برگشت
حتما بخورید

به کمک سیستم ایمنی بدن خود بروید!!

به کمک سیستم ایمنی بدن خود بروید!!

چگونه میتوان سیستم ایمنی بدن را قوی تر کرد تا کمتر به بیماری ها دچار شویم؟ هنگامی که دچار بیماری هستیم چه کنیم تا مقابله با بیماری برای ما آسان شود. راه حل این مسئله افزودن بر گلبول های سفید خون است. همراه ما باشید تا با وظیفه ی حیاتی گلبول های سفید و راه افزایش آن ها در بدن بیشتر آشنا شوید.
به کمک سیستم ایمنی بدن خود بروید!!
متن کامل :

به نقل از پلتفرم مشاوره پزشکی آنلاین دکتر سوال؛

در هر میکرولیتر از خون یک فرد بالغ باید به میزان 4000 تا 10000 گلبول سفید وجود داشته باشد. اگر تعداد این گلبول ها کاهش یابد فرد به بیماری مبتلا میشود. عوامل زیادی در کاهش تعداد گلبول ها اثر دارند که یکی از این عوامل میتواند تغذیه ی نامناسب باشد. در ابتدا بهتر است کمی بیشتر با گلبول های سفید، انواع آن ها و وظلیف آن بیشتر آشنا شوید.

گلبول های سفید بدن مسئول مبارزه با باکتری ها هستند، اگر تعداد این گلبول ها کم شود شما با کوچکترین عفونتی با مشکلات جدی روبه رو خواهید شد.گلبول های سفید یکی از اجزای سلول خونی شماست، اما دارای هموگلوبین نمی باشد و دارای هسته است. وظیفه ی اصلی گلبول های سفید محافظت از بدن در برابر عفونت ها و بیماری ها میباشد. انواع و وظایف این گلبول ها به شرح زیر میباشد:

·         نوتروفیل ها: این دسته باکتری ها، قارچ ها و عفونت ها را کنترل میکند.

·         ائوزینوفیل ها: این دسته وظیفه ی مبارزه با انگل های بزرگ مانند کرم روده را دارد.

·         بازوفیل ها:  این دسته مسئول محصور کردن هیستامین ها  در حین واکنش های آلرژیک هستند.

·         لنفوسیت ها: ویروس را تشخیص میدهد و آنتی بادی ها را علیه آن ها آزاد میکند و همچنین مسئول مبارزه با سرطان هم هستند.

·         مونوسیت ها: به ماکروفاژها تبدیل میشوند و از بین میروند.

گلبول های سفید همانند سربازانی هستند که باید از بدن شما حفاظت کنند و هر عفونتی را از بین ببرند. خیلی از عوامل باعث تغییر شکل گلبول های سفید حتی به صورت لحظه ای میشوند به عنوان مثال: ورزش کردن تعداد گلبول های سفید را زیاد میکند در حالی که در هنگام استراحت این تعداد کاهش می یابد. گلبول های سفید در مغز استخوان و بافت اسفنجی درون برخی از استخوان های بزرگ شما تولید میشود.کاهش گلبول های سفید عواملی زیادی همچون: عفونت های ویروسی، اختلالات مادرزادی، داروهای آنتی بیوتیک، تغذیه ی نامناسب، سرطان، اختلالات خود ایمنی و مصرف الکل، داشته باشد.

اگر میزان گلبول های سفید در خون بین 3000 تا 10500 باشد در سطح نرمال قرار دارید، در صورتی که کمتر از 4500 باشد در  سطح ضعیف هستید و بدن ضعیفی دارید و اگر تعداد این گلبول ها بیش از 11000 یا بالاتر باشد یعنی خون شما دارای مقادیر زیادی گلبول سفید است. مواد غذایی بسیاری وجود دارند که میتوانند تعداد گلبول های خون شما را افزایش دهند و به تقویت سیستم ایمنیتان کمک کنند.


روغن اسطوخودوس:
این روغن بیشتر برای درمان استرس و اضطراب استفاده میشود و همچنین درمان خوبی برای بی خوابی میباشد، این ماده قادر است تعداد گلبول های سفید را افزایش دهد.کافی است 20 قطره از روغن اسطوخودوس را با 60 میلی لیتر روغن هایی نظیر روغن نارگیل و روغن زیتون ترکیب کرده و روزانه یکبار بر روی بدن خود ماساژ دهید.

سیر:
باعث افزایش گلبول های قرمز و در نتیجه تقویت سیستم ایمنی خواهد شد. این ماده دارای خواص ایمنی و ضدالتهاب است، سیر قادر است تمام انواع گلبول های سفید خون شما را افزایش دهد، بهتر است روزی 1 تا 2 قاشق چایی خوری سیر خشک شده را در با غذای روزانه خود مصرف کنید همچنین میتوانید آن را خام و یا پخته شده میل کنید.

اسفناج:
حاوی مقادیر زیادی ویتامین های
A,C,E است و به طور عالی میتواند باعث افزایش گلبول های سفید شود، شما میتوانید روزانه اسفناج را به حالت خام و یا پخته شده استفاده کنید.

ویتامین ها:
ویتامین هایی مانند
A,E,C,B9 نقش مهمی در تولید گلبول های سفید خون دارد، ویتامین A  نقش ویژه ای در افزایش لمفوسیت ها دارد، همچنین ویتامین C باعث تقویت کلی بدن میشود. این ویتامین ها در موادغذایی نظیر تخم مرغ، ماهی، هویج، پنیرهای طبیعی، گوشت تازه، مرکبات یافت میشوند.

ماست پروبیوتیک:
این ماست باعث تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد، مصرف روزانه یک کاسه ماست پروبیوتیک میتواند به میزان زیادی در تولید گلبول های سفید خون اثر داشته باشد.

اسید چرب امگا3:

شما روزانه به 1000 میلی گرم از این ماده نیازمند هستید. امگا3 در ماهی ساردین، قزل آلا و غذاهایی مانند گردو و آواکادو یافت میشود. اگر قصد استفاده از مکمل های امگا3 را دارید در مورد میزان مصرف آن بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

زینک(روی):
برای افزایش گلبول های سفید به 8 الی 11 میلی گرم از زینک نیازمندید، زینک را میتوان در مواد غذایی مانند: گوشت قرمز، دانه ها و آجیل ها پیدا کنید و اگر قصد استفاده از مکمل ها را دارید بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

بروکلی:

ماده شیمیایی طبیعی به نام سولفورافان در بروکلی باعث افزایش گلبول های سفید خون میشود. یک فنجان بروکلی پخته شده میتواند غذای مناسبی برای افزایش ایمنی بدن شما باشد.

سلنیوم:
سلنیوم اثرات مثبتی بر تولید گلبول های سفید به ویژه لنفوسیت ها و نوتروفیل ها دارد. این ماده در ماهی تن، ساردین و بوقلمون یافت میشود. بدن شما روزانه به 200 میلی گرم سلنیوم نیاز دارد و در صورتی که میخواهید از مکمل ها استفاده کنید بهتر است از پزشک مشورت بگیرید.

کیوی:
یک آنتی اکسیدان قوی و پر از ویتامین
C و E است، این دو ویتامین نقش قوی در تولید گلبول های سفید خونی دارد. مصرف روزانه یک یا دو کیوی میتواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند.

مرکبات:
مرکبات حاوی ویتامین
c  و آنتی اکسیدان فراوان هستند. پرتقال، توت فرنگی و لیمو جز این میوه ها هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک فراوانی میکنند.


پایین بودن سطح گلبول های خون عوارضی چون: بیماری های عفونی، میکروبی، انگلی را به همراه می آورد. همچنین ممکن است باعث ضعف شدید سیستم ایمنی شود و حتی منجر به مرگ فرد گردد. بنابراین لازم است با تغذیه ی مناسب و عالی به بدن خود در نبرد با بیماری ها کمک کنید.

بستن
تومان