برگشت
ممنوعه های خوردنی

تاثیرات مخرب الکل بر مغز انسان

تاثیرات مخرب الکل بر مغز انسان

امروزه مصرف نوشیدنی های الکی در بین بعضی جوانان و نوجوانان بسیار پر طرفدار است. تاثیرات الکل از اولین جرعه شروع میشود و از طریق روده ی کوچک جذب خون میگردد و توسط قلب به کل بدن پمپاژ میشود. مغز انسان که مرکز فرمانروایی بدن است میتواند به سرعت تحت تاثیر این نوشیدنی قرار بگیرد و آسیب های جبران ناپذیر به فرد و اجتماع وارد کند. همراه ما باشید تا تاثیراتی که الکل میتواند بر مغز داشته باشد را بررسی کنیم.
تاثیرات مخرب الکل بر مغز انسان
متن کامل :

به نقل از پلتفرم مشاوره پزشکی آنلاین دکتر سوال؛

نوشیدنی های الکلی نه تنها بر سلامتی بدن بلکه بر خلق و خو نیز بسیار تاثیرگذار هستند. در بیشتر کشورهای غربی الکل باعث تصادفات جاده ای میباشد چراکه زمان پاسخ دهی عصبی را کاهش میدهد و عکس العمل های فرد را کند میکند. نوشیدن مداوم الکل میتواند ریسک سرطان های مری، گلو، حنجره و سینه را افزایش دهد و کبدچرب نیز یکی از عوارض شایع مصرف الکل است. الکل با آسیب رساندن به مخاط روده و معده باعث اختلال در جذب مواد غذایی میشوند. برای خانم های باردار مصرف الکل به شدت زیان آور است چرا که میتواند جنین را به بیماری سندروم جنین الکلی مبتلا کند. جالب است بدانید مقدار الکل در هر 100 میلی لیتر خون اگر 50 میلی گرم باشد حالت آرامش را به همراه می آورد، مقدار 50 تا 150 میلی گرم میتواند موجب حرکت های غیر کنترل شده گردد، بین 150 تا 250 میتواند حالت بی حرکتی بدن را به همراه داشته باشد، بین 300 تا 400 میتواند موجب حالت های بیهوشی شود و  500 میلی گرم موجب مرگ قطعی فرد میشود.

پس از نوشیدن اولین جرعه از مشروبات الکلی، الکل وارد بدن میشود و 20 درصد آن سریعا در بدن جذب میشود و 80 درصد آن وارد روده ی کوچک میگردد، سپس قلب این الکل جذب شده را به تمام قسمت های بدن پمپاژ میکند. هنگامی که الکل به سیستم عصبی مرکزی میرسد مغز و نخاع دچار شوک میشوند و به سرعت الکل وارد مغز میشود. احساس آرامش و سبکی در مغز در همان دقایق اولیه ی پس از نوشیدن به همین دلیل است. الکل با ایجاد تداخل بین سلول های عصبی و دیگر سلول ها باعث کندی همه چیز میشود، به همین خاطر است که حتی با نوشیدن مقدار کمی الکل میتوان حس متفاوتی از هیجان، قضاوت، تعادل، سخن گفتن و سطوح خشم را تجربه کرد. لازم به ذکر این نکته است که مغز انسان تا حدود 20 تا 25 سالگی رشد میکند به همین خاطر باید بسیار مراقب آسیبی که الکل میتواند به این جریان در مغز وارد کند باشید

برای توضیح بیشتر، نوشیدن الکل در ابتدا برروی قسمتی از مغز که مسئول کنترل احساس و فرآیندهای فکری است تاثیر میگذارد، به همین دلیل است که فرد هنگامیکه الکل مینوشد پرحرفتر، جسورتر و اجتماعی تر میشود و با تاثیر بر قسمت فرآیندهای فکری باعث تاثیر در قضاوت و صحت افکار میشود. لوب پیشانی (frontal lobes) نقش مهمی در برنامه ریزی، ایده پردازی، تصمیم گیری و همچنین خودمهارگری دارند. تاثیری که الکل بر این قسمت میگذارد این است که فرد به سختی میتواند حالات و احساسات خود را کنترل کند و بدون فکر دست به هرگونه عملی میزند و پرخواشگر و تندخو میشود. الکل بر مخچه نیز تاثیر میگذارد. مخچه در ایجاد هماهنگی، تفکر و اگاهی نقش دارد با نوشیدن الکل تمام این وظایف تحت تاثیر قرار میگیرد و ملموس ترین آن ایجاد عدم تعادل در فرد است.

هیپوکامپوس قسمتی از مغز است که در ایجاد حافظه نقش موثر دارد. هنگامی که الکل به این قسمت میرسد فرد به سختی میتواند به یاد آورد که چه گفته است و همه چیز را به سختی یاد میگیرد و در دراز مدت به خاطر آوردن بعضی مسائل برای او بسیار سخت میشود. هیپوتالاموس قسمت کوچکی در مغز است که مسئولیت شماری از کارهای روزمره را دارد، پس از نوشیدن الکل فشارخون، گرسنگی و تشنگی در فرد افزایش می یابد و فرد دچار تکرر ادرار میشود، این درحالی است که دمای بدن و ضربان قلب کاهش می یابد. مدولا وظیفه ی اعمال خودکار بدن مانند ضربان قلب را دارد، همچنین دمای بدن را در سطح مناسبی نگه میدارد و در هنگام نوشیدن الکل به کمک بدن می آید. نوشیدن الکل به میزان زیاد در هوای سرد میتواند باعث شود که دمای بدن به پایین تر از حد مجاز برسد، این موضوع وضعیت خطرناکی را که هاپیوتمیا نام دارد ایجاد میکند.

در پایان لازم به ذکر این نکته است که عملکرد طولانی مدت و سلامتی مغز وابسته به انتخاب های شما و سبکی است که برای زندگی انتخاب میکنید. با توجه به این نکته مهم که بدن شما فقط و فقط به خود شما تعلق دارد، باید همیشه از آن مراقبت کنید چراکه این تنها سرمایه ی ارزشمندی است که فقط و فقط مخصوص شماست.

بستن
تومان