی هستند و در حالات روحی مختلف به آن گوش میدهند و یا خود دستی در نواختن سازها دارند.شاید بیشتر ما از تاثیراتی که موسیقی میتواند بر مغز و سلامت ما داشته باشد، آگاه نباشیم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید تا با اثرات موسیقی بیشتر آشنا شوید.
تاثیر موسیقی بر انسان
متن کامل :

بسیاری از مردم دنیا علاقه ی بسیار زیادی به موسیقی دارند و گوش دادن به آن جز عادات روزمره ی آنهاست. گوش دادن و نواختن موسیقی میتواند بر مغز و سلامت جسم اثر بگذارد و باعث کاهش اضطراب، درد و فشارخون میشود. اگر در شب بیخواب شده اید بهتر است چند دقیقه به موسیقی آرام گوش دهید چراکه موسیقی باعث بهبود کیفیت خواب و سلامت روانی میشود.

تحقیقات نشان میدهد موسیقی حتی بر نوزادانی که هنوز به دنیا نیامده اند هم اثر میگذارد و در کودکان نیز باعث افزایش هوش آن ها میشود. همچنین میتواند در هر سنی که باشید از شما فردی خلاق تر و باهوش تر بسازد.تحقیقات نشان میدهدکه موزیسین ها دو نیم کره ی چپ و راست مغزشان ارتباط بهتری بایکدیگر دارند و مغز آن ها به صورت مشخصی متقارن تر از سایر افراد است.

جالب است بدانید همانطور که با شنیدن آهنگی زیبا احساس خاصی در ما به وجود می آید، مغز ما نیز به اینکه موسیقی شاد یا غمگین است واکنش نشان میدهد. هنگامی که به موسیقی جدیدی گوش فرا میدهید مغزتان را با چالش هایی روبه رو میکنید زیرا به خاطر ناآشنا بودن این آهنگ مغز شما درگیر آموخته های جدید میشود و از سویی دیگر گوش دادن به موسیقی باعث افزایش مواد شیمیایی مغز میشود که این مواد عملکرد مغز را تقویت میکنند. از همین رو گوش دادن به موزیک های جدید برای مغز شما بسیار مفید است. جالب است بدانید موسیقی تاثیر بسیاری در زندگی کسانی که مبتلا به بیماری آلزایمر هستند میگذارد.

دوستداران موسیقی با دید بهتری به مسائل زندگی نگاه میکنند و خلق و خوی بهتری دارند همچنین موسیقی با کاهش هورمون کورتیزول باعث کاهش استرس میشود و شما را نسبت به آینده امیدوارتر و قدرتمندتر میکند. باید اضافه کرد که گوش دادن به آهنگ و لذت بردن از آن باعث تحریک هورمون اوکسی توسین مغز میشود. این هورمون به ما کمک میکند تا با دیگران ارتباط برقرار کنیم و حس اعتماد به دیگران را در ما تقویت میکند.

موسیقی در رشد عاطفی و تعادل فکری کودکان نیز بسیار تاثیرگزار است. تحقیقات نشان میدهد کودکان بیش از بزرگسالان تحت تاثیر موسیقی قرار میگیرند وگوش دادن به آهنگ های شاد و بی کلام موجب تعادل روحی و عاطفی و ایجاد احساس لذت در آن ها میشود و همین امر سبب افزایش خلاقیت و افزایش توانایی های کودک میگردد. ضرباهنگ همراه با افزایش شناختی و کارکرد خلاقانه مغز توسط ملودی، باعث ایجاد احساسات هیجانی در بدن ما می شود. طبق اثر موتزارت، کودکانی که به فراگیری دروس موسیقی می پردازند مهارت های شناختی بالاتری را تجربه می کنند.

از روی علاقه ی افراد به آهنگ های مورد علاقه شان میتوان با شخصیت آن ها بیشتر آشنا شد، یک مطالعه‌ بر روی زوجینی که زمانی را صرف شناخت یکدیگر کرده بودند، با نگاه کردن به ۱۰ آهنگ برتر مورد علاقه‌شان، پیش‌بینی‌هایی نسبتا موثق در مورد ویژگی‌های شخصیتی فرد مورد نظر به دست آمد. این مطالعه از ۵ ویژگی شخصیتی برای آزمون که شامل تمایل به تجربه‌های جدید، برون‌گرایی، سازگاری، وظیفه‌شناسی و ثبات احساسی میباشد، استفاده کرده بود.

جالب بود که برخی از این ویژگی‌ها براساس سلیقه‌ی موسیقی فرد، نسبت به بقیه‌ی ویژگی‌ها، درست‌تر پیش‌بینی شدند. برای مثال، تمایل به تجربه‌های جدید، برون‌گرایی و ثبات احساسی، ساده‌ترین ویژگی‌هایی بودند که می‌شد آنها را به درستی حدس زد. در مقابل، وظیفه‌شناسی براساس سلیقه‌ی موسیقی قابل پیش‌بینی نبود.

نتایج دقیق‌تر این مطالعه براساس سبک‌های مختلف موسیقی بدین صورت بود که افرادی که طرفدار موسیقی پاپ بودند افرادی با عزت به نفس بالا، خلاق، درونگرا و راحت میباشند. طرفداران رپ  دارای عزت نفس بالایی دارند و اجتماعی میباشند. طرفداران موسیقی پاپ افرادی با عزت نفس بالا، سختکوش، اجتماعی و باوقار هستند ولی درمقابل آنها انسانهای خلاق و راحتی نیستند.  طرفداران جاز افرادی با عزت به نفس بالا، خلاق، اجتماعی و راحت هستند. کسانی که اپرا دوست دارند افرادی با عزت نفس بالا، خلاق و باوقار هستند. طرفداران راک یا هوی متال افرادی خلاق و راحت اند ولی آنها عزت نفس پایینی دارند و همچنین سختکوش و اجتماعی نیستند. طرفداران موسیقی های بالیوودی عمدتا افرادی خلاق و اجتماعی هستند. طرفداران سبک هایی مانند سول و بلوز و رگی افرادی با عزت نفس بالا هستند آنها خلاق، باوقار ، اجتماعی و راحتن هستند. طرفداران سبک هایی مانند موسیقی های غربی و کانتری غالبا افرادی سختکوش و اجتماعی اند.

موسیقی با دارا بودن اثرات روانی قوی بسیار الهام بخش و مفید برای روح و جسم آدمی میباشد، اما باید این نکته را هم مدنظر گرفت که موسیقی نیز مانند هر ابزار دیگری باید به درستی و به جا به کار گرفته شود و درغیر اینصورت میتواند اثرات مخربی برای روح و روان انسان داشته باشد. گوش دادن به موسیقی های تند و آزاردهنده میتواند همچون زهری برای بدن باشد. بنابراین انتخاب نوع موسیقی بسیار مهم است. انتخاب موسیقی مورد علاقه تان باعث ایجاد انگیزه، آرامش و خوشحالی شما میشود پس با یافتن سبک مورد علاقه تان دارویی برای روح و جسمتان فراهم کنید.

بستن
تومان