برگشت
حال خوب تر

تاثیر استرس بر مغز

تاثیر استرس بر مغز

آیا خواب راحتی ندارید؟ زودرنج و دمدمی شده اید؟ چیزهای کوچک را فراموش میکنید؟ احساس میکنید در مشکلات غرق شده اید؟ ناراحت نباشید، همه انسان ها بعضی از اوقات این حس ها را دارند. همه ی این حس ها احتمالا ناشی از این است که شما تحت فشار زیادی قرار گرفته اید. همراه ما باشید تا تاثیراتی که استرس میتواند بر مغز شما میگذارد را بررسی کنیم.
تاثیر استرس بر مغز
متن کامل :

استرس همیشه هم بد نیست، به عنوان مثال میتواند برای جمع کردن انرژی در هنگام ورزش های رقابتی و یا جمع کردن تمرکز در هنگام سخنرانی ها مفید واقع شود. اما هنگامی که ادامه دار میشود، میتواند شبانه روز شما را به هم بریزد و همه کارهای شما را مختل کند و در حقیقت باعث میشود ذهنیت شما عوض شود.

استرس مزمن میتواند بر روی اندازه، ساختار و عملکرد مغز اثر بگذارد و حتی ژن ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. استرس با چیزی به نام ترشح محوری غده هیپوتالاموس شروع میشود. هنگامی که مغز شما یک موقعیت پر استرس را شناسایی میکند، محور HPA شما فورا فعال میشود و هورمونی به نام کورتیزول را آزاد میکند که بدن شما را وادار به واکنش سریع میکند، اما مقدار زیاد کورتیزول در زمان طولانی باعث آسیب دیدن مغز میشود. برای مثال استرس مزمن باعث افزایش فعالیت و تعداد ارتباطات عصبی در بخش آمیگدالا مغز میشود که مرکز ترس در مغز شماست و هرچه کورتیزول زیاد میشود، سیگنال های الکتریکی مرتبط با یادگیری، خاطرات و کنترل استرس ضعیف تر میشوند همچنین هیپوکمپس فعالیت محور HPA را مهار میکند، پس هنگامی که ضعیف میشود، توانایی شما در کنترل استرس هم ضعیف میشود، اگرچه این همه ی ماجرا نیست، کورتیزول واقعا میتواند باعث کوچک تر شدن سایز مغز شود، مقدار زیادی کورتیزول باعث کاهش ارتباطات سیناپسی بین نورون ها و کوچک شدن جلویی کورتکس مغز میشود، قسمتی که رفتارهایی مثل تمرکز، تصمیم گیری، قضاوت و فعالیت های اجتماعی را تنظیم میکند. کورتیزول همینطور بر روی مقدار سلول های جدید که در هیپوکمپس ساخته میشوند تاثیر میگذارد. این بدین معنی است که استرس مزمن میتواند یادگیری و به یاد آوردن وقایع را سخت کند و همچنین مغز شما را برای بیماری های روانی جدی تری مثل افسردگی و سرانجام آلزایمر آماده کند.

 استرس ممکن است روی DNA شما تاثیر بگذارد. یک مطالعه نشان میدهد، مقدار تغذیه موش های ماده ای که نوزاد خود را شیر میدهند میتواند روی واکنش بچه به استرس در زندگی آینده اش تاثیر گذار باشد. نوزادانی که توسط مادرانشان تغذیه شده بودند کمتر نسبت به استرس حساس بودند زیرا مغز آنها گیرنده های کورتیزول بیشتری پرورش داده است، که به کورتیزول ها می چسبند و واکنش استرس را ضعیف تر میکنند. جالب است بدانید در این آزمایش نوزادان مادران بی دقت نتیجه کاملا برعکسی داشتند و در زندگی نسبت به استرس بسیار حساس بودند. این موضوع به عنوان تغییرات اپی ژنتیکی(Epigenetic Changes) مطرح میشود. به این معنی که ژن ها بدون تغییر در کد ژنتیکی تحت تاثیر قرار میگیرند و اگر مادران عوض شوند این تغییرات نیز میتواند برعکس باشد. اما یک نتیجه غافلگیر کننده وجود دارد و آن این است که تغییرات اپی ژنتیک که از یک موش مادر ایجاد میشود میتواند به چندین نسل بعد از خود انتقال دهد. این آزمایش تاثیر مخرب استرس را به وضوح بین میکند.

کارهای زیادی هستند که میتوانند در کنترل استرس به شما کمک کنند و یا استرس را کامل از بین ببرند یکی از قوی ترین سلاح ها ورزش و مدیتیشن هستند که شامل تنفس عمیق، تمرکز روی محیط اطراف و مراقبه میباشند. همه ی این فعالیت ها از استرس شما میکاهند، سایز هیپوکمپس را افزایش میدهند و در نتیجه حافظه شما را بیشتر میکنند و این حس را به شما میدهند که بر استرس خود غلبه کرده اید و مشکلات روزمره را شکست داده اید.

 

بستن
تومان