برگشت
تغذیه سالم

تاثیر غذا بر روی مغز

تاثیر غذا بر روی مغز

غذا در واقع سوخت بدن، از جمله مغز است و باید بدانید که غذا میتواند از راه های مختلف بر مغز تاثیرگذار باشد. غذا میتواند افزایش و ارتقا قدرت مغز را به همراه داشته باشد و سلامت عمومی بدن و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. همراه ما باشید تا با تاثیرات غذا بر مغز انسان بیشتر آشنا شوید.
تاثیر غذا بر روی مغز
متن کامل :

به نقل از پلتفرم مشاوره پزشکی آنلاین دکتر سوال؛

تا به حال به این فکر کرده اید که اگر همه ی رطوبت را از مغزتان بیرون بکشید و آن را به اجزا اصلی تغذیه ای تقسیم کنید چه شکلی خواهد بود؟ غالب مغز بی آب شده، از چربی ناشی میشود که به لیپیدها معروف اند. در باقی مانده ی مغز شما، پروتئین ها و آمینواسیدها و مقدار کمی ریزمغذی ها و گلوکز را خواهید یافت. البته مغز از حاصل جمع مصرف بخش های مغذی تشکیل دهنده ی آن است، ولی هر جزئی اثر متمایزی روی عملکرد، رشد، حالت و انرژی دارند. پس بی حسی بعد از ناهار و یا بی خوابی که هر شب تا دیر وقت ممکن است حس کنید به سادگی میتواند اثر غذا بر روی مغزتان باشد. چربی های مفید که معروفترین آن ها امگا3 و امگا6 است، با پیشگیری از وضعیت های مخرب مغزی، ارتباط دارند و باید در رژیم غذایی ما تامین شوند. در نتیجه خوردن غذاهایی مانند ماهی های چرب و یا آجیل برای ساختن و نگهداری غشاءهای سلولی حیاتی هستند. در حالی که مصرف چربی های خول برای شما مفید است، مصرف طولانی مدت از بقیه چربی ها مانند ترانس و چربی های اشباع شده میتواند سلامتی مغز را به خطر بیندازد.

پروتئین ها و آمینواسیدها که واحد سازنده ایی برای برای رشد و پیشرفت مغز هستند و عملکرد و احساسات ما را دستکاری میکنند، حاوی مواد تشکیل دهنده ی، انتقال عصبی میباشند. فرستنده های شیمیایی که سیگنال ها را بین نورون ها جابه جا میکنند، همه چیز مانند حال و حوصله، خواب، حواس و وزن را تحت تاثیر قرار میدهند. یکی از دلایلی که بعضی اوقات با خوردن یک بشقاب بزرگ پاستا احساس آرامش میکنیم و یا احساس هوشیاری بیشتری بعد از یک پشقاب پر از ویتامین داریم هم همین است.  

ترکیب پیچیده ای در مواد غذایی میتواند سلول های مغز را تحریک کند تا هورمون های سرحال کننده ای مانند نوراپینفرین، دوپامین و سراتونین ترشح کند. یک رژیم غذایی با طیف وسیعی از غذاها به حفظ یک ترکیب متعادل از فرستنده های مغزی کمک میکند و از اینکه حالتان زیادی به یک سمت متمایل شود، جلوگیری میکند.

مثل بقیه ی اندام های بدن، مغزمان نیز از فواید یک تغذیه ی مداوم از ریزمغذی ها بهره مند میشود. آنتی اکسیدان ها در میوه ها و سبزیجات مغز را برای مقابله با رادیکال های آزاد که باعث نابودی مغز میشوند، قوی میکند و به مغزتان این قابلیت را میبخشد تا برای مدت زمان طولانی به درستی کار کند. بدون ریزمغذی های قدرتمندی مانند ویتامین B6، B12 و فولیک اسد مغزتان در برابر بیماری های مغزی و زوال ذهنی آسیب پذیر خواهد بود. مقدارهای کمی از آهن، مس، روی و سدیم نیز برای سلامتی مغز و رشد روان شناختی اولیه ضروری است. برای اینکه مغز بتواند به طور موثر کار کند و تبدیل و ترکیب موادغذایی را انجام دهد به مقدار زیادی سوخت نیاز دارد.

با اینکه مغز انسان فقط دو درصد وزن بدن را شامل میشود، بیشتر از 20% از منابع انرژی ما را مصرف میکند. غالب این انرژی از کربوهیدرات ها تامین میشود که بدن ما آن را به گلوکز یا قندخون تبدیل میکند. لوب های جلویی مغز به افتادن گلوکز بسیار حساس هستند که تغییر در عملکرد ذهنی یکی از علائم اولیه ی کمبود این ماده است. کربوهیدرات ها به 3 شکل وجود دارند: نشاسته،شکر، فیبر ولی در اکثر برچسب های غذایی روی خوراکی های گوناگون همه آن ها در شمار کربوهیدرات گنجانده میشوند. کربوهیدرات ها از لحاظ نسبت شکر و فیبر به دسته های کلی تقسیم میشوند، که در اینکه مغز چگونه به آن ها واکنش نشان میدهند اثر میگذارد. به عنوان مثال نان سفید، باعث آزاد شدن سریع قندخون و سپس فرونشستن سریع قندخون میشود، پس در نتیجه قند خون می افتد و همراه با آن دامنه حوصله و توجهمان کاهش می یابد. از سوی دیگر دانه های جو، حبوبات و غلات آزاد سازی گلوکز آهسته تری را دارند که سطح پایداتری از هوشیاری را موجب میشوند.

برای داشتن مغزی پایدار، انتخاب یک رژیم غذایی متنوع از غذاهای مغذی ضروری است چرکه انتخاب شما یک اثر مستقیم و بلند مدت بر نیرومندترین عضو بدنتان دارد. با انتخاب غذای درست، فرد میتواند از عهده ی انواع مشکلات و شرایط ذهنی برآید بنابراین توصیه ما به شما این است که همیشه مراقب رژیم غذایی خود باشید!

 

بستن
تومان