برگشت
حال خوب تر

آیا شکر میتواند برروی مغز تاثیر بگذارد؟

آیا شکر میتواند برروی مغز تاثیر بگذارد؟

خوراکی های شیرین بسیاری وجود دارد که نمیتوانیم از کنار آن ها ساده بگذریم مثل انواع شکلات ها، بیسکوییت ها،آبنبات ها،بستی و ... اما سوال اینجاست که چه اتفاقی در مغز می افتد که مقاومت در برابر خوراکی های شیرین را خیلی سخت میکند؟ همراه ما باشید تا به این سوال پاسخ دهیم.
آیا شکر میتواند برروی مغز تاثیر بگذارد؟
متن کامل :

قند یک اصطلاح کلی برای تعریف مجموعه ای از مولکول ها به نام کربوهیدرات هاست که در غذاها و نوشیدنی های فراوانی یافت میشود که انواع مختلفی مانند گلوکز، فراکتوز، ساکاروز، مالتوز، لاکتوز، دکستروز و نشاسه دارد. وجود قند تنها در آبنبات ها و دسرها نیست بلکه در خوراکی هایی مانند ماست، میوه های خشک، آبمیوه و عسل وجود دارد. به دلیل وجود قند در هر غذایی که ما میخوریم لازم است بررسی کنیم که این قند چه تاثیری بر روی مغز ما میتواند داشته باشد؟ آیا با خوردن مقداری از یک خوراکی قندی بدن شما قند بیشتری را طلب میکند؟

بهتر است این سوالات را با یک مثال پاسخ دهیم. شما اگر یک تکه از کیکی شکلاتی را میل کنید، شکر موجود در آن گیرنده های طعم شیرین که پرزهای دهانتان هستند، را فعال میکنند. این گیرنده پیغامی را به ساقه ی اصلی مغز میفرستد و از آنجا به صورت شاخه ای در بسیاری از بخش های جلویی مغز پخش میشود که کرتکس مغز یکی از آن هاست. بخش های مختلف کرتکس طعم های مختلف را پردازش میکنند مانند: تلخی،شوری،تندی، بی نمکی حتی خوش طعم بودن غذا و موضوع مورد بحث ما یعنی شیرینی. در این قسمت این پیام سیستم  پاداش مغز را فعال میکند. این سیستم پاداش مجموعه ای از فعالیت های الکتریکی و شیمیایی در سراسر مناطق مختلف مغز است که شبکه ایی پیچیده میباشد ولی این قسمت همان بخشی است که باید به سوال آیا باز هم باید بخورم؟ پاسخ میدهد. این سیستم تحریک کننده ی ذائقه ی شماست که میگوید:بله و شما را تحریک به خوردن بیشتر شرینی جات میکند. سیستم پاداش مغز تنها با خوراکی فعال نمیشود. رفتارهای اجتماعی، رفتارهای جنسی و مواد مخدر چند مثال کوچکی هستند که باعث فعال کردن سیستم پاداش مغز میشوند. اما باید به یاد داشته باشید که بیش از حد فعال شدن این سیستم ممکن است اتفاقات بدی در بدن ایجاد کند. از دست دادن کنترل، ولع در خوردن و افزایش مقاومت بدن در برابر قند میتواند از جمله پیامدهای این اتفاق باشد.

به مثال خود بازمیگردیم، حالا کیک شکلاتی به معده ی شما رفته و در نهایت وارد روده ها میشود. جالب است بدانید در آنجا نیز گیرنده های قند وجود دارند. آن ها پرزهای چشایی نیستند ولی پیام را به مغز میفرستند که شما سیر هستید ویا اینکه بدن شما باید انسولین بیشتری تولید کند تا بتواند با قندهای اضافه ایی که خورده اید مقابله کند. واحد ارزش سیستم پاداش، دوپامین میباشد که یک ماده ی مهم شیمیایی و یا ناقل عصبی است. در ناحیه ی جلویی مغز تعداد زیادی گیرنده ی دوپامین وجود دارد که به طور یکسان توزیع نشده اند، در برخی مناطق شامل خوشه متراکم از گیرنده هاست و این نقاط متراکم دوپامین بخشی از سیستم پاداش مغز است. مواد مخدری مانند الکل، نیکوتین، هروئین دوپامین را بسیار فعال میکنند که باعث میشود بعضی از مردم پیوسته در جست و جوی آن باشد یا به عبارت دیگر، معتاد شوند. قند نیز باعث آزاد شدن دوپامین در بدن میشود اما نه به شدت مواد مخدر.

فرض کنید شما گرسنه هستید و تصمیم دارید غذای مناسب و متعادلی بخورید.پس از صرف غذا سطح دوپامین شما در سیستم پاداشی متراکم مغز بالا میرود. اما اگر شما در هر روز غذای مشابهی بخورید، سطح بالا رفتن دوپامین کم و کمتر میشود و از بین میرود. زیرا هنگامی که موضوع غذا مطرح میشود، مغز تکامل یافته توجه بیشتری به غذای جدید و طعم و مزه ی دارد و این امر دو دلیل دارد: اول برای تشخیص غذاهایی که بد هستند و فاسد شدند و دوم برای اینکه هرچه تنوع غذایی بیشتری در برنامه غذایی داشته باشیم، احتمال اینکه مواد غذایی که نیاز داریم را دریافت کنیم بیشتر خواهد بود. حالا اگر شما به جای غذایی سالم و متعادل غذایی سرشار از قندها بخوریم چه اتفاقی می افتد؟؟؟ خوردن قند زیاد باعث فعالیت زیاد دوپامین میشود و  احساس پاداش مغز را تداوم میبخشد و بدین ترتیب رفتاری مشابه به مواد مخدر خواهد داشت.

بدین ترتیب خوردن زیاد قندها میتواند اثرات اعتیادآور برای مغز داشته باشد ولی نگران نباشید یک برش از کیک آسیبی به شما نخواهد زد.

بستن
تومان